دسته بندی نشده, شبکه‌های وایرلس

شبکه مش چیست؟

شبکه مش چیست؟

شبکه مش وای فای

همانطور که می‌دانید نقص در عملکرد شبکه وای.فای در یک نقطه یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های اکثر کاربران خانگی و سازمانی است. برای رفع این مشکل ما بکارگیری و راه اندازی شبکه مش را به شما پیشنهاد می‌کنیم. ما در این مطلب قصد داریم به توضیح عملکرد شبکه مش و نحوه راه اندازی آن بپردازیم. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید:

شبکه مش چیست؟

Google Nest Wifi Pro، Nest Wifi و Google Wifi سیستم‌های Wi-Fi شبکه مش هستند که پوشش رادیویی Wi-Fi و Matter را در سراسر خانه شما ارائه می‌کنند. در واقع شبکه مش مجموعه‌ای از دستگاه‌های اتصال هستند که به منظور ارائه اینترنت پایدار و با کیفیت در نقاط مختلف خانه طراحی شده اند. مانند روتر‌های Wi-Fi که به عنوان یک شبکه عمل می‌کنند. با این حساب به جای یک روتر چندین منبع اتصال در اطراف خانه و یا محل کار شما وجود خواهد داشت.

گوگل اولین دستگاه مش که شما راه اندازی کرده‌اید، روتر و یا هر دستگاه مش مجزا را یک نقطه اتصال در نظر می‌گیرد. از آنجایی که شبکه‌های مش از نقاط مختلف خانه یا محل کار شما پخش می‌شوند نه از یک مکان واحد در فضاهای وسیع پوشش بهتری را ارائه می‌دهند.

تمام نقاط تا زمانی که در یک محدوده باشند به صورت بی سیم به یکدیگر متصل هستند و می توانند بدون نیاز به روتر یا سوئیچ با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این موضوع امکان مسیریابی سریع و کارآمد داده ها را فراهم می‌کند.

تفاوت با شبکه‌های وای فای سنتی

در یک شبکه وای فای سنتی، تلفن یا لپ تاپ شما به یک روتر متصل می‌شود و تمام ارتباطات از طریق آن روتر عبور می کند. هرچه از روتر دورتر باشید، سیگنال ضعیف تر است. مواردی مانند دیوارها، مبلمان و سایر موانع می‌توانند بر توزیع سیگنال‌های بی‌سیم در سراسر خانه شما تاثیر بگذارند. پس با وجود سیستم مش شما چندین نقطه اتصال در محیط دارید بنابر این هرگز از یک نقطه دور نیستید و اینترنت شما همچنان پر سرعت خواهد ماند.

مزایای شبکه مش

پوشش انعطاف پذیر : برای پوشش بهتر در مناطقی که به سختی پوشش داده می‌شوند مانند راهروها و دیوارها می‌توان موارد بیشتری را اضافه کرد.

پوشش دهی بالا : در یک شبکه مش، اگر یک نقطه جا به جا شود به راحتی ارتباط توسط نقطه ای دیگر تغییر مسیر می‌دهد.

توجه : اگر روتر یا نقطه اصلی شما آفلاین شود، کل شبکه شما نیز آفلاین خواهد شد. همچنین یک اعلان در شبکه بر همین مبنا دریافت می‌کنید.

مسیر مستقیم : از آنجایی که همه نقاط به یکدیگر متصل هستند، داده‌ها می‌توانند چندین مسیر را به سمت مقصد طی کنند و همیشه بهترین مسیر را از نقطه A تا نقطه B انتخاب می‌کنند.

چطور یک شبکه مش وای فای را راه اندازی کنیم

می‌توان گفت تقریبا همه ما یک بار این تجربه آزار دهنده را داشته ایم که در برخی از نقاط خانه سیگنال‌های اینترنت بسیار ضعیف و یا غیر قابل دسترس بوده اند. برای برطرف کردن این مشکل استفاده از شبکه WiFi مش راه حل بسیار مناسبی است.

سیستم وای فای مش چگونه کار می‌کند

قبل از راه اندازی شبکه مش باید با نحوه کارکرد WiFi مش آشنا شوید. یک سیستم وای فای مش معمولا از یک روتر اصلی و چند روتر فرعی تشکیل شده است. این روترهای اضافی را می‌توان به عنوان نقاط دسترسی مختلف در نظر گرفت. اگر روتر اصلی را ستون فقرات یک شبکه در نظر بگیرید و دیگر روترها را slave ، روتر اصلی قادر است به روترهای دیگر یک اتصال اینترنتی چند هاب ارائه می‌دهد.

پس با سیستم وای فای مش نودهای مختلف می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و سیگنال‌های وای فای در سراسر اتاق پخش می‌‌شوند. این سیگنال ها به طور خودکار با توجه به کارآمدترین مسیر به صورت انعطاف پذیری تغییر خواهند کرد. به عبارتی دیگر گره ها می توانند در صورت پایین آمدن یک نقطه مسیر خود را از یک نقطه به یک نقطه دیگر تغییر دهند.

اگر می‌خواهید دامنه سیگنال های وای فای را افزایش دهید به راحتی می‌توانید نودهای بیشتری را اضافه کنید. علاوه بر این دیگر نیازی نیست شبکه را به صورت دستی تغییر دهید، زیرا شبکه ها SSID و رمز عبور یکسانی دارند. بنابراین با شبکه مش وای فای به آسانی می‌توانید از شبکه بی‌سیم در هر گوشه از خانه خود استفاده کنید.

قبل از راه اندازی شبکه‌های مش باید چه نکاتی را در نظر بگیرید

برندهای بسیاری از روترهای مش در بازار وجود دارند که قیمت و عملکرد آنها متفاوت است. وقتی قصد خرید روترها را دارید باید این موارد را در نظر بگیرید: سرعت، پوشش دهی، نحوه راه اندازی، امنیت.[

سرعت

یکی از مواردی که در شبکه‌های مش وجود دارد سرعت بالای اینترنت است. سرعت بالا همچنین اجازه می‌دهد تا چیزهایی با پهنای باند بیشتر مانند جریان رسانه 4K و ازدحام شبکه را برطرف کند. دستگاهی با سرعت 400 مگابیت در ثانیه یا کمتر به راحتی در بازار پیدا می‌شود.  اما اگر به سرعت 1 گیگابیت در ثانیه یا بیشتر نیاز دارید، بهتر است دستگاه هایی با دو باند (2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز) یا سه باند تهیه کنید.

توجه :روترهای وای فای کم هزینه اغلب تنها یک آنتن دارند، که در آن واحد توان عملیاتی را به یک جریان داده محدود می کند. علاوه بر این هر چه رتبه dBi بالاتر باشد، سیگنال منطقه بزرگتری را پوشش می‌دهد.

پوشش دهی

از نکات مهمی که بر هزینه و  پوشش سیگنال تاثیر می‌گذارد محل قرار گیری دستگاه، قدرت سیگنال و تعداد دستگاه است. پس ما باید بهترین مکان را برای استقرار هر روتر انتخاب کنیم تا تعداد دستگاه ها و در نهایت هزینه ها کاهش یابد. حتما دقت کنید که قبل از راه اندازی شبکه مش باید فضا و معماری محیط را در نظر بگیرید. نکاتی مانند طبقات، دیوارها، درها و غیره زیرا بر روی انتقال سیگنال اثر گذار هستند. از طرفی هر چه سیگنال ها منطقه بزرگتری را پوشش دهند باید دستگاه های کمتری استفاده کنید.

امنیت

هرچه تعداد Node‌های بیشتری راه اندازی کنید، ممکن است دستگاه راحت تر توسط حملات فیزیکی، عدم پذیرش، مانیتورینگ پسیو و غیره مورد حمله قرار بگیرد. اگرچه برخی  از سیستم‌ها به طور خودکار وضعیت امنیتی را به روز رسانی می‌کنند با این حال بهتراست که خودمان امنیت شبکه را حفظ کنیم. با این حال برخی از شبکه‌های بی‌سیم از نصب به کمک برنامه استفاده می‌کنند، که ممکن است اجازه استفاده از تنظیمات پیشرفته ای مانند قرار دادن آدرس های MAC در فهرست را به شما ندهد.

نحوه راه اندازی

راه‌های مختلفی برای راه اندازی شبکه مش وجود دارد. برخی از شبکه‌‌های مش بی‌سیم دارای یک نرم افزار تلفن همراه برای مدیریت و نظارت هستند و یا ممکن است نیاز به استفاده از مرورگر برای رفتن به صفحه مورد نظر را داشته باشند. در هر دو صورت دستگاه‌های مش برای راه اندازی و پیکر بندی راه‌های بسیار ساده‌ای را پیش پای شما می‌گذارند.

چطور باید شبکه‌های مش وای فای را پیکربندی کنیم:

برندهای مختلف دستگاه‌های‌ وای فای مش رویکردهای خود را از طریق فناوری‌های مختلف در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. آنها همچنین از راه‌های راه اندازی مختلفی مانند استفاده از یک برنامه کاربردی و عملکرد در یک صفحه استفاده می‌کنند. در نتیجه نمی‌توانید از دستگاه‌های مش با برندهای مختلف برای راه اندازی شبکه بی‌سیم استفاده کنید. در اینجا ما یکی از برندهای روتر مش وای فای را به عنوان مثال در نظر می‌گیریم تا به شما نشان دهیم که چگونه یک شبکه WiFi  مش را در یک صفحه مشخص راه اندازی کنید.

نکات :

شبکه های WiFi EasyMesh یک نوع فناوری مش هستند که توسط برنامه منبع باز سازمان WiFi ارائه می‌شود. استفاده از آن اسان و انعطاف پذیر بوده و به ارائه وای فای هوشمند و کارآمد کمک می‌کند.

راه اندازی Wi-Fi EasyMesh Network :

در اینجا ما از شبکه V-SOL mesh WiFi HGU HG323AC-B به عنوان روتر اصلی (کنترل کننده) و دستگاه HG3610ACM به عنوان روتر فرعی (فرمان بر) استفاده می‌کنیم. به مثال زیر دقت کنید:

1- طبق دستور العمل زیر، عملکرد EasyMesh را در روتر اصلی و Slave فعال کنید.

2- کنترلر EasyMash را راه اندازی کنید. دکمه WPS را فشار دهید، دستگاه اصلی به طور خودکار به عنوان EsyMesh Controller فعال می‌شود.

3- روتر فرعی را راه اندازی کنید. وارد وب شوید، دستگاه را به حالت پیش فرض برگردانید یا دکمه ریست را بیش از 10 ثانیه فشار دهید تا دستگاه مجددا راه اندازی شود. سپس دکمه WPS را به مدت 3 ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. دستگاه HG3610ACM به عنوان عامل EasyMesh فعال می شود.

4- اتصال را اتمام کنید. چند دقیقه طول می کشد تا شبکه EasyMesh ایجاد شود. پس از اتمام اتصال، نام SSID عامل psk و سایر تنظیمات WLAN مانند کنترلر خواهد بود. اگر SSID کنترلر یا سایر تنظیمات WLAN را تغییر دهید، عامل تغییرات را همگام خواهد کرد.

کلام آخر

با یک سیستم مش شما می توانید به صورت فراگیر یک شبکه بی سیم یکپارچه و پر قدرت داشته باشید. از طرفی با داشتن شبکه مش در هر نقطه از خانه و یا اداره که باشید به قوی ترین سیگنال ممکن متصل خواهید شد و دیگر نیازی به تغییر دستی نخواهید داشت.

جهت اطلاع از قیمت محصولات Mesh با شبکه دیده‌بان تماس بگیرید : 20 21 9100 – 021

مراحل ثبت سفارش تعمیر تجهیزات شبکه :
 • تماس با دفتر و ارسال تجهیزات به دفتر شبکه دیده بان
 • بررسی مشکلات تجهیزات شبکه و اعلام هزینه به شما
 • در صورت تایید شما ، تعمیر انجام می شود.
 • ارسال تجهیزات در اسرع وقت
نکات مهم پروسه تعمیرات تجهیزات شبکه :
 1. مشکل و ایرادات احتمالی دستگاه را در برگه‌ای نوشته و همراه دستگاه به دفتر شبکه دیده‌بان ارسال فرمایید.
 2. نام و شماره تلفن مسئول پیگیری تجهیزات را حتما درج بفرمایید.
 3. به دلیل زیاد بودن تعداد کالاهای تعمیری ، حتما پیگیر کالای خود باشید.

شبکه دیده بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برند های معروف است. از جمله خدمات مجموعه حرفه ای شبکه دیده بان :

 • 48 ساعت مهلت تست
 • یک سال گارانتی
 • ارسال در اسرع وقت به تمام نقاط ایران
 • مشاوره رایگان قبل از خرید محصول
 • امکان کانفیگ و راه اندازی بعد از خرید محصول
 • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره های زیر تماس بگیرید :

02191002120

09128005038

سایت های شبکه دیده بان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *