شبکه‌های وایرلس

فرکانس ۲.۴GHz و ۵GHz

فرکانس 2.4GHz و 5GHz

فرکانس 2.4GHz و 5GHz

اگر تا بحال دستگاه‌های WiFi خریداری کرده باشید حتماً متوجه شده‌اید که اکثر دستگاه‌ها دارای فرکانس 2.4GHz و یا 5GHz است یا در هردو فرکانس فعالیت می‌کند که هر یک از این فرکانس‌ها دارای پهنای باند مشخصی برای انتقال داده‌ها هستند.

آیا تا بحال به این فکر کرده‌اید که چرا برخی از دستگاه‌ها در دو فرکانس 2.4GHz و 5GHz فعالیت می‌کنند؟

ما در این مقاله قصد داریم با فرکانس 2.4GHz و 5GHz آشنا شویم و ویژگی هر یک از این باندها را بررسی کنیم.

ابتدا بیایید با یک تعریف ساده از فرکانس و پهنای باند شروع کنیم

فرکانس : 

فرکانس تعداد تکرار یک رخداد در واحد زمان است، به عبارت ساده هر کاری در یک واحد از زمان مثلاً یک ثانیه تکرار می‌شود را فرکانس می‌گویند . واحد اندازه‌گیری فرکانس هرتز (Hz) می‌باشد و هر هرتز شامل یک دوره (سیکل) در یک ثانیه است.

تصور کنید در یک ثانیه قلب شما 3 بار می‌تپد و این روند ادامه دارد ، هر یک بار تپش قلب شما یک سیکل یا یک دوره را تشکیل می‌دهد . در این مثال تعداد 3 دوره یا سیکل‌ در یک ثانیه شکل می‌گیرند. فرکانس دقیقا اشاره به این میزان نوسان موج یا همان تعداد سیکل‌ها در یک ثانیه دارد. در این رخداد فرکانس برابر 3 هرتز است.

یا وقتی گفته می‌شود سرعت CPU برابر 850 مگاهرتز است یعنی این پردازند می‌تواند در هر ثانیه  850×106 هرتز دستورالعمل را پردازش کند. (مگا با نام علمی Mega یکی از پیشوندهای SI در دستگاه متریک است و برابر با ۱۰۶ یا ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ است که این عدد میلیون نام دارد و علامت اختصاری آن در سیستم متریک M می‌باشد.)

رایج‌ترین فرکانس‌های رادیویی که در تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز است. یعنی فرکانس 2.4 گیگاهرتز در هر ثانیه چیزی حدود 2.4×109 دوره نوسان دارد. (گیگا با نام علمی Giga نیز یکی از پیشوندهای SI در دستگاه متریک است. گیگا برابر است با عدد طبیعی ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ یا ۱۰۹ در نماد علمی٬ علامت اختصاری این پیشوند در سیستم متریک G می‌باشد.)

پهنای باند :

پهنای باند ، بیشترین میزان انتقال داده در طول یک مسیر مشخص (از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر) است . به پهنای باند، پهنای شبکه، پهنای داده، یا پهنای دیجیتال نیز گفته می‌شود.

خب با یک مثال ساده این تعریف را برای همیشه به ذهن خود بسپارید. بزرگراهی را تصور کنید که خودروها در آن تردد می‌کنند ، هر چه بزرگراه بزرگتر باشد خودروهای بیشتری می‌توانند در آن تردد کنند و در زمان سریع‌تری به مقصد برسند ، تا اینکه در یک بزرگراه کوچک در ترافیک بمانند.

در اصل بزرگراه همان پهنای باند و خودروها همان کاربران یا دستگاه‌هایی هستند که در یک زمان از شبکه استفاده می‌کنند. پس با این تعریف متوجه شدیم هرچه پهنای باند بیشتر باشد کاربران یا دستگاه‌های بیشتری می‌توانند از شبکه استفاده کنند بدون اینکه در ترافیک بمانند یا سرعت شبکه برای آن‌ها کاهش پیدا کند.

پس وقتی می‌گوییم سرعت انتقال داده در یک روتر تک باند فعال در فرکانس 2.4 گیگاهرتز برابر 300Mbit/s است، یعنی داده‌ها (خودروها را به خاطر بیاورید) توسط این روتر در یک ثانیه با سرعت 300 میلیون بیت منتقل می‌شود.

واحد پهنای باند که نشان‌دهنده‌ی سرعت انتقال است ، مگابیت بر ثانیه می‌باشد

دستگاه‌های WiFi در یک باند 2.4 گیگاهرتز یا یک باند 5 گیگاهرتز فعالیت می‌کنند که به آنها دستگاه‌های تک باند می‌گویند. برخی از دستگاه‌ها در هردو باند 2.4GHz و 5GHz فعالیت می‌کنند که به آنها دستگاه‌های دو باند می‌گویند. اخیراً دستگاه‌هایی به بازار عرضه شده است که حتی قابلیت فعالیت در سه باند را هم دارند که به آنها دستگاه‌های سه باند می‌گویند. (برای مثال در یک باند 2.4GHz و دو باند 5GHz فعال است)

توجه داشته باشید برای اینکه دو دستگاه بتوانند با هم صحبت کنند یا به اصطلاح با هم ارتباط برقرار کنند باید هر دو در یک فرکانس قرار داشته باشند. برای مثال اگر یک دستگاه سرویس‌دهنده مثل اکسس پوینت در شبکه داریم که در باند 2.4GHz فعال است، باید دستگاه مقابل نیز در فرکانس 2.4GHz با اکسس پوینت سرویس‌دهنده صحبت کند تا ارتباط برقرار شود. دانستن این نکته هنگام خرید دستگاه‌های WiFi (روتر ، اکسس پوینت ، رادیو و …) بسیار مهم است چون شما باید فرکانس دستگاه‌هایی که قرار است با دستگاه مورد نظر شما ارتباط برقرار کنند را بدانید.

فاوت‌ اصلی فرکانس 2.4GHz و فرکانس 5GHz در عملکرد و قابلیت‌های آن‌ها است. در ادامه با هر فرکانس ، مزایا و معایب آن آشنا می‌شویم در ادامه با شبکه دیده‌بان همراه باشید.

فرکانس 2.4 گیگاهرتز 

فرکانس 2.4 گیگاهرتز یک فرکانس استاندارد مورد استفاده در اکثر دستگاه‌های WiFi است. دستگاه‌های مانند مایکروویو ، تلفن‌های همراه ، بلوتوث ، دوربین‌های وایرلس و … در فرکانس 2.4GHz فعال هستند. این فرکانس اغلب دارای استاندارد 802.11b/g/n هستند.

مزایا :
 • فرکانس 2.4 گیگاهرتز دارای برد بیشتری هستند پس محدوده گسترده‌تری را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. (دستگاه‌های مانند مایکروویو ، تلفن‌های همراه ، بلوتوث ، دوربین‌های وایرلس و …)
 • امواج در فرکانس 2.4 گیگاهرتز به راحتی در اجسام جامد سخت اعم از کف و دیوار و سقف ساختمان نفوذ می‌کنند و منتقل می‌شوند.
 • فرکانس 2.4 گیگاهرتز می‌تواند تا حداکثر 125 متر را پوشش دهد.
معایب :
 • از آنجا که اکثر دستگاه‌ها از فرکانس 2.4 گیگاهرتز برای انتقال داده استفاده می‌کنند سیگنال این باند بیش از حد شلوغ است که همین امر سبب کاهش سرعت شبکه WiFi می‌شود.
 • سرعت انتقال داده و تبادل اطلاعات در دستگاه‌های فعال در فرکانس 2.4 گیگاهرتز پایین است. (حداکثر تا 300 مگابیت بر ثانیه)
 • از آنجا که دستگاه‌های فعال در فرکانس 2.4 گیگاهرتز محدوده گسترده‌تری را تحت پوشش خود قرار می‌دهند، احتمال برخورد یا تصادف با محیط، فرکانس‌های مزاحم ،نویزهای اطراف بیشتر است و تداخل زیادی با سیگنال‌ دستگاه‌های WiFi دیگر به وجود می‌آید.

فرکانس 5 گیگاهرتز 

در فرکانس 5 گیگاهرتز اطلاعات با سرعت بالاتری منتقل می‌شوند و پهنای باند بالاتری دارد. پهنای باند بالاتر یعنی فایل‌ها با سرعت بیشتر بارگیری (Download) یا بارگذاری (Upload) می‌شوند. فرکانس 5 گیگاهرتز دارای برد کمتری است. این فرکانس اغلب دارای استاندارد 802.11a/n است.

مزایا :
 • دستگاه‌های محدودی از فرکانس 5 گیگاهرتز برای انتقال داده استفاده می‌کنند سیگنال این باند خلوت است که همین امر سبب افزایش سرعت شبکه WiFi می‌شود.
 • سرعت انتقال داده و تبادل اطلاعات در دستگاه‌های فعال در فرکانس 5 گیگاهرتز بالا است. (حداکثر تا 1.7 گیگابیت بر ثانیه) این فرکانس برای انتقال تصاویر بسیار مناسب است.
 • با توجه به طول موج کمتر فرکانس 5 گیگاهرتز احتمال تصادف و برخورد با محیط، فرکانس‌های مزاحم ،نویزهای اطراف بسیار کم است.
معایب :
 • دستگاه‌های فعال در فرکانس 5 گیگاهرتز دارای برد کمتری هستند و محدوده کم‌تری را تحت پوشش خود قرار می‌دهند در نتیجه کاربر تا محدوده‌ی خاصی تحت پوشش شبکه است و با خارج شدن از آن محدوده‌ی کم دچار قطعی ارتباط می‌شود.
 • امواج در فرکانس 5 گیگاهرتز در اجسام جامد سخت اعم از کف و دیوار و سقف ساختمان نفوذ نمی‌کنند و منتقل نمی‌شوند یا زمان نفوذ و انتقال آن در شبکه بسیار زمان‌بر و کند است.

تغییر کانال فرکانس در شبکه WiFi:

شما می‌توانید برای بهبود کیفیت شبکه‌ WiFi خود کانال فرکانس دستگاهتان را تغییر دهید . همانطور که گفتیم، فرکانس 2.4 گیگاهرتز بیش از حد شلوغ است و احتمال تداخل و برخورد سیگنال‌ها در این فرکانس با سیگنال‌‌ دستگاه‌های دیگر بالا است. باند 2.4 گیگاهرتز یک موج رادیویی با پهنای باند کم است و سرعت انتقال داده در آن بسیار کم‌تر از باند 5 گیگاهرتز است و فقط 11 کانال مجزا دارد.

به عنوان مثال روترهای بی‌سیم اکثراً روی باندهای 3، 6 و 11 از فرکانس 2.4 گیگاهرتز بصورت پیش‌فرض فعالیت می‌کنند که همه‌ی این باندها شلوغ هستند.

فرکانس 5 گیگاهرتز یک موج رادیویی با پهنای باند بالا است و سرعت انتقال داده در آن بسیار بالاتر از باند 2.4 گیگاهرتز است و دارای 25 کانال مجزا است. اما استفاده از فرکانس 5 گیگاهرتز معمول نیست و همانطور که گفته شد اکثر دستگاه‌ها در فرکانس 2.4 گیگاهرتز فعال هستند و در فرکانس 5 گیگاهرتز کار نمی‌کنند. توجه داشته باشید در باند 5 گیگاهرتز هم ممکن است احتمال تداخل امواج وجود داشته باشد، اما مشکل ساز نیست.

اینجاست که صحبت از تغییر کانال فرکانس می‌شود. تغییر کانال رادیویی روتر WiFi توسط نرم‌افزارهای خاص انجام می‌شود. این نرم‌افزارها قابلیت مشاهده قدرت سیگنال‌ و فرکانس‌ روترهای WiFi موجود در اطرافتان را به شما می‌دهد. که شما با توجه به این قابلیت می‌توانید کانال‌های شلوغ و خلوت را پیدا کنید و در نهایت فرکانس روتر خود را روی کانالی که خلوت‌تر است تنظیم کنید . و به این ترتیب سرعن شبکه خود را افزایش دهید.

البته توجه داشته باشید امکان تغییر فرکانس رادیویی در دستگاه‌های تک بانده از2.4GHz به 5GHz و بالعکس غیرممکن است

پیشنهاد بهتر و راحت‌تر و به صرفه‌تر:

با پیشرفت تکنولوژی شرکت‌های ارائه‌دهنده دستگاه‌های WiFi در صدد تولید دستگاه‌هایی با فعالیت در دو فرکانس به صورت همزمان برآمدند و تلاش آن‌ها با نتیجه‌ای عالی همراه بوده. همنطور که گفتیم این دستگاه‌های به اصطلاح دو باند در دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز فعالیت می‌کنند و قابلیت فعالیت در دوباند را بصورت همزمان دارند. شما با تهیه یک دستگاه دوبانده علاوه بر استفاده همزمان از دو باند ، حتی می‌توانید با توجه به نیاز خود و محیط قابل استفاده فرکانس شبکه‌ی خود را از 2.4 گیگاهرتز به 5 گیگاهرتز یا بالعکس تغییر دهید. این دستگاههای دوبانده اغلب دارای استاندارد 802.11a/n/ac می‌باشند.

نکته قابل توجه این است که اخیراً کمپانی‌های تولیدکننده موفق به تولید و عرضه دستگاه‌هایی فعال در سه باند هم شده‌اند که در ادامه این مقاله به معرفی یکی از این محصولات خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید و بیشتر بدانید

راهنمای خرید روتر

خب حالا بیایید با چند نمونه تجهیزات شبکه تک باند و دو باند و سه باند آشنا شویم

دستگاه‌های تک باند ، فعال در فرکانس 2.4 گیگاهرتز

روتر وایرلس hAP lite TC میکروتیک

روتر وایرلس hAP lite TC یک اکسس پوینت از برند میکروتیک است. این روتر وایرلس بسیار کوچک می باشد . از آن در خانه و دفاتر کار کوچک استفاده می شود.

روتر اکسس پوینت hAP lite بسته‌های اطلاعاتی را دریافت و آنرا در محیط به صورت اتصال بی‌سیم یا باسیم ارسال و پخش می‌کند.

در واقع شبکه‌های کامپیوتری توسط سوئیچ‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و شبکه محلی را تشکیل می‌دهند. از آنجا که شبکه‌های محلی توسط  IPهای متفاوت نمی‌توانند به طور مستقیم با یکدیگر ارتباط داشته باشند از  طریق روترها با یکدیگر اتصال برقرار می‌کنند.(مودم هایی که در منازل استفاده می‌شوند ، مودم روتر هستند. اما در شرکتها و سازمان‌ها از روتر و مودم به صورت جداگانه استفاده می‌شود.)

قابلیت‌های روتر وایرلس hAP lite TC : 

  • این روتر در فرکانس 2.4 گیگاهرتز با سرعت 300Mbit/s و استاندارد 802.11b/g/n فعال است.
  • قدرت گیرندگی آنتن این دستگاه در فرکانس 2.4 گیگاهرتز برابر 1.5dBi می‌باشد.
  • این روتر وایرلس دارای 4 پورت اترنت 10/100 است.
  • این روتر دارای سیستم عامل قدرتمند RouterOS با لایسنس 4 می‌باشد.
  • این روتر اکسس‌پوینت دارای CPU تک هسته‌ای با سرعت 650 مگاهرتز می‌باشد.
  • این دستگاه دارای حافظه RAM با ظرفیت 32 مگابایت است.
  • حافظه ذخیره‌سازی در این دستگاه از نوع FLASH با ظرفیت 16 مگابایت می‌باشد.

برای خرید یا اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید.

اکسس پوینت بیسیم cAP میکروتیک

اکسس پوینت بیسیم cAP یکی از اکسس‌پوینت‌های سری cAP کمپانی میکروتیک (Mikrotik) دارای سیستم عامل Router OS با لایسنس 4 است.cAP مجهز به پردازنده تک‌هسته ای با سرعت 650 مگاهرتز و حافظه RAM با ظرفیت 64 مگابایت می‌باشد.

اکسس‌پوینت cAP در فرکانس 2.4 گیگاهرتز با استاندارد وایرلس 802.11b/g/n و آنتن دوقطبی با قدرت گیرندگی معادل 2dBi فعال می‌باشد. cAP دارای 1 پورت اترنت 10/100 است.حداکثر توان مصرفی دستگاه 4 وات و نرخ ولتاژ ورودی آن 11-57 ولت است.

اکسس پوینت cAP بسته‌های اطلاعاتی را دریافت و آنرا در محیط به صورت اتصال بی‌سیم ارسال و پخش می‌کند.

قابلیت‌های اکسس پوینت بیسیم cAP : 

  • دستگاه cAP در فرکانس 2.4GHz با نرخ انتقال داده 300Mbit/s و استاندارد 802.11b/g/n فعال است.
  • اکسس پوینت بیسیم cAP میکروتیک دارای سیستم عامل RouterOS  با لایسنس 4 می‌باشد.
  • اکسس پوینت بیسیم cAP دارای 1 پورت اترنت 10/100 است.
  • این اکسس پوینت دارای CPU تک‌هسته‌ای مدل QCA9533 با سرعت 600MHz می‌باشد.
  • ظرفیت حافظه RAM در این اکسس پوینت 64MB می‌باشد.
  • نوع حافظه ذخیره‌سازی در این روتر بی‌سیم FLASH و ظرفیت ذخیره‌سازی برابر 16MB می‌باشد.
  • این اکسس پوینت دارای 1 ورودی DC است. (PoE-IN)
  • اکسس پوینت بیسیم cAP میکروتیک دارای FAN از نوع Passive می‌باشد.

برای خرید یا اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید.

رادیو وایرلس SXTsq Lite2 میکروتیک

رادیو وایرلس SXTsq Lite2 زیر مجموعه برند میکروتیک است. این رادیو وایرلس کوچک و سبک برای مصارف بیرونی (Outdoor) طراحی شده است. رادیو به صورت یکپارچه (متشکل از رادیو و آنتن) ساخته شده و در باند فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می کند. قدرت گیرندگی آنتن 10 dBi و زاویه تابش آن 60 درجه (در محور افقی و عمودی) می باشد.

قابلیت‌های رادیو وایرلس SXTsq Lite2 : 

  • این رادیو در فرکانس 2.4GHz با سرعت انتقال داده 300Mbit/s و استاندارد 802.11b/g/n فعال است.
  • قدرت گیرندگی آنتن این رادیو در فرکانس 2.4GHz برابر 10dBi می‌باشد.
  • رادیو SXTsq Lite2 میکروتیک دارای سیستم عامل RouterOS با لایسنس 3 می‌باشد.
  • این رادیو دارای CPU تک هسته‌ای مدل QCA9533 با سرعت 650MHz می‌باشد.
  • ابعاد این رادیو 129x 129 x 34 میلی‌متر است.
  • ظرفیت حافظه RAM در این رادیو 64MB می‌باشد.
  • رادیو SXTsq Lite2 میکروتیک دارای قابلیت PoE است.
  • SXTsq Lite2 یک پورت اترنت 10/100 دارد.

برای خرید یا اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید.

دستگاه‌های تک باند ، فعال در فرکانس 5 گیگاهرتز

رادیو وایرلس NetMetal 5 میکروتیک

رادیو وایرلس NetMetal 5  از برند میکروتیک مناسب محیط های بیرونی ساخته شده است. این رادیو وایرلس آنتن داخلی ندارد. شما می توانید متناسب با نوع ارتباطی که می خواهید ایجاد کنید ، رادیو را بر روی انواع آنتن نصب کنید. کار با این دستگاه سبک بسیار راحت است. با یک دست به راحتی می توان آن را باز و بسته کرد.

دارای تراشه LTE می‌باشد که بسته‌های اطلاعاتی را در بستر سیم‌کارت از دکل اپراتور‌ ارائه‌دهندهدریافت و آنرا در محیط به صورت اتصال بی‌سیم ارسال و پخش می‌کند (لازم است سیم‌کارت سایز Mini SIM را درون شیار مخصوص دستگاه قرار دهید).

قابلیت‌های رادیو وایرلس NetMetal 5 : 

  • این رادیو در فرکانس 5GHz با سرعت انتقال داده 867Mbit/s و استاندارد 802.11a/n/ac فعال است.
  • رادیو NetMetal 5 میکروتیک دارای سیستم عامل RouterOS با لایسنس 4 می‌باشد.
  • این رادیو دارای CPU تک هسته‌ای مدل QCA9557 با سرعت 720MHz می‌باشد.
  • ظرفیت حافظه RAM در این رادیو 128MB می‌باشد.
  • رادیو NetMetal 5 میکروتیک دارای قابلیت PoE است.
  • NetMetal 5 یک پورت گیگ اترنت 10/100/1000 و یک پورت SFP برای اتصالان فیبر نوری دارد.
  • این رادیو سیم‌کارت خور است.

برای خرید یا اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید

رادیو وایرلس SXTsq Lite5 میکروتیک

رادیو وایرلس SXTsq Lite5 از رادیوهای برند میکروتیک (Mikrotik) است. این رادیو کوچک و سبک ، برای کار در محیطهای بیرونی (Outdoor) طراحی شده است. رادیو دارای ساختار یکپارچه رادیو و آنتن می‌باشد.

سطح دسترسی (لایسنس) رادیو وایرلس SXTsq Lite5 ، سه می باشد . این رادیو در ارتباط های نقطه به نقطه (PTP) (مسافت 12 کیلومتر) ، تجهیزات سمت گیرنده (CPE) یا یک نقطه به چند نقطه (PTMP)  استفاده می شود.

اگر تمایل دارید که چندین گیرنده به این رادیو وصل باشند باید یا به صورت نرم افزاری سطح دسترسی بالاتری خریداری نمایید یا از SXT SA5 به جای رادیو SXTsq  LITE5 استفاده نمایید.

قابلیت‌های رادیو وایرلس SXTsq Lite5 : 

  • این رادیو در فرکانس 5GHz با سرعت انتقال داده 300Mbit/s و استاندارد 802.11a/n فعال است.
  • قدرت گیرندگی آنتن این رادیو در فرکانس 5GHz برابر 16dBi می‌باشد.
  • رادیو SXTsq Lite5 میکروتیک دارای سیستم عامل RouterOS با لایسنس 3 می‌باشد.
  • این رادیو دارای CPU تک هسته‌ای مدل AR9344 با سرعت 600MHz می‌باشد.
  • ظرفیت حافظه RAM در این رادیو 64MB می‌باشد.
  • رادیو SXTsq Lite5 میکروتیک دارای قابلیت PoE است.
  • SXTsq Lite5 یک پورت اترنت 10/100 دارد.

برای خرید یا اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید.

دستگاه‌های دو باند ، فعال در دو فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز

اکسس پوینت روتر wAP ac میکروتیک

این اکسس پوینت از برند میکروتیک، بیشتر برای مساحت های کوچک مانند شرکت ، مجتمع های تجاری ، منزل ، آمفی تئاتر و فرودگاه کاربرد دارد. برای پوشش دهی بیشتر ، می توان چندین اکسس پوینت wAP ac را به یکدیگر متصل کرد.

اگر مایل هستید بدون اتصال به اکسس پوینت‌ها آنها را کنترل کنید ، تنظیمات دستگاه را بر روی wAP ac بگذارید. در این صورت نرم افزار دستگاه به صورت اتوماتیک شروع به شناسایی و مانیتور (کنترل) دستگاه‌های دیگر می کند.

همانطور که از اسم اکسس پوینت مشخص است ، این اکسس پوینت دارای استاندارد AC می باشد . استاندارد AC باعث افزایش سرعت انتقال داده می شود و از استانداردهای قبل خود پشتیبانی می کند.

قابلیت‌های اکسس پوینت wAP ac : 

  • دستگاه wAP ac در فرکانس 2.4GHz با نرخ انتقال داده 300Mbit/s و استاندارد 802.11b/g/n و در فرکانس 5 گیگاهرتز با نرخ انتقال داده 867Mbit/s واستاندارد 802.11a/n/ac فعال است.
  • اکسس پوینت wAP ac میکروتیک دارای سیستم عامل RouterOS  با لایسنس 4 می‌باشد.
  • اکسس پوینت wAP ac دارای 2 پورت گیگ اترنت 10/100/1000 است.
  • این اکسس پوینت دارای CPU چهارهسته‌ای مدل IPQ-4018 با سرعت 716MHz برای هر هسته می‌باشد.
  • ظرفیت حافظه RAM در این اکسس پوینت 128MB می‌باشد.
  • نوع حافظه ذخیره‌سازی در این دستگاه FLASH و ظرفیت ذخیره‌سازی برابر 16MB می‌باشد.
  • این اکسس پوینت دارای 2 ورودی DC است. (DC jack, PoE-IN)
  • اکسس پوینت wAP ac میکروتیک دارای FAN از نوع Passive می‌باشد.

برای خرید یا اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید

رادیو وایرلس Bullet B-DB-AC یوبیکویتی

Bullet B-DB-AC با نام اختصاری B-DB-AC از سری محصولات Bullet AC کمپانی یوبیکویتی (Ubiquiti) ساخت کشور آمریکا و نسخه محبوب Bullet یوبیکویتی است. Bullet AC یک رادیوی وایرلس با کانکتور RF نوع N است که به طور مستقیم به آنتن متصل می‌شود و بسته‌های اطلاعاتی را دریافت و آنرا در محیط به صورت اتصال بی‌سیم ارسال و پخش می‌کند . این رادیو برای مناسب فضای باز (outdoor) طراحی شده است.

Bullet B-DB-AC یوبیکویتی دارای یک LED قدرت‌سنج سیگنال است که برای تراز کردن آنتن بسیار کاربردی است. Bullet M2HP یوبیکویتی دارای یک طراحی مقاوم در برابر فشار هوا و آلودگی بالای نویز می‌باشد.د.

این رادیو وایرلس در دو فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز فعال است و از طیف گسترده‌ای از باندهای فرکانس را پوشش می‌دهد. این رادیو وایرلس از تکنولوژی TDMA airMAX ac در شبکه‌های بی‌سیم با توان عملیاتی بیش از 300Mbps برای انتقال اطلاعات با توان واقعی TCP/IP بهره می‌برد که در این تکنولوژی سرعت و کیفیت انتقال داده بسیار بالا و عالی است. Bullet B-DB-AC یوبیکویتی کارامد برای برقرار کردن لینک در مسافت‌های کوتاه یا طولانی است.

قابلیت‌های رادیو وایرلس Bullet B-DB-AC : 

  • Bullet B-DB-AC یوبیکویتی در دو فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز فعالیت می‌کند.
  • این رادیو وایرلس کوچک یوبیکویتی دارای یک کانکتور RF از نوع N می‌باشد.
  • این رادیو دارای وزن سبک معادل 116g است.
  • Bullet B-DB-AC یوبیکویتی مستقیماً به آنتن متصل می‌شود.
  • اختصار AC در Bullet B-DB-AC یوبیکویتی نشان‌دهنده پهنای باند بالاتر این رادیو و ارتباط پایداتر آن است. (دارای استاندارد AC است)
  • توان خروجی این رادیو برابر 22dBm است.
  • این رادیو وایرلس یوبیکویتی دارای CPU مدل MIPS 74KC می‌باشد.
  • ابعاد این رادیو برابر 190x 46 x 46 میلی‌متر است.
  • Bullet B-DB-AC دارای یک پورت گیگ اترنت 10/100/1000 است.
  • این دستگاه در دمای 40- درجه تا 70+ درجه سانتیگراد توسط کمپانی یوبیکویتی تست شده و عملکرد خوبی از خود نشان داده است.
  • حداکثر توان مصرفی این دستگاه برابر 7 وات است

برای خرید یا اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید.

دستگاه‌های سه باند

اکسس پوینت Audience LTE6 kit میکروتیک

اکسس پوینت Audience LTE6 kit از اکسس پوینت‌های کمپانی میکروتیک (Mikrotik) است که دارای دو قابلیت‌ اصلی می‌باشد :

 1. به عنوان یک دستگاه اکسس پوینت روتر پیشرفته برای پوشش شبکه WiFi قابل استفاده است
 2. به عنوان یک مودم بی سیم پرسرعت جهت دریافت اینترنت در بستر سیمکارت قابل استفاده است

اکسس پوینت Audience LTE6 kit از فناوری محبوب LTE CAT6 پشتیبانی می‌کند که اینترنت را در بستر سیم‌کارت 2G/3G/4G/LTE از دکل اپراتور‌ ارائه‌دهنده دریافت و آنرا در محیط به صورت اتصال بی‌سیم ارسال و پخش می‌کند (لازم است سیم‌کارت سایز Micro SIM را درون شیار مخصوص دستگاه قرار دهید).

لازم به ذکر است این اکسس‌پوینت‌ دارای آنتن LTE می‌باشد اما باید توجه داشته باشید که کارت یا مودم LTE بصورت پیش فرض در دستگاه نصب نشده و نیاز است تنظیمات مودم یا کارت LTE مورد نظر خود را روی دستگاه اعمال کنید تا بتوانید اینترنت را در بستر سیم‌کارت دریافت کنید، ضمن اینکه شما می‌توانید توسط کارشناسان متخصص شبکه دیده‌بان برای نصب و راه‌اندازی این اکسس‌پوینت‌ اقدام نمایید.

 • اکسس پوینت Audience LTE6 kit در سه باند (یک عدد فرکانس 2.4گیگاهرتز و دو عدد در فرکانس 5گیگاهرتز) به صورت همزمان کار می‌کند که این امر اکثر مشکلات تداخل شبکه را در یک محیط شلوغ حل می‌کند.
 • اگر در یک ساختمان شلوغ با موانع زیاد به شبکه WiFi نیاز دارید ، با استفاده از Audience LTE6 kit به سادگی می‌توانید دستگاه‌ها و مخاطبان بیشتری را به شبکه خود اضافه کنید. با فشردن یک دکمه تمام دستگاه‌ها به صورت یکپارچه همگام‌سازی می‌شوند و یک شبکه WiFi واحد ایجاد می‌شود که کل فضا را پوشش می‌دهد.
 • شما می‌توانید به طور همزمان از کانال 2.4 گیگاهرتز برای تمام دستگاه‌های همراه خانگی خود استفاده کنید و  از کانال 5 گیگاهرتزی برای رایانه یا تلویزیون خود استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید برنامه میکروتیک مخصوص IOS یا اندروید را دانلود کنید ، به روتر متصل شوید و با استفاده از یک فرآیند راه‌اندازی سریع نسبت به دریافت داده اقدام کنید.

قابلیت‌های اکسس پوینت Audience LTE6 kit : 

  • اکسس پوینت Audience LTE6 kit میکروتیک دارای سیستم عامل RouterOS با لایسنس 4 می‌باشد.
  • معماری این محصول ARM 32bit می‌باشد.
  • اکسس پوینت Audience LTE6 kit دارای 2 پورت گیگابیت اترنت 10/100/1000 است.
  • این اکسس پوینت دارای CPU چهار هسته‌ای مدل IPQ-4019 با سرعت 716MHz برای هر هسته می‌باشد.
  • ابعاد این اکسس پوینت 100x 235 x 97 میلی‌متر است.
  • ظرفیت حافظه RAM در این اکسس پوینت 256MB می‌باشد.
  • نوع حافظه ذخیره‌سازی در این اکسس پوینت NAND و ظرفیت ذخیره‌سازی برابر 128MB می‌باشد.
  • این اکسس پوینت دارای 2 ورودی DC است. (DC jack, PoE-IN)
  • اکسس پوینت Audience LTE6 kit میکروتیک دارای 1 شیار MiniPCI-e و 1 شیار مخصوص سیم‌کارت سایز Micro SIM است

برای خرید یا اطلاع از قیمت این محصول اینجا کلیک کنید.

قیمت رقابتی

شما می‌توانید تجهیزات شبکه تک باند ، دوباند و سه باند را با قیمت رقابتی از شرکت شبکه دیده‌بان تهیه کنید ، ضمن اینکه شرکت شبکه دیده‌بان **توجه به نیازهای مشتریان در جهت پاسخگویی مؤثر به نیازها و رفع آنها در کوتاهترین زمان، جلب رضایت و خشنودی ایشان** را سرلوحه کار خود قرار داده و با  کارشناسان مجرب در زمینه پشتیبانی و خدمات پس از فروش، سعی در ارائه بهترین سرویس به مشتریان خود را دارد

جهت اطلاع از قیمت تجهیزات شبکه تک باند ، دوباند و سه باند با شبکه دیده‌بان تماس بگیرید : 20 21 9100 – 021

مراحل ثبت سفارش تعمیر تجهیزات شبکه :
 • تماس با دفتر و ارسال تجهیزات به دفتر شبکه دیده بان
 • بررسی مشکلات تجهیزات شبکه و اعلام هزینه به شما
 • در صورت تایید شما ، تعمیر انجام می شود.
 • ارسال تجهیزات در اسرع وقت
نکات مهم پروسه تعمیرات تجهیزات شبکه :
 1. مشکل و ایرادات احتمالی دستگاه را در برگه‌ای نوشته و همراه دستگاه به دفتر شبکه دیده‌بان ارسال فرمایید.
 2. نام و شماره تلفن مسئول پیگیری تجهیزات را حتما درج بفرمایید.
 3. به دلیل زیاد بودن تعداد کالاهای تعمیری ، حتما پیگیر کالای خود باشید.

شبکه دیده بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برند های معروف است. از جمله خدمات مجموعه حرفه ای شبکه دیده بان :

 • 48 ساعت مهلت تست
 • یک سال گارانتی
 • ارسال در اسرع وقت به تمام نقاط ایران
 • مشاوره رایگان قبل از خرید محصول
 • امکان کانفیگ و راه اندازی بعد از خرید محصول
 • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره های زیر تماس بگیرید :

02191002120

09128005038

سایت های شبکه دیده بان :
فرکانس 2.4GHz و 5GHz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *