اخبار IT

فرمول محاسبه پهنای باند

فرمول محاسبه پهنای باند_ شبکه دیده بان

فرمول محاسبه پهنای باند

برای درک بهتر فرمول محاسبه پهنای باند ، ابتدا به مفاهیم پایه ای می پردازیم. یکی از خدمات حرفه ای شبکه دیده بان ، ارائه پهنای باند بالا می باشد .

پهنای باند چیست ؟

به حداکثر میزان اطلاعاتی که در یک ثانیه توسط اتصالات شبکه جابه جا می شود، پهنای باند (BandWidth) گفته می شود.

معروف‌ترین  و ساده‌ترین مثال برای توضیح پهنای باند در نظر گرفتن اتوبان است. اگر اتوبان دو باند داشته باشد ، همزمان دو ماشین از یک نقطه عبور کنند . ولی اگر اتوبان 5 باند باشد ، 5 ماشین به صورت همزمان از یک  نقطه عبور کنند . وقتی همزمان میزان اطلاعات بیشتری عبور کنند ، پهنای باند بیشتری دارند.

میزان مصرف پهنای باند :

برای تهیه پهنای باند مورد نیاز یک شرکت ، باید به تعداد کارمندان و کارهای تخصصی شرکت توجه کرد . سرپرست IT بخش می تواند برای مدیریت پهنای باند شرکت ، دسترسی کارمندان را محدود کند.

تفاوت مگابیت بر ثانیه (Mbps) و مگابایت برثانیه (MBps)  :

همانطور که مشاهده می کنید ، در این دو عبارت فقط حرف b ، بزرگ و کوچک می شد. به b (بی کوچک) بیت و به B (بی بزرگ) بایت گفته می شود. هر بایت ، 8 بیت می باشد. یعنی هر بایت ، 8 برابر بیت است.

چگونه شبکه داخلی با پهنای باند بالا داشته باشیم؟

شبکه دیده‌بان پیشرو در زمینه ایجاد شبکه‌های کامپیوتری با پهنای باند بالا می‌باشد . اگر یک شبکه محلی برای شرکت خود دارید ، می‌توانید با به کارگیری آنتن و رادیو های قوی پهنای باند بالا (گیگابیت) داشته باشید.

فرمول محاسبه پهنای باند:

اگر در یک جمله بخواهیم فرمول محاسبه پهنای باند را تعریف کنیم می‌شود :

“اختلاف بین حداکثر و حداقل تواترهای یک محدوده (پهنای باند)”

توضیح ساده پهنای باند :

سعی می کنم خیلی ساده بگم ، پس خوب گوش کنید. وقتی سیگنالهای الکترونیکی منتشر می شوند. به صورت متناوب در یک دوره قابل تکرار هستند. یعنی الگو رفتاری یکسان در یک مدت زمان مشخص دارند. از زمان شروع انتشار تا پایان انتشار و دقیقا قبل اینکه دوباره همان رفتار تکرار شود را دوره رفتاری سیگنال می‌نامند.

زمان انتشار سیگنال الکترونیکی :

مدت زمان دوره رفتاری سیگنال متفاوت است. ممکنه یک ثانیه طول بکشد، ممکنه یک ساعت یا حتی یک روز !

به تکرار هر دوره در واحدهای زمانی مشخص مثل ثانیه ، ساعت و غیره فرکانس (Frequency) گفته می‌شود. فرکانس را با حرف f نمایش می‌دهیم. حال یک فرمول داریم :   f=1/T

به این معنی که ، یکبار دوره رفتاری سیگنال در ظرف زمان تکرار شده است. حالا یک قدم جلوتر می‌رویم . به تعداد دفعاتی که این دوره رفتاری در یک ثانیه رخ دهد ، هرتز (Hertz) می‌گوییم.

مثال : اگر یک دوره سیگنال دو دفعه در یک ثانیه رخ دهد، میزان فرکانس آن مطابق فرمول زیر خواهد بود :  f=1/0.5 = 2 Hz

تعریف پهنای باند به صورت علمی : محدوده فرکانس‌هایی که یک سیستم از آنها عبور می‌کند یا رد می‌کند توسط پهنای باند سیستم ارائه می‌شود. در ادامه یک مثال ارائه می‌شود:

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید یک سیستم ، DC  و سایر فرکانس‌های در حال افزایش را پشت سر می‌گذارد و سپس به تدریج شروع به رد فرکانس می‌کند. تا زمانی که فرکانس‌های بالاتر را به طور مداوم رد کند.

پهنای باند اغلب میانگین بیشترین خروجی و کمترین خروجی در نظر گرفته می‌شود. در این تصویر پهنای باند 3 dB است. نام دیگر پهنای باند فرکانس قطع نیز می‌باشد.

پهنای باند چگونه اندازه گیری می‌شود؟

پاسخ فرکانسی یک سیستم معمولا با یک موج سینوسی تک فرکانسی به عنوان ورودی مشخص می‌شود. در طول موج ، پهنای باند 3 دسی بل است.

محاسبه پهنای باند :

در اینجا ماشین حسابی را معرفی می‌کنیم تا به راحتی پهنای باند خود را محاسبه کنید. این ماشین حساب قادر است واحدهای مختلف را تبدیل کند .

Calculator.net

بررسی تاخیر در سرعت شبکه 

منظور از تاخیر ، سرعت ترافیک در بستر اینترنت شما است. هر کدام از تجهیزات شبکه یک پهنای باند خاصی دارد. اگر سرعت انتقال داده از آن مقدار کمتر باشد ، تاخیر در شبکه ایجاد شده است. یعنی پهنای باندی که توقع داریم ، به خوبی ارائه نمی‌شود.

موارد مهم در تست سرعت پهنای باند :

زمان پاسخ : هر گاه شما فعالیتی در اینترنت انجام دهید مانند باز کردن یک سایت ، ارسال ایمیل ، جستجو و غیره. بسته‌های اطلاعاتی را به سرور انتقال می‌دهید. کمی منتظر می‌ماند و جواب درخواست ارسال می‌شود. هر چه زمان ارسال و دریافت کمتر باشد ، سرعت بیشتر است.

Jitter : این عدد معرف نوسان زمان پاسخ (Ping Time)  است. هر چقدر عدد jitter کمتر باشد ، ارسال و دریافت بسته‌های اطلاعاتی بهتر انجام می‌شود.

سرعت دانلود : سرعت دانلود یا همان پهنای باند ، سرعت دریافت بسته‌های اطلاعاتی را نشان می‌دهد.

سرعت آپلود : سرعت آپلود معرف سرعت ارسال اطلاعات از کاربر به سرور می‌باشد. هر چه عدد بیشتر باشد ، بهتر است.

10 ابزار مفید و کارآمد برای نظارت به شبکه 

گاهی اوقات افت پهنای باند علت نامعلومی دارد. شبکه کاران با استفاده از ابزار مانیتورینگ ، علت افت پهنای باند را پیدا می‌کنند. در این قسمت 10 تا از بهترین نرم افزارهای مانیتورینگ لینوکس را معرفی می‌کنیم :

 1. IFTOP
 2. VnStat
 3. IPTraf
 4. Monitotix
 5. bmon
 6. Darkstat
 7. iPerf
 8. CBM
 9. nload
 10. Htop

شبکه دیده‌بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برند‌های معروف است. در این مقاله به فرمول محاسبه پهنای باند ، مفهوم پهنای باند پرداخته شد. در هر مرحله از پروژه شبکه خود مشکلی داشتید بادفتر شبکه دیده‌بان تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

از جمله خدمات مجموعه حرفه ای شبکه دیده بان :

 • 48 ساعت مهلت تست – گارانتی محصول – ارسال فوری
 • انجام صفر تا صد شبکه (ارائه انواع تجهیزات شبکه به همراه اجرا شبکه)
 • بهینه سازی شبکه – پشتیبانی شبکه – عیب یابی شبکه
 • انتقال تصاویر دوربین مداربسته (امکان‌سنجی‌لینک وایرلس)
 • کانفیگ و راه اندازی تجهیزات شبکه
 • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره‌ زیر تماس بگیرید :

20 21 9100 – 021

راه‌های ارتباطی شبکه دیده‌بان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *