اخبار IT, امنیت شبکه, میکروتیک

نحوه برگرداندن رمز عبور روتر

نحوه برگرداندن رمز عبور روتر

نحوه برگرداندن رمز عبور روت

در این مطلب قصد داریم به نحوه بازیابی و بگرداندن رمز روتر بپردازیم. اگر نام کاربری یا رمز عبور روتری را که مالک آن هستید یا به آن دسترسی مجاز دارید فراموش کرده اید، بخش های زیر باید به شما کمک کند.

حتما دیده‌اید که روی بیشتر روترها یک نام کاربری و رمز عبور پیش فرض وجود دارد. این کار برای آن انجام می گیرد که امنیت رابط وب کاربران تا حد زیادی ارتقاء پیدا کند.

این نام کاربری و رمز عبور، قابل تغییر بوده و کاربران می‌توانند در صورت نیاز آن را شخصی سازی کنند. البته این موضوع یک مشکل هم دارد که آن چیزی نیست جز فراموش کردن رمز عبور. پس اگر شما فرد فراموش کاری هستید ممکن است در مورد این موضوع با مشکل مواجه شوید.

نحوه برگرداندن رمز عبور روتر

پیدا کردن اطلاعات پیش فرض

قبل از اینکه به فکر ریست کردن روتر خود بیفتید حتما چند بار رمز و نام کاربری پیش فرض را روی آن امتحان کنید. زیرا ممکن است این اطلاعات را تغییر نداده باشید و با ریست کردن تنها تنظیمات موجود از روی روتر شما پاک خواهد شد. پس در هر صورت به این اطلاعات نیاز پیدا خواهید کرد و می بایست پیش از اینکه تصمیمی بگیرید راهکارهای زیر را امتحان کنید.

1. راهنمای روتر را مطالعه کنید

حتما این را می‌دانید که برندهای مختلف روتر هر کدام نام کاربری و رمز عبور پیش فرض خود را خواهند داشت و یا ممکن است با برندهای دیگر مشترک باشند. آسان ترین راه برای فهمیدن این موضوع این است که راهنمای روتر را مطالعه نمایید.

2. امتحان کردن رمز عبور عمومی

قبل از انجام  ریست هارد روی روتر، ممکن است بخواهید نام کاربری و رمز عبور پیش فرض را امتحان کنید. اگرچه برای همه روترها یکسان نیست. اما ممکن است به شما اجازه دسترسی بدهد. در بسیاری از موارد، نام کاربری و رمز عبور پیش فرض روتر به شرح زیر است:

نام کاربری : admin or administrator

پسورد : admin، Password یا Blank

3. بررسی برچسب روی دستگاه

در بعضی مواقع بر روی روتر و یا بسته آن برچسب‌هایی حاوی نام کاربری و رمز عبور وجود دارد پس قبل از اینکه تصمیم بگیرید روتر خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید این مورد را بررسی کنید.

نحوه برگرداندن رمز عبور روتر

4. چک کردن وبسایت routerpasswords.com

اگر نام کاربری و رمز عبور پیش فرض خود را نمی‌دانید، برای فهرست جامع به routerpasswords.com مراجعه نمایید. این وبسایت برای مواقعی مفید است که هیچ کدام از روش های بالا جواب نداده باشد. زیرا این سایت لیست جامعی از تمامی نام های کاربری و رمزهای عبور پیش فرض روترها را در روی سایت خود قرار داده است. شاید با مراجعه به آن می‌توانید به رمز عبورتان دست پیدا کنید.

شبکه دیده بان شبکه دیده‌بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه به خصوص روترهای میکروتیک از سری RB می‌باشد. تمامی تجهیزات شبکه دیده‌بان دارای 12 ماه گارانتی هستند. شبکه دیده بان جهت پیکربندی ، نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه با شماره 02191002120 تماس بگیرید.
شبکه دیده بان شبکه دیده‌بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه به خصوص روترهای میکروتیک از سری RB می‌باشد. تمامی تجهیزات شبکه دیده‌بان دارای 12 ماه گارانتی هستند. شبکه دیده بان جهت پیکربندی ، نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه با شماره 02191002120 تماس بگیرید.

5. روتر خود را بازنشانی کنید:

اگر دکمه مسیریاب Linksys کار نمی‌کند. احتمالا توسط شما یا سرپرست شبکه شما تغییر کرده است. اکثر روترها یک دکمه سوراخ کوچک در پشت یا پایین دارند. با فشار دادن و نگه داشتن این دکمه به مدت 10 الی 15 ثانیه روتر شما به سختی ریست خواهد شد. این عمل تمام تنظیمات پیش فرض را بازیابی می‌کند و به شما امکان می‌دهد از نام کاربری و رمز عبور پیش فرض کارخانه استفاده کنید.

اگر روتر برای ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) شماست و نمی‌خواهید به این شیوه بازیابی کنید. برای راهنمایی برگرداندن نام کاربری و رمز عبور با ISP خود تماس بگیرید.

پس از تنظیم مجدد روتر می توانید وارد صفحه تنظیمات شوید و رمز عبور خود را به هر چیزی که ترجیح می دهید تغییر دهید. همچنین باید تنظیمات پیکربندی که قبل از تنظیم مجدد وجود داشت را دو مرتبه وارد کنید.

نحوه برگرداندن رمز عبور روتر

نتیجه گیری

ما در این مقاله به روش‌های بازیابی پسورد روتر پرداختیم و چند روش موثر برای برگرداندن رمز عبور روتر برایتان شرح دادیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد برای خواندن مطالب بیشتر شبکه دیده‌بان را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *