میکروتیک

آموزش پیکربندی Bridge در میکروتیک

آموزش پیکربندی Bridge در میکروتیک

آموزش پیکربندی Bridge در میکروتیک

همانطور که می‌دانید یکی از قابلیت‌های ویژه روتربردهای میکروتیک امکان بریج کردن انواع اینترفیس‌ها اعم از حقیقی و مجازی است. این کار باعث می‌شود پورت‌های ایجاد شده درست مانند یک سوئیچ عمل کنند. در این مطلب ما می‌خواهیم در مورد نحوه ایجاد Interface Bridge در روتر میکروتیک صحبت کنیم.

بریج در میکروتیک به چه معناست؟

اینترفیس بریج در واقع یک رابط مجازی است و رابط فیزیکی ای که به آن اضافه می‌شود Bridge port نامیده می‌شود. از همین رو اینترفیس بریج ممکن است یک یا چند Bridge port داشته باشد و هر بریج پورت در اینترفیس بریج  به عنوان یک سوئیچ عمل می‌کند. اگر به یکی از بریج پورت‌ها ترافیکی وارد شود بقیه بریج پورت‌ها اینترفیس بریج را فوروارد می‌کنند.در تنظیمات Bridge، اینترفیس بریج مجازی به عنوان رابط اصلی و Bridge Port یا رابط فیزیکی که به آن Bridge متصل است، به عنوان slave interface عمل می‌کند.

برای مشاهده تمامی قسمت های آموزش پایه ای میکروتیک کلیک کنید

اگر یک آدرس IP به رابط Bridge اختصاص داده شود این آدرس IP برای همه بریج پورت‌های آن قابل اجرا خواهد بود. تمام Bridge Port ها با استفاده از آن آدرس IP با یکدیگر کار خواهند کرد. در اینجا ما یک Bridge یا پل به نام Master_LAN ایجاد می‌کنیم و سپس رابط فیزیکی Ether-2 و Ether-3 را به عنوان یک Bridge Port به پل Master_LAN اضافه می کنیم.

در قدم بعدی ما یک آدرس IP  به اینترفیس بریج Master-LAN اختصاص می دهیم. زمانی که رابط Bridge اضافه می شود Ether-2 و Ether-3 به همان شکلی که در شبکه هستند کار می‌کنند. حالا نحوه ایجاد این رابط پل مجازی و نحوه اتصال یک پورت یا یک رابط فیزیکی بر روی رابط Bridge را در روتر میکروتیک خواهیم آموخت.

نحوه پیکربندی Bridge در میکروتیک

برای افزودن رابط پل جدید Winbox  را باز کنید و در قسمت منو روی گزینه Bridge کلیک کنید. سپس بر روی علامت (+) کلیک کنید.

حتما بخوانید >> فیلم راه‌اندازی L2TP Server در میکروتیک

در پنجره New interface یک نام توصیفی برای این رابط پل در قسمت Name بنویسید. در اینجا ما نام آن را Master_LN می گذاریم. در این قسمت تمام گزینه ها را در حالت پیش فرض قرار میدهیم و در آخر روی گزینه Apply و سپس OK کلیک می کنیم.

حالا پیامی ظاهر می شود که رابط پل اضافه شده است.

اکنون به تب Ports بروید وروی علامت (+)  کلیک کنید تا یک Bridge Port اضافه شود.

در رابط New Bridge Port رابط فیزیکی را که قرار است به Bridge اضافه کنید از قسمت Interface انتخاب کنید.

حالا طبق سناریو ، رابط فیزیکی Ether2 و Ether3 را به رابط پل خود اضافه خواهیم کرد.

به همین دلیل است که در ابتدا رابط Ether2 را از قسمت Interface انتخاب می‌کنیم.

سپس از قسمت Bridge که ایجاد کرده اید رابط پل را انتخاب کنید. که طبق سناریوی ما Master_LAN خواهد بود. سپس روی دکمه Apply و بعد OK کلیک کنید.

مقاله نرم افزار مانیتورینگ Mikrotik The Dude را از دست ندهید

در قدم بعدی رابط Ether-3 را به پل Master_LAN اضافه خواهیم کرد.در ادامه نیز به همین روال پیش می رویم. فقط رابط Ether-3 را از قسمت Interface انتخاب کنید.

خواهید دید که Bridge Port به لیست اضافه شده است. در اینجا شما ستون Interface را خواهید دید که نشان دهنده پل فیزیکی یا همان پورت است. همینطور ستون Bridge را خواهید دید که نشان دهنده پل به جایی است که پورت بریج به آن متصل است.

حالا میخواهیم به پیکربندی یک آدرس IP در رابط پل Master_LAN برویم. این آدرس IP نه تنها با رابط پل Master_LAN کار می کند، بلکه با رابط پورت پل نیز کار می‌کند.

هر بخش LAN نیز که به پورت‌های پل متصل می‌شود. در همان بخش شبکه نیز ساکن خواهد بود.

در این سناریو ما از آدرس 192.168.1.0/24 به عنوان آدرس شبکه خود استفاده خواهیم کرد. از این نظر ما از 192.168.1.0/24 به عنوان آدرس IP رابط پل استفاده خواهیم کرد. حالا قرار است با هم آدرس IP را پیکربندی کنیم.

از منوی Winbox  به گزینه IP بروید و سپس گزینه Addresses را انتخاب کنید. بعد روی علامت (+) کنید تا یک آدرس IP جدید اضافه شود.

در پنجره New Addres آدرس 192.168.1.254/24 را در قسمت Address بنویسید.

اگر آدرس IP را با مقدار CIDR که “/24” است بنویسیم، دیگر نیازی به تعریف ماسک زیر شبکه یا اطلاعات ماسک شبکه در قسمت “شبکه” وجود ندارد.

در گام بعدی رابط پل خود را از قسمت Interface انتخاب کنید که طبق سناریوی ما Master_LAN است.

برای ذخیره اطلاعات IP و بستن این پنجره ، بر روی دکمه Apply و بعد OK کلیک کنید.

در این مطلب آموختیم که چگونه می‌توان Bridge Interface را در روتر میکروتیک راه اندازی کنیم. به همین ترتیب شما می‌توانید چندین رابط شبکه را در همان بخش شبکه که نیاز دارید قرار دهید. در این صورت یک دامنه پخش با تمام این Bridge Ports یا رابط های شبکه ایجاد خواهد شد.

خدمات و تجهیزات شبکه

از آنجایی که امروزه اکثر کسب و کارها آنلاین است. اینترنت پرسرعت نیز به یکی از نیازهای اساسی بشر تبدیل شده و بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره همه ما است. از خرید آنلاین گرفته تا انجام کارهای بانکی و اداری ، پرداخت قبوض، سفارش غذا و غیره همه و همه نیاز به یک اینترنت پرقدرت و بی وقفه دارد. شبکه دیده بان ارائه کننده انواع خدمات شبکه اعم از فروش تجهیزات شبکه ، تعمیرات و نصب و کانفیگ با بیش از 10 سال سابقه می‌باشد.

تلفن تماس : 20  21  9100 – 021

سایت های شبکه دیده بان :

1 نظر در “آموزش پیکربندی Bridge در میکروتیک

  1. مرتضی گفت:

    سلام

    وقتی دو تا کارت شبکه را Bridge می کنیم محدودیت پهنای باند عمل نمی کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *