اخبار IT

شبیه ساز شبکه چیست؟

شبیه ساز شبکه چیست

شبیه ساز شبکه چیست؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با شبیه ساز شبکه های کامپیوتری با شما صحبت کنیم و انواع مختلف آن و کاربرد آنها را برایتان شرح دهیم پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

شبیه ساز شبکه کامپیوتری چیست ؟

این مطلب را با یک مثال کلی برایتان شروع می‌کنیم:

حتما شما هم دیده‌اید که برخی از خلبان‌ها قبل از تجربه هدایت هواپیما با نرم افزارهای شبیه ساز خلبانی تمرین می‌کنند. این شبیه ساز ها به آنها کمک می‌کند تا به راحتی نحوه کنترل فرمان و اهرم‌ها را در یک فضای شبیه سازی شده مجازی یاد بگیرند. این عمل منجر می‌گردد تا هزینه و زمان کمتری برای آموزش خلبان‌ها صرف شود و از طرفی خطاهای دانشجویان منجر به آسیب و خسارت جدی نگردد.

حالا فرض کنید برای آموزش کار با شبکه‌های کامپیوتری نیز از همین دستور استفاده کنند. در این روش هنرجویان به جای آموزش با تمام دستگاه‌های تحت شبکه و کار با آنها از شبیه سازها استفاده می‌کنند. در تحقیقات شبکه‌های کامپیوتری ، شبیه سازی یک شبکه تکنیک یا روشی است که به موجب آن می‌توان از طریق یک نرم افزار یا برنامه عملکرد و رفتار واقعی یک شبکه را بازسازی کرد.

حتما بخوانید >> پکت تریسر چیست و چه کاربردی دارد؟

عملکرد شبیه ساز شبکه

همان طور که گفتیم شبیه ساز شبکه، نرم افزاری است که قادر به پیش بینی رفتار یک شبکه کامپیوتری می‌باشد. از آنجایی که عملکرد شبکه‌های کامپیوتری جدید بسیار پیچیده تر نسبت به قبل شده است دیگر روش‌های سنتی برای تحلیل رفتار آنها کارساز نیست. در شبیه سازها ، شبکه کامپوتری با انواع دستگاه‌ها، اپلیکیشن‌ها، لینک‌ها و غیره کاملا مدل سازی می‌شود.

این شبیه سازها با پشتیبانی از عملکرد محبوب ترین شبکه‌ها و فناوری‌های جدید مثل اینترنت اشیا یا همان ,Lot شبکه‌های بی‌سیم محلی ، شبکه G5 ، شبکه‌های حسگر بی سیم ، شبکه رادیویی و غیره ارائه می شوند.[/vc_column_text][vc_column_text]

شبیه ساز شبکه یا (Network Simulators)

Simulator‌ها با محاسبه تعاملات بین دستگاه‌های موجود در یک شبکه ( مانند : سوئیچ، روتر، اکسس پوینت، پیوندها، نقاط دسترسی و …) قادرند رفتار و عملکرد آنها را بازسازی کنند. از این رو عملکرد یک شبکه، برنامه‌های کاربردی و خدماتی که از آنها پشتیبانی می‌کند را می‌توان به صورت کنترل شده و به طور آزمایشی ارزیابی و یا حتی تغییر داد. در این پلت فرم شما دسترسی دقیقی به عملکرد سیستم‌ها نداریدو تنها می‌توانید سناریوی بازسازی شده را ارزیابی و تحلیل کنید.

*همان طور که در بالا اشاره کردیم علاوه بر مشاهده و ارزیابی عملکرد و رفتار دستگاه‌های موجود در یک شبکه شما می‌توانید پروتکل‌های موجود در آن محیط را نیز در شریط گوناگون تغییر دهید.[

مقلد شبکه یا (Network Emulators)

مقلد‌ها هم نوعی از شبیه سازهای شبکه هستند و تنها تفاوت آن‌ها با شبیه سازها در ایجاد محیطی واقعی‌تر و شفاف‌تر برای کاربران خود است. در حقیقت یک امولاتور دارای قوانین ثابتی می‌باشد و ایجاد تغییر در  دستور کارآن منجر به خرابی در کل سیستم می‌گردد.این موضوع به دلیل سیستم تقلید کننده و کاملا واقعی امولاتورها می‌باشد. به عبارتی امولاتورها دقیقا همان قوانینی را اجرا می کنند که در سیستم حقیقی بکار گرفته شده است یا همان کپی بدون تغییر از محیط حقیقی سیستم می‌باشد.

3 نمونه از محبوب ترین نرم افزار‌های شبیه ساز

نرم افزارهای بسیاری در این زمینه به بازار ارائه شده است که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود می‌باشد. در زیر به معرفی و بررسی پرکاربرد ترین این شبیه سازها می پردازیم:

پ

شبیه ساز شبکه GNS3

اگر به طور خلاصه بخواهیم برایتان بگوییم این نرم افزار پلتفرمی مبتنی بر زبان برنامه نویسی پایتون است. GNS3 در ابتدا با نام “Dynamips” و برای شبیه سازی محصولات سیسکو IOS پایه ریزی و در سال 2008 به بازار عرضه شد. این شبیه ساز امولاتور از سیستم عامل برخی از روترهای سیسکو پشتیبانی می‌کرد و همچنان نیز بر پایه همان سیستم عامل‌‌ها ارائه می‌گردد. هر چند در سال‌های اخیر دچار تحولات بسیار خوبی گشته است و قادر به پشتیبانی از محصولات و تجهیزات شرکت‌هایی همچون Fortigate، Aruba، Exxon، Walmart، AT&T ، NASA و غیره می‌باشد.

در حقیقت این شبیه ساز یک پوسته گرافیکی برای Daynamips است و کاملا متن باز بوده. GNS3 با استفاه از شیوه Easy import که الگوی وارد سازی راحت Image دستگاه‌های رایج شبکه به شکل مجازی هستند عمل می‌کند. به عبارتی کاربر قادر است به صورت مجازی و با استفاده از Image‌هایی که ارائه می‌دهند Import و سناریوی خود را با آنها بازسازی کند.

این نرم افزار همچنین بر روی سیستم عامل‌های لینوکس، مک و ویندوز قابل اجرا بوده. و هرگونه دستوری که در روتر و سوییچ‌های سیسکو قابل اجرا است، در GNS3 نیز قابلیت اجرا دارد.

*از آنجایی که این دستگاه به شکل کلاینت سروری کار می‌کند  بهتر است از سیستم عامل مجازی ساز که در اختیار کاربران قرار می گیرد استفاده گردد.

عملکرد GNS3

در این برنامه کاربران به وسیله یک رابط طراحی و کنترلی به نام VM Maestro شبکه مورد نظر خود را با روترها، سوئیچها، سرورها و دیگر عناصر شبکه که بصورت مجازی در اختیارشان قرار می‌گیرد طراحی می‌کنند. سپس این طرح به مجموعه‌ای از ماشین‌های مجازی که IOS‌های واقعی سیسکو را اجرا می‌کنند تبدیل می‌شود.

از این نرم افزار برای آموزش، تست شبکه، مطالعه عملکرد، پیکربندی پروتکل‌های مسیریاب و ارزیابی تغییرات انجام شده برروی شبکه‌های موجود استفاده می‌شود.این پلتفرم یک امولاتور بوده و امکان اتصال به شبکه ، تجهیزات و سرورهای حقیقی را نیز دارد.

شبیه ساز Virl

این شبیه ساز نیز توسط کمپانی سیسکو تولید و به بازار ارائه شده است. Virl  در حقیقت مخفف Virtual Internet Routing Lab به معنی آزمایشگاه مجازی مسیر‌یاب اینترنت می‌باشد. این نرم افزار بیشتر برای مباحث تحقیقاتی و آموزشی تجهیزات سیسکو تولید شده و خیلی شبیه به نرم افزار مدل سازی همین برند با نام CML می‌باشد. این نرم افزار مدل ساز در واقع یک نوع تطبیق پذیر از Virl است که قابلیت مقیاس پذیری در اندازه‌های متوسط تا بزرگ را دارد. یا به عبارتی برای مشاغل متوسط تا بزرگ و به منظور شبیه سازی و تقلید شبکه‌های سازمانی پی‌ریزی شده است.

Virl در حالت مشتری/سرور درست مشابه با برنامه شبیه ساز GNS3 عمل می‌کند. شما Virl را بر روی یک سرور به صورت Bare metal یا به عنوان یک ماشین مجازی تحت ESXi VMware نصب می‌کنید. پس از آن توپولوژی‌های شبکه را ایجاد کرده و با ستفاده از یک برنامه مشتری با عنوان Mastero VM با سرور ارتباط و تعامل برقرار می‌کنید.

شبیه ساز EVE-NG

این پلت فرم به شرکت‌ها ، مراکز آموزشی و ارائه دهندگان تجهیزات شبکه این امکان را می‌دهد تا در محیطی امن به اثبات مفاهیم مجازی ، راه حل‌ها و همچنین آموزش صحیح شبکه به دانشجوها بپردازند.

در واقع EVE-NG اولین نرم‌افزار شبیه‌سازی شبکه چندفروشنده (Multi-Vendor) بدون کلاینت است که به متخصصان شبکه و امنیت فرصت‌های بزرگی در دنیای شبکه‌ می‌دهد. گزینه‌های مدیریت بدون مشتری به EVE-NG این امکان را می‌دهد تا مهندسین Enterprise بدون سیاست‌های امنیتی شرکت در یک محیط ایزوله سناریوهای خود را اجرا و پیاده سازی کنند.

شبکه ملی نورونتا چیست و چه کاربردی دارد شبیه سازهای دیگری با کیفیت بالا برای ارزیابی عملکرد شبکه‌های کامپیوتری وجود دارد. با این حال ما سه مورد از محبوب ترین آنها را به شما معرفی کردیم و نحوه کلی کارکرد هر کدام را برایتان شرح دادیم. شبیه سازهای دیگری نیز هستند که کارکرد بسیار مطلوبی دارند در زیر تعدادی از آنها را نام میبریم :

  • Boson NetSim
  • ++OMNET
  • Cisco Packet Tracer
  •  JSIM
  • IOU
  • NS2
  • NS3
جمع بندی

در این مقاله ما با عملکرد شبیه ساز و تفاوت میان مقلدها و شبیه سازها آشنا شدیم. از طرفی نمونه‌های پر کاربرد این پلت فرم ها و نحوه عملکرد برخی از آنها را فهمیدیم.

امیدواریم مقاله شبیه ساز شبکه برای شما مفید بوده باشد برای خواندن مطالب بیشتر شبکه دیده‌بان را دنبال کنید.

خدمات و تجهیزات شبکه

از آنجایی که امروزه اکثر کسب و کارها آنلاین است. اینترنت پرسرعت نیز به یکی از نیازهای اساسی بشر تبدیل شده و بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره همه ما است. از خرید آنلاین گرفته تا انجام کارهای بانکی و اداری ، پرداخت قبوض، سفارش غذا و غیره همه و همه نیاز به یک اینترنت پرقدرت و بی وقفه دارد. شبکه دیده بان ارائه کننده انواع خدمات شبکه اعم از فروش تجهیزات ، تعمیرات و نصب با بیش از 10 سال سابقه در این زمینه می باشد.

تلفن تماس : 20  21  9100 – 021

سایت های شبکه دیده بان :

خدمات شبکه دیده‌بان : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *