اخبار IT, امنیت شبکه

مک آدرس چیست؟

مک آدرس چیست؟

مک آدرس چیست؟

مک آدرس یا آدرس MAC آدرس فیزیکی است که به طور منحصر به فرد هر دستگاه را در یک شبکه مشخص شناسایی می‌کند. برای برقراری ارتباط بین دو دستگاه شبکه به دو آدرس نیاز داریم : آدرس IP و آدرس MAC. این دو به NIC هر دستگاهی که می‌تواند به اینترنت متصل شود اختصاص داده می‌شود.

آدرس MAC

 • MAC مخفف واژه Media Access Control  به عنوان آدرس فیزیکی آدرس سخت افزاری و یا BIA شناخته می‌شود.
 • این نوع آدرس در سطح جهانی منحصر به فرد است این به این معناست که دو نفر نمی‌توانند آدرس MAC یکسانی داشته باشند. مک آدرس در هر دستگاه در قالب هگزادسیمال مانند 00:0a:95:9d:67:16 نمایش داده می‌شود.
 • مک آدرس 12 رقمی و 48 بیتی است که 24 بیت اول برای OUI و 24 بیت برای NIC فروشنده خاص استفاده می‌شود.
 • این آدرس روی لایه data link مدل OSI کار می‌کند.
 • مک آدرس همچنین توسط فروشنده دستگاه در زمان ساخت محصول ارائه شده و در NIC آن تعبیه می‌شود که در حالت عادی غیر قابل تغییر است.
 • پروتکل ARP برای مرتبط کردن یک آدرس منطقی با یک آدرس فیزیکی یا مک استفاده می‌شود.

حتما بخوانید >> آدرس IP چیست؟

چرا از آدرس IP و آدرس MAC در دستگاه‌ها با هم استفاده می‌شود:

در اینجا سوال پیش می‌آید که چرا همان گونه که به آدرس IP برای برقراری ارتباط رایانه با اینترنت نیاز داشتیم به مک ادرس نیز نیاز داریم ؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر مک آدرسی به NIC یک دستگاه سخت افزاری اختصاص داده شده است که به شناسایی دستگاه از طریق شبکه کمک می‌کند. فرض کنید ما در اینترنت درخواست می‌کنیم تا صفحه ای بارگذاری شود، در خواست ما پاسخ و به IP ما ارسال می‌گردد. پس هر دو آدرس MAC و IP در لایه های مختلف اینترنت کار می‌کنند. مک آدرس روی لایه 2 کار می‌کند و به شناسایی دستگاه‌های موجود در همان شبکه پخش مانند روتر کمک می‌کند.

از طرف دیگر آدرس‌های IP در لایه 3 استفاده می‌شود و به شناسایی دستگاه‌ها در شبکه‌های مختلف کمک می‌کند. پس برای شناسایی دستگاه از طریق شبکه‌های مختلف ما نیاز به آدرس IP داریم اما برای یافتن دستگاه‌های دیگر در همان شبکه به یک آدرس MAC نیاز داریم. اگر یک شبکه LAN دارای دو یا چند دستگاه با آدرس MAC یکسان باشد، آن شبکه کار نخواهد کرد.

حتما بخوانید >> شبکه نورونتا چیست

چرا باید مک آدرس در شبکه LAN منحصربفرد باشد؟

حالا فرض کنید سه دستگاه B،A و C از طریق یک سوئیچ به یک شبکه متصل شده است. مک آدرس این دستگاه ها به ترتیب 11000ABB28FC، 00000ABB28FC و 00000ABB28FC می‌باشد. NIC دستگاه های B و C دارای آدرس MAC یکسانی هستند. اگر دستگاه A یک قاب داده را به آدرس 00000ABB28FC بفرستد، سوئیچ نمی تواند این فریم را به مقصد برساند، زیرا دارای دو گیرنده از این فریم داده است.

ما می‌توانیم این مثال را با تصویر زیر درک کنیم

همان طور که در بخش بالا بحث کردیم نمی‌توانیم مک آدرس را NIC دستگاه اختصاص دهیم. این بخش توسط سازندگاه از پیش تنظیم شده است. بنابراین بیایید بفهمیم که چگونه پیکربندی شده است و چه فرمتی دارد.

 • این عدد 12 رقمی یا عدد هگزادسیمال 6 بایتی است که در قالب علامت گذاری کلون -هگزادسیمال نشان داده شده است. به 6 اکتت تقسیم می‌شود و هر اکتت شامل 8 بیت است.
 • سه اکتت اول به عنوان OUI یا یا شناسه سازمانی منحصر به فرد شناسایی می‌شوند. این پیشوندهای MAC توسط کمیته مرجع ثبت IEEE به هر سازمان یا فروشنده اختصاص داده می‌شود.
چند نمونه OUI فروشندگان شناخته شده عبارتند از :
 • CC:46:D6 – Cisco
 • 3C:5A:B4 – Google, Inc.
 • 3C:D9:2B – Hewlett Packard
 • 00:9A:CD – HUAWEI TECHNOLOGIES CO.,LTD

سه اکتت آخر مختص NIC هستند و توسط سازنده برای هر کارت NIC استفاده می شود. فروشندگان یا تولیدکنندگان می‌توانند از هر ترتیبی از ارقام برای ارقام خاص NIC استفاده کنند. اما پیشوند باید همان چیزی باشد که توسط IEEE ارائه شده است.

آدرس MAC را می‌توان در سه فرمت زیر نشان داد:

انواع آدرس مک

سه نوع مک آدرس وجود دارد که عبارتند از:

Unicast MAC Address : آدرس MAC Unicast
Multicast MAC address : آدرس مک چندپخشی
Broadcast MAC address : آدرس مک پخش

آدرس مک یونیکست یا Unicast MAC address:

آدرس MAC Unicast نشان دهنده یک NIC خاص در شبکه می‌باشد. یک فریم آدرس MAC Unicast فقط به رابطی ارسال می‌گردد که به یک NIC خاص اختصاص داده شده باشد و از این رو به دستگاه مقصد منفرد منتقل می‌شود. اگر LSB (کم اهمیت ترین جزء) اکتت اول یک آدرس روی صفر تنظیم شود، قاب فقط به یک NIC مقصد می‌رسد.

از دست ندهید >> معرفی انواع تلفن ویپ

آدرس مک چندپخشی یا Multicast:

آدرس‌های چندپخشی دستگاه منبع را قادر می‌سازد تا یک فریم داده را به چندین دستگاه یا NIC منتقل کند. در آدرس چندپخشی لایه 2 (اترنت)، LSB یا 3 بایت نخستین اکتت اول آدرس روی 1 تنظیم می‌شود و برای آدرس‌های چندپخشی رزرو می‌شود. 24 بیت باقیمانده توسط دستگاهی استفاده می‌شود که می‌خواهد داده‌ها را به صورت گروهی ارسال کند. آدرس چندپخشی همیشه با پیشوند 01-00-5E شروع می‌شود

مک ادرس پخش یا Broadcast MAC address:

این آدرس نشان دهنده تمام دستگاه‌های موجود در یک شبکه است. در مک آدرس پخش ، فریم‌های اترنت با فریم هایی در تمام بیت‌های آدرس مقصد (FF-FF-FF-FF-FF-FF) به عنوان آدرس پخش شناخته می‌شوند.همه این بیت‌ها آدرس‌های رزرو شده برای پخش هستند. فریم هایی که با مک آدرس FF-FF-FF-FF-FF-FF تعیین شده اند به هر کامپیوتری که متعلق به آن بخش LAN است می‌رسند. بنابراین اگر یک دستگاه بخواهد داده ها را به تمام دستگاه های داخل یک شبکه ارسال کند، می‌تواند از آدرس پخش به عنوان ادرس MAC مقصد استفاده کند.

شاید برای شما هم مفید باشد>> معرفی استانداردهای وایرلس

نحوه پیدا کردن مک آدرس یک دستگاه

ما به راحتی می‌توانیم آدرس کامپیوتر خود را با هر دستگاه عاملی پیدا کرده یا بررسی کنیم.هر دستگاه متصل به شبکه خانگی حاوی یک آدرس MAC منحصر به فرد است. اما اگر سیستم شما دارای چندین اداپتور شبکه ماندد یک اداپتور اترنت یا آداپتور بی سیم است، هر اداپتور یا NIC مک ادرس یا همان ادرس فیزیکی خود را دارد.

پیدا کردن مک آدرس در ویندوز

1. روی Window Start کلیک کنید یا کلید Windows در کیبورد را فشار دهید.
2. در کادر جستجوی داده شده، cmd را تایپ کنید تا رابط خط فرمان باز شود.

3. کلید Enter را فشار دهید، پنجره خط فرمان مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود:

4. دستور ipconfig/all را تایپ کرده و enter را فشار دهید.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینیم، دو آدرس فیزیکی با مقادیر متفاوت نشان داده شده است، یکی برای آداپتور اترنت و دیگری برای آداپتور شبکه

مک آدرس در سیستم عامل Macintosh OS :

 1. مراحل زیر را برای یافتن آدرس MAC در سیستم عامل مک OS دنبال کنید:
 2. در مرحله اول نماد Apple را انتخاب کنید یا منوی Apple را باز کنید و روی System Preferences کلیک کنید.
 3. طبق دستور به ترتیب  System PreferencesNetwork را انتخاب کنید. این مسیر یک کادر شبکه را باز می‌کند.
 4. از اینجا گزینه Wi-Fi را انتخاب کنید. نشانی Wi-Fi یا نشانی Airport را نشان می‌دهد. این آدرس MAC دستگاه شما است.

در آخر

امیدواریم مقاله مک آدرس چیست برای شما مفید بوده باشد و با نحوه پیدا کردن MAC Address دستگاه خود آشنا شده باشید. برای خواندن مطالب دیگر شبکه دیده بان را دنبال کنید.

خدمات و تجهیزات شبکه

از آنجایی که امروزه اکثر کسب و کارها آنلاین است. اینترنت پرسرعت نیز به یکی از نیازهای اساسی بشر تبدیل شده و بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره همه ما است. از خرید آنلاین گرفته تا انجام کارهای بانکی و اداری ، پرداخت قبوض، سفارش غذا و غیره همه و همه نیاز به یک اینترنت پرقدرت و بی وقفه دارد. شبکه دیده بان ارائه کننده انواع خدمات شبکه اعم از فروش تجهیزات شبکه ، تعمیرات و نصب و کانفیگ با بیش از 10 سال سابقه می‌باشد.

تلفن تماس : 20  21  9100 – 021

سایت های شبکه دیده بان :