اخبار IT

راهنمای خرید روتر Wi-Fi در ۲۰۲۳

راهنمای خرید روتر Wi-Fi در 2023

ویژگی‌های بهترین روتر Wi-Fi خانگی 2023

این روزها یک روتر WiFi علاوه بر اینکه شما را به اینترنت متصل می‌کند، بلکه اغلب مشاغل و کسب و کارها نیز به آن وابسته هستند. در این مطلب آنچه شما برای ساخت بهترین شبکه وای فای خانگی به آن نیازدارید همراه با بررسی برترین روترها با توجه به طیف وسیعی از نیازها و بودجه‌ها آورده شده است.

زمانی که شما دور کار هستید، روتر وای-فای شما نسبت به حالت عادی کارهایی بسیار بیشتر از کمک به شما در پخش فیلم و بازی برایتان انجام می‌دهد. روتر‌های وای-فای خانگی میلیون‌ها نفر را در حال کار نگه می‌دارند همچنین طیف روبه رشدی از دستگاه‌های خانگی هوشمند را به یکدیگر متصل می‌کنند. ما در این مطلب بهترین انتخاب‌‌های خود را که در بین روترهای WiFi خانگی و اداری آزمایش کرده‌ایم برایتان به اشتراک می‌گذاریم.

نکات مهم قبل از خرید روتر Wi-Fi در 2023

زمانی که قصد خرید یک روتر بی‌سیم جدید را دارید، بهتر است با در نظر گرفتن اندازه منطقه تحت پوشش خود و همینطور تعداد کلاینت‌هایی که باید از آنها پشتیبانی کنید و تعداد دستگاه‌های متصل شروع به بررسی روترها با قابلیت‌های متفاوت کنید. همه شما به جدیدترین و بهترین عملکرد روز در روترها احتیاج ندارید پس بسته به نیاز خود بهترین و مقرون به صرفه ترین روتر را انتخاب کنید. اگر به جای مجموعه ای از ویژگی های پیشرفته تنها به دنبال قیمت پایین تری هستید لیست روترهای اقتصادی را بررسی کنید.

اما اگر اعضای خانواده شما بیشتر هستند و داشتن پهنای باند برای کارهایی مانند پخش ویدیو و بازی‌های رایانه‌ای آنلاین اهمیت دارد یک روتر جدید با قابلیت‌های مدیریتی بالا و به روز می‌تواند دنیای متفاوتی را برای شما محیا کند تا از تماشای Netflix با سرعت بالا و یا بازی آنلاین نهایت لذت را ببرید. در ادامه این مطلب شما را در انتخاب بهترین روتر که نیازهای فعلی و آینده شما را در شبکه بی سیم برآورده خواهد کرد راهنمایی می‌کنیم.

باندهای مختلف وای فای به چه معنا هستند؟

در حال حاضر هر روتری که ارزش خرید داشته باشد حداقل از دو باند رادیویی پشتیبانی می‌کند یک باند 2.4 گیگاهرتز و یک باند 5 گیگاهرتز. باند 2.4 گیگاهرتز در فرکانس کمتری نسبت به باند 5 گیگاهرتز کار می‌کند و برد بهتری را نیز ارائه می‌دهد زیرا در نفوذ به دیوارها و سایر سازه ها قدرت بالایی دارد. با این حال پهنای باند و دسترسی پر سرعتی را که با باند 5 گیگاهرتز دریافت می‌کنید ارائه نخواهد داد.

باندهای 2.4 و 5 گیگاهرتز

علاوه بر این، باند وای فای 2.4 گیگاهرتز باید از سایر دستگاه های خانگی که از فرکانس مشابهی استفاده می‌کنند، مانند ماکروویوها، تجهیزات بلوتوث و تلفن‌های بی سیم نیز پشتیبانی کند. گفته می‌شود فرکانس 2.4 گیگاهرتز برای کارهایی مانند وب گردی و اتصال به سرویس‌های رسانه‌های اجتماعی کاملا مناسب است. اگر یک یا چند دستگاه شما در حال پخش ویدیو از سرویسی مانند نتفلیکس و یا اتصال به یک سرویس بازی آنلاین هستند باند 5 گیگاهرتز توان عملیاتی بیشتری را با حداقل تداخل سیگنال در اختیارتان قرار خواهد داد.

اکثر روترهای دو باند به شما امکان می دهند یک باند را به برنامه ها و کلاینت های خاص اختصاص دهید و در نتیجه با روی هر دو باند را کاهش دهید.

ولی اگر یک شبکه شلوغ با مشتریان متعددی دارید که برای پهنای باند بیشتر با یکدیگر رقابت می کنند یک روتر سه باند راه حل خوبی است. آنها از سه رادیو استفاده می کنند یکی با فرکانس 2.4 گیگاهرتز و دو باند با فرکانس 5 گیگاهرتز برای ایجاد تعادل بار. به عنوان مثال می‌توانید یکی از باندهای 5 گیگاهرتز را برای انجام کارهایی مانند پخش ویدیو و دانلود اختصاص دهید و دیگری را برای بازهای آنلاین و باند 2.4 گیگاهرتز را برای برنامه هایی که به پهنای باند زیادی نیاز ندارند آزاد بگذارید.

فرکانس 6 گیگاهرتز

این بزرگترین ارتقای وای فای در بیست ساله گذشته به حساب می آید. فرکانس جدید 6 گیگاهرتز اخیراً توسط FCC در دسترس قرار گرفته است. هرچند این فرکانس افزایش قابل توجهی را در عملکرد کلی شبکه بی سیم نوید می‌دهد با این حال در حال حاضر  دستگاه‌های کمی از آن پشتیبانی می‌کنند.

بهترین پروتکل های بی سیم روتر Wi-Fi

پروتکل 802.11ac

شبکه های اترنت بی سیم از پروتکل های 802.11 برای ارسال و دریافت داده ها استفاده می کنند. پرکاربردترین پروتکل وای فای 802.11ac است که حداکثر سرعت داده 5400 مگابیت در ثانیه را امکان پذیر کرده و در هر دو باند 2.4 و 5 گیگاهرتز کار می‌کند.

این پروتکل همچنین از فناوری خروجی و ورودی چندگانه (MIMO) استفاده می‌کند. این فناوری از چندین آنتن برای ارسال و دریافت حداکثر هشت جریان استریم استفاده می‌کند که در نتیجه عملکرد بهتری نیز خواهد داشت.علاوه بر آن از شکل‌دهی پرتو (فناوری‌ای که سیگنال‌های Wi-Fi را به‌جای پخش در همه جهات مستقیماً به مشتری می‌فرستد) و فرمان باند خودکار که به روتر اجازه می‌دهد کارآمدترین باند رادیویی را بر اساس ترافیک شبکه، در دسترس بودن باند و محدوده انتخاب کند پشتیبانی می‌کند.

روترهای 802.11ac را با برچسب هایی مانند AC1200، AC1750، AC3200 و غیره خواهید دید. این نشان دهنده حداکثر سرعت تئوری روتر است. به عنوان مثال، روتری که می‌تواند حداکثر نرخ لینک 450 مگابیت بر ثانیه در باند 2.4 گیگاهرتز و 1300 مگابیت در ثانیه در باند 5 گیگاهرتز به دست آورد، روتر AC1750 در نظر گرفته می‌شود. روتر سه باند AC3200 سرعت 600 مگابیت بر ثانیه را روی باند 2.4 گیگاهرتز و 1300 مگابیت بر ثانیه روی هر یک از دو باند 5 گیگاهرتز به شما ارائه می‌دهد و روتر AC5400 می‌تواند تا 1 گیگابیت بر ثانیه در باند 2.4 گیگاهرتز و در هر دو از باندهای 5 گیگاهرتز 2.1 گیگابیت بر ثانیه سرعت داشته باشد.

پروتکل 802.11ax

802.11ax فناوری پیشرو در روترهای WiFi است که به تازگی با فرکانس 6 گیگاهرتز وارد بازار شده است. Wi-Fi 6 تکامل یافته فناوری 802.11ac است که وعده افزایش سرعت تا 9.6 گیگابیت بر ثانیه، تراکم شبکه کمتر، ظرفیت مشتری بیشتر و عملکرد برد بهتر را به کاربران خود داده است. که همه آنها به لطف چندین فناوری بی سیم جدید و بهبود یافته، از جمله تقسیم فرکانس متعامد، دسترسی چندگانه (OFDMA) و زمان بیداری موردنظر (TWT).

حتما بخوانید >> معرفی استانداردهای وایرلس

OFDMA با تقسیم کانال‌های Wi-Fi به کانال‌های فرعی، توان عملیاتی کلی را بهبود می‌بخشد و به 30 کاربر امکان می‌دهد همزمان یک کانال را به اشتراک بگذارند. Target Wake Time (TWT) برای کاهش مصرف انرژی طراحی شده است و به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تعیین کنند چه زمانی و چند وقت یک‌بار برای شروع ارسال و دریافت داده بیدار شوند. انتظار می‌رود که فناوری TWT عمر باتری دستگاه‌های تلفن همراه مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها و همچنین اشیای خانه هوشمند با باتری مانند دوربین‌های امنیتی و زنگ‌های ویدیویی را افزایش دهد.

علاوه بر این، 802.11ax از فرکانس‌های رادیویی استفاده نشده قبلی برای ارائه عملکرد سریع‌تر 2.4 گیگاهرتز استفاده کرده و از مدیریت پهنای باند uplink و downlink بهینه شده برای ارائه کیفیت خدمات (QoS) نیز استفاده می‌کند. همچنین جریان uplink و downlink فناوری MU-MIMO را ارائه می‌دهد در حالی که 802.11ac فقط از downlink MU-MIMO پشتیبانی می‌کند.

برای خرید یک روتر Wi-Fi خوب به چه ویژگی های دیگری نیاز داریم؟

پورت

به دنبال روتری با حداقل چهار پورت اترنت 10/100/1000 (گیگابیت) باشید که به شما امکان می دهد به دستگاه های سیمی مانند لپ تاپ، درایوهای ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) و هاب های اتوماسیون خانگی متصل شوید. اگر برای انتقال فایل‌های بزرگ به توان عملیاتی سریع تری نیاز دارید، به دنبال روتری باشید که از قابلیت تجمیع پشتیبانی می‌کند. به زبان ساده، تجمیع پیوندها از دو پورت LAN اترنت گیگابیتی برای افزایش توان عملیاتی (تا 2 گیگابیت بر ثانیه) استفاده می‌کند. همچنین در صورت قطع شدن یکی از اتصالات LAN، ایمنی خرابی را فراهم می‌کند و می‌توان از آن برای متعادل کردن ترافیک شبکه استفاده کرد.

USB

داشتن حداقل یک پورت USB روی روتر اتصال چاپگر یا درایو USB و اشتراک گذاری آن را در شبکه آسان می‌کند، اما با دو پورت می‌توانید هر دو را انجام دهید. علاوه بر این، سعی کنید روتری را انتخاب کنید که آنتن‌های قابل جابجایی را ارائه دهد. برخی از تولیدکنندگان روتر آنتن‌های جایگزینی را پیشنهاد می‌کنند که به افزایش عملکرد کمک می‌کند و تعدادی آنتن شخص ثالث نیز در دسترس هستند. فقط مطمئن شوید که روتر شما از هر آنتنی که خریداری می‌کنید پشتیبانی می‌کند، در غیر این صورت احتمالا با کاهش عملکرد مواجه خواهید شد.

کنترل والدین

اگر می‌خواهید نحوه استفاده از شبکه Wi-Fi خود را مدیریت کنید، مطمئن شوید که روتر بعدی شما دارای کنترل‌های والدین، گزینه‌های QoS و ویژگی شبکه مهمان است.کنترل‌های والدین به شما امکان می‌دهند دسترسی به شبکه را برای کاربران خاص به زمان‌ها و روزهای خاصی محدود کنید، این گزینه ایده‌آل برای آن دسته از والدینی است که می‌خواهند مواردی مانند بازی‌های آنلاین و فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی فرزندشان را کنترل کنند.

برخی از روترها کنترل‌های اولیه والدین مانند زمان‌بندی دسترسی و گزینه‌های مسدود کردن وب‌سایت را ارائه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر کنترل‌های قوی‌تری را ارائه می‌کنند که به شما امکان توقف موقت اینترنت و انتخاب ایستگاه‌های پیش‌فرض مناسب سن را می‌دهد که به‌طور خودکار دسترسی به پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و سایت‌هایی را که حاوی محتوای نامناسب هستند مسدود می‌کند. مانند محتوای مخصوص بزرگسالان، قمار، خرید، وبلاگ‌ها و برخی بازی‌های خشونت آمیز.

قابلیت مهمان

یک شبکه مهمان به شما امکان می‌دهد دسترسی Wi-Fi را به مهمانان خود ارائه دهید بدون اینکه کل شبکه شما آسیب پذیر باشد. به طور خلاصه، شما در حال ایجاد یک شبکه جداگانه برای مهمانان با شناسه مجموعه خدمات (SSID) و رمز عبوری هستید که با اعتبار شبکه اصلی شما متفاوت است. این به مهمانان شما اجازه می‌دهد به اینترنت متصل شوند، اما به آنها امکان دسترسی به فایل‌ها، چاپگرها و سایر دستگاه‌های متصل شما را نمی‌دهد.

قابلیت QoS

با تنظیمات QoS می‌توانید تعیین کنید که کدام برنامه‌ها و کلاینت‌ها در اولویت قرار بگیرند. برای مثال فرض کنید یک دستگاه در حال پخش ویدیو است، و دستگاه دیگری در حال بارگیری فایل‌ها یا اجرای یک کار چاپی می‌باشد، می‌توانید برای جلوگیری از پخش ویدیوی ناهمگام، دستگاه پخش را در اولویت قرار دهید. همین امر در مورد بازی‌های آنلاین نیز صدق می‌کند.

اختصاص اولویت QoS به یک کنسول بازی مانند مایکروسافت Xbox Series X یا Sony PlayStation 5 به کاهش زمان تاخیر و بهبود کلی بازی کمک می‌کند. همچنین به این معنی است که می‌توانید از برنامه‌های کاری جدید محافظت کنید، مانند تلفنی که از صدا از طریق IP (VoIP) استفاده می‌کند یا آن وب‌کمی که شما را از طریق کنفرانس ویدیویی به جلسه کارکنان دفترتان متصل نگه می‌دارد.

آیا باید سیستم شبکه Wi-Fi Mesh را در نظر بگیرم؟

اگر در خانه‌ای بزرگ یا چند طبقه زندگی می‌کنید، ممکن است “نقاط کور” زیادی داشته باشید. اینها مناطقی از خانه شما هستند که روتر اصلی شما با سیگنال بی سیم نمی تواند به آنها دسترسی پیدا کند. یک راه آسان برای حل این مشکل، بدون دردسر راه‌اندازی سیم‌های طولانی در اطراف خانه، یک توسعه‌دهنده برد Wi-Fi است که سیگنال وای‌فای روتر شما را می‌گیرد، آن را تقویت می‌کند و دوباره پخش می‌کند. آنها در هر دو نوع دسکتاپ و پلاگین وجود دارند و نصب آنها نسبتا آسان است.

اتصال با سیستم وای-فای مش

این نوع از سیستم به کاربران و افرادی که به اینترنت متصل هستند کمک می‌کند تا در تمام نقاط یک خانه به صورت یکپارچه به اینترنت متصل باشند و به راحتی از آن استفاده کنند. راه اندازی سیستم وای فای مش آسان بوده و در بیشتر مواقه با چند کلیک و نصب نرم افزار پیکربندی و مدیریت می‌شود. هرچند به دلیل طراحی ساده وای فای مش نمی‌توان به همان تنظیمات عمیقی که در روتر می‌توانید انجام دهید دسترسی داشته باشید.

کلام آخر

در این مطلب مواردی که قبل از خرید یک روتر خانگی یا اداری باید به آن توجه کنید را برایتان شرح دادیم. امیدواریم مقاله راهنمای خرید روتر Wi-Fi در سال 2023 به شما برای انتخاب یک روتر مناسب کمک کرده باشد. برای خواندن مطالب بیشتر مقالات شبکه دیده بان را دنبال کنید.

جهت اطلاع از قیمت تجهیزات شبکه با شبکه دیده‌بان تماس بگیرید : 20 21 9100 – 021

مراحل ثبت سفارش تعمیر تجهیزات شبکه :
 • تماس با دفتر و ارسال تجهیزات به دفتر شبکه دیده بان
 • بررسی مشکلات تجهیزات شبکه و اعلام هزینه به شما
 • در صورت تایید شما ، تعمیر انجام می شود.
 • ارسال تجهیزات در اسرع وقت
نکات مهم پروسه تعمیرات تجهیزات شبکه :
 1. مشکل و ایرادات احتمالی دستگاه را در برگه‌ای نوشته و همراه دستگاه به دفتر شبکه دیده‌بان ارسال فرمایید.
 2. نام و شماره تلفن مسئول پیگیری تجهیزات را حتما درج بفرمایید.
 3. به دلیل زیاد بودن تعداد کالاهای تعمیری ، حتما پیگیر کالای خود باشید.

شبکه دیده بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برند های معروف است. از جمله خدمات مجموعه حرفه ای شبکه دیده بان :

 • 48 ساعت مهلت تست
 • یک سال گارانتی
 • ارسال در اسرع وقت به تمام نقاط ایران
 • مشاوره رایگان قبل از خرید محصول
 • امکان کانفیگ و راه اندازی بعد از خرید محصول
 • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره های زیر تماس بگیرید :

02191002120

09128005038

سایت های شبکه دیده بان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *