اخبار IT

علت گرانی اینترنت

علت گرانی اینترنت

علت گرانی اینترنت

بدون اینترنت، هیچ چیز کارساز نخواهد بود. سال‌هاست اینترنت به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی و مهم‌تر از آن،‌ کار مردم تبدیل شده است. در مقاله علت گرانی اینترنت به بررسی موضوعات می‌پردازیم. سال گذشته مرکز آمار ایران اعلام کرد، ۱۱ میلیون نفر از طریق شبکه‌های مجازی کسب درآمد و امرار معاش می‌کنند. به کمک تکنولوژی اطلاعات بسیاری از استعلام‌ها و مراجعات افراد و غیره از طریق شبکه‌های کامپیوتری و به‌صورت خودکار انجام می‌گیرد و نیاز به حضور  نیروی کار انسانی در تمام مدت شبانه روز نیست.

از طرف دیگر وجود فن‌آوری‌های جدید، امکان دور کاری را برای آن‌ها فراهم آورد. برای مثال سیستم‌های جدید تلفن سازمانی، امکان دسترسی به تلفن سازمانی از هر مکانی را فراهم می‌آورد. توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث ایجاد شبکه‌ای عظیم با مقیاس جهانی با نام اینترنت شد.

اینترنت قابلیت‌های ارتباطی جدید را ارائه داد و دسترسی آسان‌تر و سریع‌تر به اطلاعات را امکان‌پذیر ساخت.  تکامل اینترنت در طول سال‌ها به توسعه کسب‌وکارها کمک زیادی کرده است. در کشورهای پیشرفته، اینترنت یکی از مهم‌ترین ابزارهای کارآفرینان است. و این افراد از طریق این شبکه بر قابلیت‌های خود افزوده و از مزایای آن بهره می‌گیرند. می‌توان گفت که هر نوآوری در کسب‌وکار بخشی از اینترنت است. تا پایان مقاله علت گرانی اینترنت همراه ما باشید.

سر فصل مطالب :

 1. گرانی اینترنت چرا؟
 2. چاره اندیشی برای اینترنت
 3. مجوز صدور افزایش قیمت
 4. افزایش 30 درصدی اینترنت
 5. شرط و شروط 
 6. مثال
 7. حرف آخر 
 8. خدمات شبکه دیده‌بان 

1. گرانی اینترنت چرا؟

سرعت اینترنت موبایل در ایران وضعیت قابل دفاعی ندارد و با توجه به اینکه سرعت اینترنت موبایل در دنیا به‌ طور متوسط ۴۸.۶۱ مگابیت برثانیه گزارش شده می‌توان فهمید دست‌کم ۵۰ درصد عقب افتاده‌ایم. همین بیخ گوشمان در امارات، متوسط سرعت اینترنت موبایل به ۳۲۴.۹۲ مگابیت برثانیه می‌رسد و در قطر کاربران با اینترنت موبایل با متوسط سرعت ۲۴۳.۹۵ مگابیت برثانیه دسترسی دارند. کویت با متوسط سرعت ۱۸۹.۱۱ مگابیت برثانیه، سومین اینترنت موبایل پرسرعت دنیا را در اختیار شهروندانش قرار می‌دهد، اما در ایران هر وقت درباره کیفیت خدمات اینترنت گلایه شده، بلافاصله اپراتور‌ها و سرویس‌دهنده‌ها گفتند که به‌ خاطر درآمد پایین نتوانسته‌اند روی به توسعه شبکه کار آورند.

2. چاره اندیشی برای اینترنت

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: مدیران عامل اپراتورهای ارتباطی در رگولاتوری در جلسه‌ای حاضر شدند و پس از تعهد به افزایش کیفیت خدمات خود، سازمان تنظیم مقررات با اصلاح تعرفه‌ها موافقت کرد. بر اساس تصمیمات اتخاذ شده بعد از جلسه روز گذشته اپراتورها در رگولاتوری و پذیرش تعهدات مرتبط با افزایش کیفیت شبکه توسط آن‌ها مقرر شد که تعرفه اینترنت اپراتورهای ارتباطی حدود 30 درصد افزایش یابد. بیشتر نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس رگولاتوری اعلام کرده بودند که اصلاح نرخ اینترنت فقط در صورتی مورد موافقت قرار می‌گیرد که اپراتورها متعهد به افزایش کیفیت شبکه شوند.

3. مجوز صدور افزایش قیمت

مجوز افزایش قیمت اینترنت موبایل در حالی صادر شده که رگولاتوری اپراتور‌ها را موظف می‌داند ظرف شش‌ماه، متوسط سرعت اینترنت را ۳۰ درصد افزایش دهند و به حداقل ۴۱.۳۶ مگابیت بر ثانیه برسانند. اگر خوش‌بین باشیم و تصور کنیم اپراتور‌ها حتما به این شرط عمل می‌کنند. همچنان ۱۷ تا ۱۸ درصد نسبت به متوسط سرعت جهانی اینترنت موبایل عقب هستیم.

4. افزایش ۳۰ درصدی اینترنت

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رسماً از افزایش حدود ۳۰ درصدی تعرفه اینترنت اپراتورهای ارتباطی خبر داد. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده بعد از جلسه روز گذشته اپراتورها در رگولاتوری و پذیرش تعهدات مرتبط با افزایش کیفیت شبکه توسط آن‌ها مقرر شد که تعرفه اینترنت اپراتورهای ارتباطی افزایش حدود 30 درصدی یافته است.

5. شرط و شروط

بر همین اساس مدیران عامل اپراتورها شب گذشته با حضور در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شروط رگولاتوری را پذیرفتند که برخی از این شروط به شرح زیر است:

 1. افزایش سایتهای نسل پنجم به 10 درصد تا پایان سال 1403
 2. افزایش پوشش نسل چهارم در کشور به 96 درصد تا پایان سال 1403
 3. افزایش سی درصدی میانگین سرعت اینترنت در شش ماه آینده

همچنین همانطور که بیشتر اعلام شده بود، این تعهدات به صورت الحاقیه به پروانه فعالیت آن‌ها پیوست می‌شود و در صورت عدم ایفای تعهدات در موعد مقرر جریمه برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

6. به طور مثال😑

از زمانی که سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد. که دارای مجوز ۳۰ درصدی برای گرانی اینترنت است. بسته‌های جدید همراه با قیمت هر گیگابایت ۶ هزار تومان عرضه شده است. این در حالی بوده است که قیمت اینترنت، هر گیگابایت حدود ۲ هزار تومان بود.

7. کلام آخر

در شبکه دیده‌بان در مورد این مطالب صحبت شد، که بدون اینترنت، هیچ چیز کارساز نخواهد بود. سال‌هاست اینترنت به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی و مهم‌تر از آن،‌ کار مردم تبدیل شده است. در ایران هر وقت درباره کیفیت خدمات اینترنت گلایه شده، بلافاصله اپراتور‌ها و سرویس‌دهنده‌ها گفتند که به‌ خاطر درآمد پایین نتوانسته‌اند روی به توسعه شبکه کار آورند. تصمیم بر آن شد که، اصلاح نرخ اینترنت فقط در صورتی مورد موافقت قرار بگیرد که اپراتورها متعهد به افزایش کیفیت شبکه شوند. ولی هر چند که خوش‌بین باشیم و تصور کنیم اپراتور‌ها حتما به این شرط عمل می‌کنند. همچنان ۱۷ تا ۱۸ درصد نسبت به متوسط سرعت جهانی اینترنت موبایل عقب هستیم. از طرفی هم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رسماً از افزایش حدود ۳۰ درصدی تعرفه اینترنت اپراتورهای ارتباطی خبر داد. شرط‌های برای این موضوع مطرح شده است:

 1. افزایش سایتهای نسل پنجم به 10 درصد تا پایان سال 1403
 2. افزایش پوشش نسل چهارم در کشور به 96 درصد تا پایان سال 1403
 3. افزایش سی درصدی میانگین سرعت اینترنت در شش ماه آینده

و در نهایت اتفاقی که رخ داده است، منجرب به این حادثه شد. که بسته‌های جدید همراه با قیمت هر گیگابایت ۶ هزار تومان عرضه شده است. این در حالی بوده است که قیمت اینترنت، هر گیگابایت حدود ۲ هزار تومان بود.

خدمات شبکه دیده‌بان

شما در حال مطالعه مقاله علت گرانی اینترنت بودید ، امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفا با درج نظر خود در این صفحه ما را یاری فرمایید. جهت اطلاع از مقالات و قیمت تجهیزات از  شبکه دیده‌بان دیدن و تماس بگیرید: 91002120-021

مراحل ثبت سفارش تعمیر تجهیزات شبکه:
  • تماس با دفتر و ارسال تجهیزات به دفتر شبکه دیده‌بان
  • بررسی مشکلات تجهیزات شبکه و اعلام هزینه به شما
  • در صورت تایید شما، تعمیر انجام می‌شود.
  • ارسال تجهیزات در اسرع وقت
نکات مهم پروسه تعمیرات تجهیزات شبکه:

مشکل و ایرادات احتمالی دستگاه را در برگه‌ای نوشته و همراه دستگاه به دفتر شبکه دیده‌بان ارسال فرمایید.

  • نام و شماره تلفن مسئول پیگیری تجهیزات را حتما درج بفرمایید.
  • به دلیل زیاد بودن تعداد کالاهای تعمیری، حتما پیگیر کالای خود باشید.

شبکه دیده‌بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برندهای معروف است. از جمله خدمات مجموعه حرفه‌ای شبکه دیده‌بان :

  • 48 ساعت مهلت تست
  • یک سال گارانتی
  • ارسال در اسرع وقت به تمام نقاط ایران
  • مشاوره رایگان قبل از خرید محصول
  • امکان کانفیگ و راه اندازی بعد از خرید محصول
  • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

  • 02191002120
  • 09128005038
سایت‌های شبکه دیده‌بان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *