اخبار IT, کانفیگ تجهیزات شبکه, مقالات, میکروتیک

آموزش لینک کردن Multipoint to point

آموزش لینک کردن Multipoint to point

آموزش لینک کردن Multipoint to point

دوست داری لینک کردن تجهیزاتت رو خودت انجام بدی! دوست داری صفر تا صدش رو خودت مدیریت کنی؟ ما در این مقاله به آموزش لینک کردن Multipoint to point می‌پردازیم. چطور چند دستگاه رادیو رو بهم لینک کنیم؟ و چطور ارتباط  Multipoint to point را با چند رادیو Qrt 5ac انجام دهیم. با ما همراه شوید تا صفر و صد Multipoint to point Qrt 5ac را یاد بگیری. اینطوری می‌تونی یک ارتباط قوی برای تبادل اطلاعاتت داشته باشی.

لینک کردن Multipoint to point با استفاده از برنامه Winbox صورت می‌گیرد. تمام مراحل Multipoint to point Qrt 5ac در 3 گام انجام می‌شود. به ترتیب شامل مراحل زیر است:

 1.  ست کردن IP
 2. ست کردن اتر 1 و Wlan
 3. فعال کردن Wlan

آموزش MPTP توسط رادیوهای Qrt 5 ac

در این آموزش ، ما از سه رادیو وایرلس استفاده می‌کنیم. در ابتدا یکی از رادیوها را توسط آداپتور و یا پورت POE به سیستم وصل می‌کنیم. به ترتیب آن دوتایی دیگر را هم به همین روش متصل می‌کنیم. می‌خواهیم یکی را به عنوان مبدا و دوتای دیگر را به عنوان مقصد معرفی کنیم. وارد محیط وین‌باکس ( Winbox ) می‌شویم و دستگاه‌هایی که شناسایی کرده است، را مشاهده می‌کنیم. سپس بر روی دستگاهی که متصل شده یعنی روی مک آدرس آن کلیک کرده و گزینه connect را زده تا یک پنجره باز شود. در ادامه دکمه remove confuqration را می‌زنیم. ( مطابق تصویر پایین )

1- ست کردن IP 

در این مرحله باید برای دستگاه یک IP آدرس ست کنیم. در منو IP زیر مجموعه Address، یک پنجره باز می‌شود. در کادر آدرس کافی IP آدرس دستگاه را یا همان IP را اضافه کنیم. در اینجا آدرسی که وارد کردیم کاملا فرضی است.192.168.88.1/24 را وارد و بعد OK را می‌زنیم. وقتی IP را اضافه کردیم، می‌توانیم آن را در پنجره آدرس ببینیم.

2- ست کردن Ether 1 و Wlan

در این مرحله کافی است یک bridge اضافه کنیم که در آن Ether1 و wlan را معرفی کنیم.

در ابتدا وارد منو Bridge شده، یک پنجره باز می‌شود. کافی است علامت + در زیر کلمه را زده که دوباره یک  پنجره باز شود. در این لحظه به ترتیب کارهای زیر را انجام داده تا بتوانیم کار ست کردن هر دو را انجام دهیم.

  •  Bridge : به تب Bridge رفته و نام را به bridge1 تغییر و آن را ok می‌کنیم.
  • Port : به تب Port رفته و علامت + را زده. در کادر interface یکبار Ether1 و یکبار Wlan را انتخاب کرده. و در کادر width هم برای هر دو bridge 1 را انتخاب کنید. سپس آن را ok می‌کنیم. به این صورت آنها را ست  و اضافه کردیم.

امکان دارد در حین انجام کار برنامه یکبار refresh شود ولی جای هیچ نگرانی نیست. این کار بابت این است که پورت‌های اضافه شده، شناسایی شوند .

3- فعال کردن Wlan

زمان آن رسیده در مقاله آموزش لینک کردن Multipoint to point ، فعال کردن WLAN را آموزش دهیم. در این قسمت در منو بر روی Wireless کلیک کنید . پنجره‌ای به نام Wireless Tables باز می‌شود. اگر wlan غیر فعال بود کافی است، روی علامت تیک آبی رنگ بالا نوشته کلیک کرده تا برایتان فعال گردد. (روشن شود.) با کلیک روی رکوردی که در پنجره قرار دارد ، پنجره‌ای به نام Interface باز می‌شود.

تب General: با این تب می‌توانیم اسم Wlan را تغییر بدهیم.

تب Wireless: مقادیر را مانند موارد زیر قرار دهید:

Mode : ap bridge

Band : 5GHz-only-AC

Channel Width : 20MHz

Frequency : 5180

SSID : Netdrco  (هر نام دلخواهی که دوست دارید بگذارید.)

Security Profile : default

WPS Mode : push button

Frequency Mode : manual-txpower

Country : uzbekistan

Installation : any

تب WDS: در این قسمت گزینه ها را مطابق موارد زیر قرار دهید.

WDS Mode : dynamic
WDS Default Bridge : bridge1

در آخر OK را می‌زنیم. توجه داشته باشید که این دستگاه به عنوان یک Access Point Bridge معرفی شده است.

چطوری رمز گذاری کنیم ؟

در پنجره Wireless Tables در تب Security Profiles قرار بگیرید. بر روی رکورد داخل صفحه دوبار کلیک کنید. پنجره <Security Profile <default باز می‌شود.

 •  در مقابل کادر Mode کلیک کرده تا پنجره‌ی باز شود. در این قسمت گزینه dynamic keys را انتخاب کنید.
 • در قسمت Authentication Type بر روی گزینه WPA2 PSK کلیک کنید.
 • حال در مقابل کادر WPA2 Pre-Shared Key هر رمزی که خواستید، بنویسید.

می‌توانیم برای ورود به برنامه WinBox از رمز استفاده کنیم. برای رمزگذاری برنامه به منو System مراجعه می‌کنیم. سپس بر روی اسم Password بزنید. پنجره Change باز می‌شود. در این کادر می‌توانید رمز جدید بگذارید یا رمز قدیمی را عوض کنید.

تا اینجا ما توانستیم دستگاه اول را راه‌اندازی کنیم. حال برای راه‌اندازی دستگاه دوم کافی است فقط تمام مراحل فوق را از ابتدا یکبار دیگر برای دستگاه دوم تکرار کنیم. تا دستگاه دوم هم راه‌اندازی شود.

در ادامه با هم مراحل را از ابتدا برای دستگاه دوم انجام میدهیم:

مطالب زیر را از دست ندهید…

فیلم سه عامل خرابی رادیوها

آموزش لینک کردن point to point

 ست کردن IP 

در این مرحله باید برای دستگاه یک IP آدرس ست کنیم. مک آدرس را انتخاب کرده و گزینه connect را زده تا یک پنجره باز شود. که در این لحظه دکمه remove confuqration را می‌زنیم.

در منو IP زیر مجموعه Address را انتخاب می‌کنیم، یک پنجره به نام New Address باز می‌شود. در کادر آدرس کافی IP آدرس دستگاه را یا همان IP را اضافه کنیم.مانند اولین باری که برای دستگاه اول اینکارو انجام دادیم. در اینجا آدرسی که وارد کردیم کاملاً فرضی است. 192.168.88.2/24 را وارد می‌کنیم. سپس از کادر مقابل Interface گزینه Ether1 را انتخاب می‌کنیم و بعد اول Apply و سپس OK را می‌زنیم. وقتی IP را اضافه کردیم، می‌توانیم آن را در پنجره آدرس ببینیم. یک رکورد با IP مورد نظر ما ایجاد می‌شود.

توجه:

ما در رادیو QRT 5 ac اول IP خود را 192.168.88.1/24 قرار داده‌ایم. برای رادیو دوم IP  192.168.88.2/24 را قرار می دهیم.

 ست کردن Ether1 و Wlan

در این مرحله کافی است یک Bridge اضافه کنیم که در آن Ether1 و wlan را معرفی کنیم.

ابتدا در منو بر روی bridge کلیک می‌کنیم.، یک پنجره به نام Bridge باز می‌شود. در تب Bridge قرار بگیرید. کافی است علامت + در زیر کلمه را زده تا پنجره New Interface باز شود. مانند تنظیمات رادیو قبلی هر اسمی که دوست دارید برای Bridge انتخاب کنید و در نهایت بر روی OK کلیک کنید. در این لحظه به ترتیب کارهای زیر را انجام داده تا بتوانیم کار ست کردن هر دو را انجام دهیم.

تمام مراحل را مطابق با فیلم آموزش لینک کردن Multipoint to point انجام دهید.

در تب Port قرار بگیرید. بر روی گزینه + بزنید. کادری به نام New Bridge Port باز می‌شود. از کادر  مقابل Interface گزینه ether1 را انتخاب کنید. در نهایت بر روی OK کلیک می کنیم.

حالا باید یکبار هم wlan1 را انتخاب کنیم. در پنجره Bridge در تب Ports قرار می گیریم. بر روی + کلیک می‌کنیم. پنجره New Bridge Port باز می‌شود. از کادر مقابل Interface  گزینه wlan1 را برمی‌گزینیم. حالا بر روی گزینه OK کلیک کنید. الان در پنجره Bridge باید دو رکورد داشته باشیم.

 فعال کردن Wlan

در این قسمت از روی منو، بر روی wireless کلیک کنید. پنجره‌ Wireless Tables باز می‌شود. در تب WiFi Interfaces قرار بگیرید. اگر wlan غیر فعال بود کافیست، روی علامت تیک آبی رنگ بالا نوشته کلیک کرده تا برایتان فعال گردد. (روشن شود.) با کلیک روی رکورد داخل صفحه ، پنجره‌ای به نام interface باز می‌شود.

تب General: در این تب می‌توانیم اسم wlan را تغییر بدهیم.

تب Wireless: در این تب، قسمت Mode مقدار برابر با station wds ، مقدار Band رو برابر  5GHz-only- AC قسمت Channel Width را برابر با 20MHz قرار دهید. همچنین فرکانس برابر است با 5180 و شما می‌توانید در کادر مقابل SSID هر نامی که دوست دارید را بگذارید. در اینجا ما Netdrco گذاشته‌ایم. از کادر مقابل Country ، کشور ازبکستان (Uzbekistan) را انتخاب می‌کنیم.

در تب WDS: ار کادر مقابل WDS Mode گزینه dynamic و از کادر مقابل WDS Default Bridge گزینه bridge1 را انتخاب کنید.  حالا  OK را می‌زنیم.

چطوری رمز گذاری کنیم ؟

در پنجره Wireless Tables در تب Security Profiles قرار بگیرید. بر روی رکورد داخل صفحه دوبار کلیک کنید. پنجره <Security Profile <default باز می‌شود.

 •  در مقابل کادر Mode کلیک کرده تا پنجره‌ی باز شود. در این قسمت گزینه dynamic keys را انتخاب کنید.
 • در قسمت Authentication Type بر روی گزینه WPA2 PSK کلیک کنید.
 • حال در مقابل کادر WPA2 Pre-Shared Key هر رمزی که خواستید، بنویسید. بر روی OK کلیک کنید و از صفحه خارج شوید.
 
 •  

تا اینجا ما توانستیم دستگاه دوم را هم به راحتی راه‌اندازی کنیم. برای راه‌اندازی دستگاه سوم مانند دستگاه اول و دوم پیش بروید. یعنی تمام مراحل فوق را از ابتدا یکبار دیگر برای دستگاه سوم تکرار کنیم. تا سومین دستگاه هم راه‌اندازی شود.

در ادامه با هم مراحل را از ابتدا برای سومین دستگاه انجام می‌دهیم:

مطالب زیر را از دست ندهید…

کارخانه‌های متقلب

هوشمند سازی مزارع

 ست کردن IP 

در این مرحله باید برای دستگاه یک IP آدرس ست کنیم. مک آدرس را انتخاب کرده و گزینه connect را زده تا یک پنجره باز شود. در این لحظه دکمه remove confuqration را می‌زنیم. در منو بر روی IP می رویم و زیر مجموعه Address را انتخاب می‌کنیم. پنجره Address list باز می‌شود. در کادر آدرس کافی IP آدرس دستگاه را اضافه کنیم. مانند اولین باری که برای دستگاه اول اینکارو انجام دادیم. در اینجا آدرسی که وارد کردیم کاملاً فرضی است. 192.168.88.3/24 را وارد و بعد OK را می‌زنیم. وقتی IP را اضافه کردیم، می‌توانیم آن را در پنجره آدرس ببینیم.

 ست کردن Ether1 و Wlan

در این مرحله کافی است یک bridge بسازیم که در آن Ether1 و wlan را معرفی کنیم.

در ابتدا وارد منو bridge شده، پنجره Bridge باز می‌شود. کافی است علامت + در زیر کلمه را زده تا پنجره New Interface باز شود. اگر نام خاصی مد نظر دارید ، مقابل کادر Name بنویسید. سپس OK را کلیک کنید. الان Bridge مورد نظر ساخته شده است.

وارد تب Ports شوید، بر روی علامت + کلیک کنید. پنجره New Bridge Port  باز می‌شود.

برای اضافه کردن ether1 :  مقابل کادر Interface گزینه ether1 را انتخاب کنید. سپس بر روی OK کلیک کنید.

بر روی علامت + کلیک کنید. پنجره New Bridge Port  باز می‌شود.

برای اضافه کردن WLAN :  مقابل کادر Interface گزینه WLAN1 را انتخاب کنید. سپس بر روی OK کلیک کنید.

وینباکس بروز رسانی انجام می‌دهد و صفحه‌ای که در آن بودید را به شما نشان می‌دهد. حالا در پنجره Bridge دو رکورد دارید.

 فعال کردن Wlan

در این قسمت از روی منو، بر روی wireless کلیک کنید. پنجره‌ Wireless Tables باز می‌شود. در تب WiFi Interfaces قرار بگیرید. اگر wlan غیر فعال بود کافیست، روی علامت تیک آبی رنگ بالا نوشته کلیک کرده تا برایتان فعال گردد. (روشن شود.) با کلیک روی رکورد داخل صفحه ، پنجره‌ای به نام interface باز می‌شود.

تب General: در این تب می‌توانیم اسم wlan را تغییر بدهیم.

تب Wireless: در این تب، قسمت Mode مقدار برابر با station wds ، مقدار Band رو برابر  5GHz-only- AC قسمت Channel Width را برابر با 20MHz قرار دهید. همچنین فرکانس برابر است با 5180 و شما می‌توانید در کادر مقابل SSID هر نامی که دوست دارید را بگذارید. در اینجا ما Netdrco گذاشته‌ایم. از کادر مقابل Country ، کشور ازبکستان (Uzbekistan) را انتخاب می‌کنیم.

در تب WDS: ار کادر مقابل WDS Mode گزینه dynamic و از کادر مقابل WDS Default Bridge گزینه bridge1 را انتخاب کنید.  حالا  OK را می‌زنیم.

 

Ping گرفتن

وقتی به این مرحله رسیدیم یعنی تمام گامها را با موفقیت انجام داده‌ایم و لینک کردن Multipoint to point صورت گرفته است. پس در این قسمت چراغ‌های دستگاه روشن می‌باشند. با استفاده از روش ping می‌توانیم پین دستگاه را ببینیم که آیا تا اینجا درست عمل کردیم یا خیر؟ برای تست کردن مراحل فوق هم کافی است به منو tool رفته و زیرمجموعه ping را انتخاب کنیم.

کافی است آدرس را وارد کنیم و در نهایت دکمه start را بزنیم. که در این لحظه شاهد این هستیم که هر 3 دستگاه به خوبی بهم لینک شده‌اند.

امیدوارم فیلم آموزش لینک کردن Multipoint to point برای شما مفید واقع شده باشد. و بتوانید به راحتی Multipoint to point Qrt 5ac را برای خود انجام دهید.

خوشحال می‌شیم این فیلم رو برای دوستانت به اشتراک بگذاری تا آنها هم استفاده کنند.

مراحل ثبت سفارش تعمیر تجهیزات شبکه:
  • تماس با دفتر و ارسال تجهیزات به دفتر شبکه دیده‌بان
  • بررسی مشکلات تجهیزات شبکه و اعلام هزینه به شما
  • در صورت تایید شما، تعمیر انجام می‌شود.
  • ارسال تجهیزات در اسرع وقت
نکات مهم پروسه تعمیرات تجهیزات شبکه:

مشکل و ایرادات احتمالی دستگاه را در برگه‌ای نوشته و همراه دستگاه به دفتر شبکه دیده‌بان ارسال فرمایید.

  • نام و شماره تلفن مسئول پیگیری تجهیزات را حتما درج بفرمایید.
  • به دلیل زیاد بودن تعداد کالاهای تعمیری، حتما پیگیر کالای خود باشید.

شبکه دیده‌بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برندهای معروف است. از جمله خدمات مجموعه حرفه‌ای شبکه دیده‌بان :

  • 48 ساعت مهلت تست
  • یک سال گارانتی
  • ارسال در اسرع وقت به تمام نقاط ایران
  • مشاوره رایگان قبل از خرید محصول
  • امکان کانفیگ و راه اندازی بعد از خرید محصول
  • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

  • 02191002120
  • 09128005038

سایت‌های شبکه دیده‌بان:

 

آموزش کانفیگ hAP AX2

رفع فیلترینگ با اینترنت ماهواره‌ای

بکاپ خودکار از میکروتیک

فناوری OneMesh چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *