اخبار IT, یوبیکویتی

فناوری UISP Wave چیست؟

فناوری UISP Wave چیست؟

معرفی و بررسی فناوری جدید UISP Wave

کمپانی یوبیکویتی در ماه دسامبر سال 2022 اولین محصولات خود را به عنوان بخشی از خط جدید UISP Wave به بازار عرضه نمود که این تولیدات را طیف وسیعی از دستگاه‌های PtMP (یک نقطه به چند نقطه) 60 گیگاهرتزی تشکیل می‌دادند. هدف اصلی این دستگاه‌‌ها اپراتورهای WISP هستند که قادر به ارائه سرعت 1 گیگابیت در ثانیه، در فواصل تا 8 کیلومتر می‌باشند. از طرفی همه دستگاه‌های UISP Wave دارای یک رادیو 60 گیگاهرتز و همچنین یک رادیوی پشتیبان 5 گیگاهرتزی هستند، این در حالی است که آنها از airmax استفاده نکرده و در عوض از استاندارد 802.11ax (WiFi 6) استفاده می‌کنند.

WISP چیست؟

WISP یک سرویس اینترنت بی سیم است که اغلب به مناطق روستایی ارائه می‌شود. در این نوع اینترنت تجهیزات ارتباطی توسط شرکت ارائه دهنده در روستاها و مناطق دور افتاده نصب شده و کاربر می‌تواند از طریق یک روتر به صورت بی سیم به اینترنت متصل شود. سرعت خوب و عدم نیاز به کابل کشی از مزیت‌های این سرویس به حساب می‌آید.

UISP Wave چیست

UISP Wave یک راه حل جدید نقطه به چند نقطه با فرکانس 60 گیگاهرتز است که دامنه و ظرفیت قابل توجهی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. به طور سنتی، بازار PtMP با فرکانس‌های 2.4 و 5 گیگاهرتز از محصولات یوبیکویتی مانند سری‌های airMAX و LTU اشباع شده است. با این وجود دستگاه‌های Wave جدید از فرکانس 60 گیگاهرتز بسیار خلوت با برد کمتر و ظرفیت بالاتر استفاده می‌کنند. همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم تمام دستگاه‌های UISP Wave از یک رادیوی پشتیبان 5 گیگاهرتز استفاده می‌کنند که اگر به هر دلیلی در اتصال 60GH اختلالی ایجاد شد به طور خودکار کنترل شوند. برای مثال شرایطی  طوفانی با باران‌های شدید را در نظر بگیرید که در برخی از مواقع فرکانس‌های 60 گیگاهرتزی نمی‌توانند از پس آن بر بیایند در این صورت و با قطع اتصال فرکانس پشتیبان 5 گیگاهرتز وارد عمل می‌شود.

اولین دستگاه‌های UISP Wave معرفی شده به بازار

اولین دستگاه‌های Wave که به بازار عرضه شدند مدل‌های Wave AP ،Wave Long-Range ،Wave Nano هستند که علاوه بر ویژگی‌های مشترک دارای تفاوت هایی نیز می‌باشند که قرار است آنها را با یکدیگر بررسی کنیم.

دستگاه UISP Wave AP

این دستگاه قادر است تا 15 کلاینت را با حداکثر توان 5.4 گیگابایت بر ثانیه مدیریت کند و زاویه‌ای معادل 30 درجه تشکیل دهد. همچنین وقتی سه AP با یکدیگر ست شوند زاویه ای معادل 90 درجه را ارائه خواهند داد. از طرفی باید بگوییم Wave AP برای کارایی بیشتر به 48 یا 24 ولت PoE غیر فعال نیاز دارد و از هیچ استاندارد PoE فعالی مانند 802.3af، 802.3at یا 802.3bt پشتیبانی نمی‌کند. در این دستگاه یک پورت 2.5 گیگابایت RJ45 و یک پورت 10 گیگابایتی +SFP نیز برای سرعت بیشتر تعبیه شده است.

هر چند که یوبیکویتی در سایت خود اعلام کرده است که Wave AP به کابل pair-4 با قابلیت PoE در دو ولتاژ 48 و 24 ولت نیاز دارد. اما با این حال با آزمایش ما بر روی کابل pair-2 با ولتاژ 24 ولتی نیز این دستگاه به خوبی کار می‌کند. با همه این ها فرایند نصب این آنتن با بیشتر آنتن‌های Ubiquiti متفاوت است و پیچ‌ها در پشت AP با یک کلیک کوچک ثابت می‌شوند که این موضوع کار نصب را بسیار راحت می‌کند.

همچنین در پشت دستگاه Wave AP تعداد زیادی صفحه برای تنظیمات محدود وجود دارد. در تنظیمات فرکانس این دستگاه بر خلاف 5 گیگاهرتز، 60GH بسیار حساس بوده و پرتو فیزیکی بسیار کوچکی دارد، بنابراین هر گونه تنظیمات سخت هنگام تراز کردن می‌تواند نتایج متفاوتی را ایجاد کند. از همین رو صفحات طوری طراحی شده اند که زاویه زیاد تغییر نکند.

دستگاه UISP Wave Nano

خب بیایید نگاهی به Wave Nano اولین دستگاه تولید شده برای خط UISP Wave بیاندازیم. در زمان نوشتن این متن یوبیکویتی یک CPE قدرتمند با برد بالا دارد که قادر است مسافت‌های طولانی ای را طی کند. برای برد این دستگاه شرکت سازنده آن یعنی یوبیکویتی 5 کیلومتر را معرفی کرده است همچنین مانند سایر دستگاه‌های این مجموعه از فرکانس 60 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند.

UISP Wave Nano مرا به یاد NanoBeam، بخشی از دستگاه‌های airMAX AC انداخت. تفاوت اصلی این دو آنتن در اندازه آنهاست، زیرا Wave Nano دارای آنتن بزرگ 41dBi است. همچنین نصب این مدل بسیار ساده است، یک براکت U شکل دارد که با یک کلیک در جای خود ثابت شده و با استفاده از مهره‌های کوچک محکم می‌شود. در نهایت هم از یک بست برای ثابت نگاه داشتن آن بر روی تیرک یا برج استفاده می‌شود، به همین سادگی.

دستگاه Wave Long Range

در واقع رادیوی Wave Long Range ایستگاه پایه 60 گیگاهرتز است که به واسطه فناوری Wave تامین می‌شود و برای استفاده در اهداف و پروژه های نقطه به چند نقطه ptMP طراحی شده است. فرکانس کاری این دستگاه از 57 تا 71 گیگاهرتز به ناحیه تنظیم کنند بستگی دارد. این مدل همچنین می تواند به Wave AP متصل شود و توان کل 2 گیگابیت بر ثانیه را ارئه دهد. این دستگاه نیز مانند بقیه به یک رادیوی پشتیبان 5 گیگاهرتزی با کارایی بالا برای اطمینان از اتصال بی وقفه مجهز می باشد. همچنین یک رادیو بلوتوث برای ساده کردن راه اندازی از طریق برنامه UISP Mobile نیز دارد که کار با آن را بسیار راحت می‌کند.

برنامه مدیریتی UISP

شما به لطف برنامه UISP می‌توانید شبکه‌ها و مشتریان خود را به راحتی مدیریت کنید. علاوه بر این می‌توانید به سادگی برنامه‌های مشتریان خود را سازماندهی کرده و صورت حساب تنظیم کنید. این برنامه همچنین امکان مشاهده توپولوژی شبکه، تجزیه و تحلیل داده‌های پیشرفته، راه اندازی و مدیریت سریع دستگاه ها را برای شما فراهم می‌کند.

به زودی محصولات بیشتری با فناوری UISP Wave به بازار عرضه می‌شوند

کمپانی یوبیکوتی اعلام کرده است که به زودی دستگاه های دیگر Wave را به بازار عرضه خواهد کرد. تا الان ما فقط دستگاه‌های معرفی شده در بالا را با این تکنولوژی داشتیم ولی مدل‌های دیگری مانند Mesh AP و Wave Professional نیز به زودی روانه بازار خواهند شد.

کلام آخر

با خواندن این مطلب باید تفاوت فناوری جدید UISP را با فناوری قبلی رادیو های یوبیکویتی یعنی AirFiber فهمیده باشید، دستگاه‌های جدید دارای فرکانس 60 گیگاهرتز با پهنای فرکانسی بسیار خلوت بوده و همچنین از یک رادیوی پشتیبان 5 گیگاهرتزی نیز پشتیبانی می‌کنند که کاربران هیچگونه قطعی و کندی را تجربه نکنند. برای تهیه این محصولات به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کنید. امیدواریم مقاله فناوری UISP Wave چیست؟ برای شما مفید بوده باشد برای خواندن مطالب بیشتر شبکه دیده بان را دنبال کنید.

جهت اطلاع از قیمت تجهیزات شبکه با شبکه دیده‌بان تماس بگیرید : 20 21 9100 – 021

مراحل ثبت سفارش تعمیر تجهیزات شبکه :
 • تماس با دفتر و ارسال تجهیزات به دفتر شبکه دیده بان
 • بررسی مشکلات تجهیزات شبکه و اعلام هزینه به شما
 • در صورت تایید شما ، تعمیر انجام می شود.
 • ارسال تجهیزات در اسرع وقت
نکات مهم پروسه تعمیرات تجهیزات شبکه :
 1. مشکل و ایرادات احتمالی دستگاه را در برگه‌ای نوشته و همراه دستگاه به دفتر شبکه دیده‌بان ارسال فرمایید.
 2. نام و شماره تلفن مسئول پیگیری تجهیزات را حتما درج بفرمایید.
 3. به دلیل زیاد بودن تعداد کالاهای تعمیری ، حتما پیگیر کالای خود باشید.

شبکه دیده بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برند های معروف است. از جمله خدمات مجموعه حرفه ای شبکه دیده بان :

 • 48 ساعت مهلت تست
 • یک سال گارانتی
 • ارسال در اسرع وقت به تمام نقاط ایران
 • مشاوره رایگان قبل از خرید محصول
 • امکان کانفیگ و راه اندازی بعد از خرید محصول
 • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره های زیر تماس بگیرید :

02191002120

09128005038

سایت های شبکه دیده بان :
www.netdrco.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *