شبکه‌های کابلی

نحوه ساخت کابل شبکه

نحوه ساخت کابل شبکه

نحوه ساخت کابل شبکه

در این مقاله قصد داریم نحوه ساخت کابل شبکه را آموزش دهیم و به بررسی مشخصات انواع کابل شبکه، استانداردها و روش‌های کابل‌کشی در شبکه بپردازیم، تا پایان مقاله ” نحوه ساخت کابل شبکه “ همراه ما باشید.

کابل‌کشی شبکه چیست؟

یکی از مهمترین قسمت‌های شبکه کامپیوتری یا پروژه دوربین‌های مداربسته ، کابل کشی شبکه است. امروزه پروژه‌ها به گونه‌ای طراحی و اجرا می‌شوند که کمترین میزان کابل استفاده شود. هر چه کابل کشی کمتر باشد ، انعطاف شبکه بیشتر است.

به عنوان مثال شبکه‌های وایرلس از کمترین میزان کابل شبکه استفاده می‌کنند. همانطور که می‌دانید با کوچک و سبک شدن سخت افزارها همچنین استفاده از دستگاه‌های وایرلس‌ ، کابل‌کشی شبکه کمتر شده است. از این رو باید در طراحی شبکه به افراد متخصص مراجعه کنید. متخصصین شبکه دیده بان آماده ارائه مشاوره رایگان برای طراحی پروژه شما می‌باشند.

هر چقدر طراحی سیستم شبکه شما اصولی‌تر باشد ، هزینه کمتری برای خرید کابل پرداخت می‌کنید. دومین نکته مهم انتخاب کابل ، نوع کابل است. کابل‌ها انواع متفاوتی دارند. هر کدام برای محیط خاصی استفاده می‌شوند.

کابل کشی شبکه Network Cabling برای اتصال و انتقال داده‌ها و اطلاعات بین کامپیوترها، روترها، سوئیچ‌ها و شبکه‌های فضای ذخیره‌سازی گفته می‌شود. این کابل‌ها اساسا حامل رسانایی هستند که داده‌ها در شبکه، از طریق آنها منتقل می‌شوند.

آشنایی با انواع کابل شبکه

کابل کواکسیال : Coaxial Cables

کابل کواکسیال یک نوع کابل مسی است که به آن کابل آنتن هم می‌گویند. ساختار این کابل شامل هادی الکتریکی، عایق، قیطان و غلاف است. غلاف قیطان را می‌پوشاند، قیطان عایق را می‌پوشاند و عایق هادی را می‌پوشاند.

تصویر زیر این قطعات را نشان می‌دهد.

غلاف :

این لایه بیرونی کابل کواکسیال است. این لایه برای محافظت کابل از آسیب فیزیکی  طراحی شده است.

قیطان :

این محافظ سیگنال‌ها را در برابر تداخل و نویز خارجی محافظت می‌کند. جنس این قیطان از همان فلزی است که برای ساخت هسته استفاده شده است.

عایق :

عایق از هسته محافظت می‌کند. همچنین هسته را از قیطان جدا نگه می‌دارد. از آنجایی که هم هسته و هم قیطان از یک فلز استفاده می‌کنند، بدون این لایه، یکدیگر را لمس کرده و یک اتصال کوتاه در سیم ایجاد می‌کنند.

هادی الکتریکی :

هادی سیگنال‌های الکترومغناطیسی را حمل می‌کند. بر اساس هادی کابل کواکسیال در دو دسته، طبقه‌بندی می‌شود. کابل کواکسیال تک‌هسته‌ای و کابل کواکسیال چند هسته‌ای.

کابل کواکسیال در شبکه

کابل‌های کواکسیال اصولاً در شبکه کامپیوتری به کار برده نمی‌شوند. این کابل‌ها برای اهداف عمومی ساخته شده‌اند. آنها حتی قبل از به وجود آمدن شبکه‌های کامپیوتری در صنعت‌هایی همچون اتومبیل، هواپیما، تجهیزات نظامی و پزشکی، اتصال به دیش‌های ماهواره و گیرنده‌های آنتن تلویزیون و رادیو مورد استفاده قرار می‌گرفتند. آنها هنوز هم در این صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.در آغاز شروع به کار شبکه‌های کامپیوتری، زمانی که کابل‌های اختصاصی برای شبکه‌های کامپیوتری در دسترس نبود، مدیران شبکه از کابل‌های کواکسیال برای ساخت شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌کردند.

به دلیل هزینه کم و دوام طولانی، کابل‌های کواکسیال برای نزدیک به دو دهه (دهه های 80 و 90) در شبکه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفتند. در حال حاضر کابل‌های کواکسیال برای ساخت شبکه کامپیوتری استفاده نمی‌شوند.

کابل‌های جفت پیچ خورده : Twisted-Pair Cables

کابل جفت پیچ خورده در درجه اول برای شبکه‌های کامپیوتری ساخته شده است. این کابل به کابل اترنت نیز معروف است. تقریباً تمام شبکه‌های کامپیوتری LAN مدرن از این کابل استفاده می‌کنند.

این کابل از جفت سیم‌های مسی عایق بندی شده با کد رنگی تشکیل شده است. هر دو سیم به دور یکدیگر می‌پیچند تا جفت شوند. معمولاً چهار جفت سیم در این نوع کابل وجود دارد. هر جفت دارای یک سیم رنگ ثابت و یک سیم رنگی است. رنگ‌های ثابت آبی، قهوه ای، سبز و نارنجی هستند. در رنگ نواری، رنگ ثابت با رنگ سفید مخلوط می‌شود.

بر اساس نحوه جداسازی جفت‌ها در غلاف پلاستیکی، دو نوع کابل جفت پیچ خورده (Twisted-pair) وجود دارد : UTP و STP .

در کابل UTP (جفت پیچ خورده بدون محافظ)، همه جفت‌ها در یک غلاف پلاستیکی پیچیده می‌شوند.

در کابل STP (جفت پیچ خورده به همراه محافظ)، هر جفت با یک محافظ فلزی اضافی پیچیده می‌شود، سپس همه جفت‌ها در یک غلاف پلاستیکی بیرونی پیچیده می‌شوند.

شباهت و تفاوت کابل‌های STP و UTP

 • هر دو کابل STP و UTP می‌توانند داده‌ها را با سرعت‌های 10 مگابیت در ثانیه، 100 مگابیت در ثانیه، 1 گیگابیت بر ثانیه و 10 گیگابیت در ثانیه انتقال دهند.
 • از آنجایی که کابل STP حاوی مواد بیشتری است، گرانتر از کابل UTP است.
 • هر دو کابل از همان کانکتورهای مدولار RJ-45 استفاده می‌کنند.
 • STP نسبت به کابل UTP مقاومت بیشتری نسبت به نویز و EMI دارد.
 • حداکثر طول برای هر دو کابل 100 متر یا 328 فوت است.
 • هر دو کابل می‌توانند حداکثر 1024 گره در هر بخش را در خود جای دهند.تصویر زیر هر دو نوع کابل جفت تابیده را نشان می‌دهد.[پ
 • استانداردهایی را برای کابل جفت پیچ خورده مشخص می کند. اولین استانداردها در سال 1991 منتشر شدند که با نام TIA/EIA 568 شناخته می‌شوند. از آن زمان، این استانداردها به طور مستمر برای پوشش آخرین فناوری‌ها و پیشرفت‌های رسانه‌های انتقال بازبینی شده‌اند.TIA/EIA 568 کابل جفت پیچ خورده را به چند دسته تقسیم می کند. جدول زیر متداول ترین و محبوب ترین دسته کابل های جفت تابیده را نشان می‌دهد.
  نام کابل
  حداکثر سرعت انتقال
  پهنای باند
  شرح
  Cat 1 1Mbps 1MHz این کابل فقط شامل دو جفت (4 سیم) می باشد. این کابل در شبکه تلفن برای انتقال صدا استفاده می شد.
  Cat 2 4Mbps 10MHz این کابل و تمام کابل های دیگر دارای حداقل 8 سیم (4 جفت) هستند. این کابل در شبکه token-ring استفاده می شد
  Cat 3 10Mbps 16MHz این اولین کابل اترنت است که در شبکه های LAN مورد استفاده قرار گرفت.
  Cat 4 20Mbps 20MHz این کابل در شبکه های Token-ring پیشرفته استفاده می شد.
  Cat 5 100Mbps 100MHz این کابل در شبکه های LAN پیشرفته (سریع) استفاده می شد.
  Cat 5e 1000Mbps 100MHz This cable/category is the minimum requirement for all modern LAN networks.
  Cat 6 10Gbps 250MHz این کابل از یک هسته پلاستیکی برای جلوگیری از گفتگوی متقابل بین جفت تابیده استفاده می کند. همچنین از یک غلاف پلاستیکی مقاوم در برابر آتش استفاده می کند.
  Cat 6a 10Gbps 500MHz این کابل تضعیف و مکالمه متقابل را کاهش می دهد. این کابل همچنین به طور بالقوه محدودیت طول را حذف می کند. این کابل برای تمام شبکه های اترنت LAN مدرن توصیه می شود.
  Cat 7 10Gbps 600MHz این کابل پایه ای برای توسعه بیشتر ایجاد می کند. این کابل از چندین جفت پیچ خورده استفاده می کند و هر جفت را با غلاف پلاستیکی خود محافظت می کند.
  • کابل‌های Cat 1، 2، 3، 4، 5 قدیمی هستند و در هیچ شبکه LAN مدرن استفاده نمی‌شوند.
  • Cat 7 هنوز یک فناوری جدید است و معمولاً استفاده نمی‌شود.
  • Cat 5e, 6, 6a کابل‌های جفت پیچ خورده متداول هستند.

  کابل فیبر نوری : Fiber Optic Cables

  این کابل از یک هسته، روکش، بافر و ژاکت تشکیل شده است. هسته از رشته‌های نازک شیشه یا پلاستیک ساخته شده است که می‌تواند داده‌ها را در مسافت‌های طولانی حمل کند. هسته در روکش پیچیده شده است. روکش در بافر پیچیده شده است، و بافر در ژاکت پیچیده شده است.

  • Core سیگنال‌های داده را به شکل نور حمل می‌کند.
  • روکش نور را به هسته منعکس می‌کند.
  • بافر نور را از نشت محافظت می‌کند.
  • ژاکت از کابل در برابر آسیب فیزیکی محافظت می کند.
  • Core سیگنال‌های داده را به شکل نور حمل می‌کند.
  • روکش نور را به هسته منعکس می‌کند.
  • بافر نور را از نشت محافظت می‌کند.
  • ژاکت از کابل در برابر آسیب فیزیکی محافظت می کند.
 • کابل فیبر نوری کاملاً در برابر EMI و RFI مصون است. این کابل می‌تواند اطلاعات را در مسافت طولانی با بالاترین سرعت انتقال دهد. کابل فیبرنوری می‌تواند اطلاعات را تا 40 کیلومتر با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه انتقال دهد.

  فیبر نوری از نور برای ارسال داده استفاده می‌کند. نور را از یک نقطه به نقطه دیگر منعکس می‌کند.

 • بر اساس تعداد پرتوهای نور در یک زمان معین، دو نوع کابل فیبرنوری وجود دارد: SMF و MMF.
  کابل نوری SMF (فیبر تک حالته):

  این کابل تنها یک پرتو نور را حمل می‌کند. این کابل قابل اعتمادتر است و پهنای باند بسیار بالاتر و فواصل طولانی تری را نسبت به کابل MMF پشتیبانی می‌کند. این کابل از لیزر به عنوان منبع نور استفاده می‌کند و طول موج 1300 یا 1550 نانومتری نور را منتقل می‌کند.

  کابل نوری MMF (فیبر چند حالته):

  این کابل چندین پرتو نور را حمل می‌کند. این کابل به دلیل داشتن پرتوهای متعدد، داده‌های بسیار بیشتری را نسبت به کابل SMF حمل می‌کند. این کابل برای مسافت‌های کوتاه‌تر استفاده می‌شود. کابل MMF از یک LED به عنوان منبع نور استفاده می‌کند و طول موج 850 یا 1300 نانومتری نور را منتقل می‌کند.

  آموزش نحوه ساخت کابل‌ شبکه

  قبل از اینکه نحوه ساخت کابل شبکه مستقیم یا متقاطع را یاد بگیریم، بیایید ببینیم که کابل UTP چگونه داده‌ها را منتقل می‌کند.

  کابل UTP چگونه کار می‌کند؟

  در کابل UTP از سیگنال‌های الکترونیکی برای انتقال و دریافت داده‌ها استفاده می‌شود. یک کابل UTP دو گره را به هم متصل می‌کند. در انتقال داده، یک گره داده را ارسال می‌کند و گره دیگر آن داده را دریافت می‌کند. NIC گره فرستنده جریان داده‌ها را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند و آنها را در سیم مسی کابل UTP قرار می‌دهد. NIC گره گیرنده آن سیگنال‌ها را از سیم می‌خواند و دوباره آنها را به جریان داده تبدیل می‌کند.

  بیایید این فرآیند را با کمی جزئیات بیشتر درک کنیم.

 • سیگنال‌های الکترونیکی یا جریان‌های الکتریکی در یک مدار جریان دارند. در مدار الکتریکی از دو سیم استفاده می‌شود. سیم اول برای حمل الکترون‌ها یا جریان از منبع به بار استفاده می‌شود. سیم دوم برای تکمیل مدار بین بار و منبع استفاده می‌شود. هنگامی که الکترون‌ها یا جریان از بار عبور می‌کنند، بار وظایف خود را انجام می‌دهد
 • در این آموزش، نحوه‌ ساخت کابل شبکه متقاطع و مستقیم را با مثال‌های تصویری و جزئیات توضیح می‌دهیم.

  بیایید ببینیم که چگونه کابل UTP داده‌ها را بین دو گره یا دستگاه پایانی انتقال می‌دهد.

 • بیایید یک مثال ساده بزنیم. فرض کنید یک لامپ LED، دو سیم و یک باتری داریم. برای روشن شدن این لامپ با استفاده از سیم آن را به باتری متصل می‌کنیم. طرف مثبت و منفی باتری را جداگانه به لامپ وصل می‌کنیم. از همین مکانیسم در کابل UTP برای انتقال داده‌ها استفاده می‌شود. دو سیم کابل UTP یک مدار الکتریکی بین گره‌ها ایجاد می‌کند.در این مدار :
  • NIC گره‌ای که داده‌ها را ارسال می‌کند، به عنوان منبع در نظر گرفته می‌شود.
  • NIC گره‌ای که داده‌ها را دریافت می‌کند، به عنوان بار در نظر گرفته می‌شود.
  • سیم اول جریان را از گره فرستنده به گره گیرنده انتقال می‌دهد.
  • سیم دوم مدار الکتریکی را کامل می‌کند.

  هنگامی که مدار الکتریکی ساخته شد، هر دو گره فرستنده و گیرنده از این مدار الکتریکی برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کنند.

  دستگاه‌های پایانی، معمولاً رایانه‌های شخصی یا سرور، داده‌ها را در قالب دیجیتال یا باینری ذخیره و پردازش می‌کنند. برای انتقال داده‌های باینری از طریق مدار الکتریکی، کارت‌های شبکه هر دو گره فرستنده و گیرنده از یک طرح رمزگذاری استفاده می‌کنند.

  یک طرح رمزگذاری در واقع زبانی است که هر دو NIC (گره) آن را می‌فهمند. در طرح رمزگذاری، گره فرستنده سیگنال الکتریکی را در طول زمان تغییر می‌دهد، در حالی که گره گیرنده این تغییرات را به عنوان داده‌های باینری تفسیر می‌کند.به عنوان مثال، برای انتقال یک رقم باینری 0، NIC گره فرستنده ولتاژ را در وسط یک بازه 1/10,000,000 ثانیه‌ای به ولتاژ پایین کاهش می‌دهد. NIC گره گیرنده این تغییر را تشخیص می‌دهد و آن را به عنوان یک رقم باینری 0 تفسیر می‌کند. دقیقاً مانند این، برای انتقال رقم باینری 1، NIC گره فرستنده ولتاژ را به ولتاژ بالاتر افزایش می‌دهد.جریان در مدار الکتریکی همیشه در یک جهت حرکت می‌کند. به همین دلیل، تنها گره فرستنده (منبع) می‌تواند داده‌های خود را به گره گیرنده (بار) ارسال کند. اگر گره گیرنده بخواهد داده‌های خود را ارسال کند، باید مدار خود را ایجاد کند.

  تصویر زیر نشان می‌دهد که هر دو گره چگونه مدارهای خود را برای انتقال داده ایجاد کرده و از آنها استفاده می‌کنند.بنابراین، برای انتقال داده دو طرفه، دو مدار الکتریکی مورد نیاز است. برای ایجاد دو مدار الکتریکی، چهار سیم مورد نیاز است. در بخش زیر متوجه خواهیم شد که کدام سیم از کابل UTP برای مدار الکتریکی بین گره‌ها استفاده می‌شود.

  کابل UTP

  یک کابل UTP شامل 8 سیم است. این سیم‌ها در چهار جفت دسته‌بندی می‌شوند. هر جفت از دو سیم پیچ خورده تشکیل شده است. سیم اول دارای یک پوشش پلاستیکی با کد رنگی است در حالی که سیم دیگر دارای آن رنگ به علاوه پوشش پلاستیکی راه راه سفید است. به عنوان مثال، برای جفت سیم قهوه ای، پوشش یک سیم تماماً قهوه‌ای است، در حالی که پوشش سیم دیگر به رنگ راه راه قهوه‌ای و سفید است.

  چرا از کابل Twisted استفاده کنیم؟

  هنگامی که جریان الکتریکی از سیم مسی عبور می‌کند، تداخل الکترومغناطیسی (EMI) ایجاد می‌کند. EMI با سیگنال‌های الکتریکی در سیم‌های مجاور، از جمله سیم‌های موجود در همان کابل تداخل ایجاد می‌کند (سیگنال متقاطع). استفاده از سیم Twisted در کابل‌کشی این تداخل را از بین می‌برد

  کانکتور RJ-45 (کابل UTP) :

  هر دو پورت NIC و سوئیچ دارای یک اسلات هشت پین هستند. برای اتصال این پین‌ها با سیم‌های کابل UTP از کانکتوری به نام کانکتور RJ-45 استفاده می‌شود. کانکتور RJ-45 دارای هشت مکان فیزیکی است که به عنوان موقعیت‌های پین، می‌توان هشت سیم کابل UTP را در آنها وارد کرد. این پین‌ها مکانی را ایجاد می‌کنند که انتهای سیم‌های مسی می‌توانند به پین‌های NIC یا پورت سوئیچ متصل شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

  ساخت کابل UTP :

  یک NIC از پین‌های 1 و 2 برای انتقال داده‌ها و از پین‌های 3 و 6 برای دریافت داده استفاده می‌کند. سوئیچ برعکس آن عمل می‌کند. داده‌ها را روی پایه‌های 1 و 2 دریافت می‌کند و آن‌ها را از پایه 3 و 6 منتقل می‌کند.

  بر اساس نوع دستگاه‌های انتهایی، کابل UTP را می‌توان به دو روش ساخت :

  1. نوع اول کابل، که به عنوان کابل مستقیم شناخته می‌شود ، انواع مختلف دستگاه‌های انتهایی را به هم متصل می‌کند مانند PC to Switch
  2. نوع دوم کابل، که به عنوان کابل متقاطع شناخته می‌شود، دو نوع دستگاه پایانی مشابه مانند PC به PC یا Switch to Switch را به هم متصل می‌کند.

  بیایید نحوه ساخت هر دو نوع کابل را با جزئیات درک کنیم.

  نحوه ساخت کابل شبکه مستقیم اترنت

  در این کابل، سیم‌ها در هر دو سر در یک موقعیت قرار می‌گیرند. سیم پایه 1 در یک سر کابل به پایه 1 در انتهای دیگر کابل متصل می‌شود. سیم در پایه 2 به پایه 2 در انتهای دیگر کابل متصل می‌شود و الی آخر

  جدول زیر موقعیت سیم کابل مستقیم را در هر دو طرف نشان می‌دهد.

  سمت A
  سمت B
  سبز سفید سبز سفید
  سبز سبز
  سفید نارنجی سفید نارنجی
  آبی آبی
  سفید آبی سفید آبی
  نارنجی نارنجی
  سفید قهوه‌ای سفید قهوه‌ای
  قهوه‌ای قهوه‌ای

  تصویر زیر کابل مستقیم را نشان می‌دهد.

  برای اتصال دستگاه‌های زیر از کابل مستقیم استفاده می‌شود.

  • کامپیوتر به سوئیچ
  • کامپیوتر به هاب
  • روتر به سوئیچ
  • سوئیچ به سرور
  • هاب به سرور

  نحوه ساخت کابل شبکه متقاطع اترنت

  در این کابل، پین‌های فرستنده‌ی یک طرف به پین‌های گیرنده‌ی طرف دیگر متصل می‌شوند.

  سیم در پایه 1 در یک سر کابل به پایه 3 در انتهای دیگر کابل متصل می‌شود. سیم در پایه 2 به پایه 6 در انتهای دیگر کابل متصل می‌شود. سیم‌های باقی‌مانده در هر دو انتها در موقعیت‌های مشابهی به هم متصل می‌شوند.

  جدول زیر موقعیت سیم کابل متقاطع را در هر دو طرف نشان می‌دهد.

  سمت A
  سمت B
  سبز سفید سفید نارنجی
  سبز نارنجی
  سفید نارنجی سبز سفید
  آبی آبی
  سفید آبی سفید آبی
  نارنجی سبز
  سفید قهوه‌ای سفید قهوه‌ای
  قهوه‌ای قهوه‌ای

  تصویر زیر کابل متقاطع را نشان می‌دهد

  کابل متقاطع برای اتصال دستگاه‌های زیر استفاده می‌شود:

  • دو کامپیوتر
  • دو هاب
  • هاب به سوئیچ
  • یک مودم کابلی به یک روتر
  • دو رابط روتر

  خدمات پسیو و کابل‌ کشی در شبکه دیده‌بان

  مراحل اجرای خدمات پسیو و کابل‌ کشی شبکه‌های کامپیوتری :

  1. ارائه مشاوره رایگان قبل از شروع پروژه
  2. حضور در محل پروژه
  3. ارزیابی و امکان سنجی توسط گروه شبکه دیده بان
  4. ارائه لیست تجهیزات پسیو مورد نیاز به مدیر مجموعه
  5. انجام کابل کشی و خدمات پسیو
  6. آماده سازی رک به همراه آرایش صحیح
  7. تست نهایی شبکه

  قیمت خدمات پسیو شبکه :

  جهت اطلاع از قیمت تجهیزات شبکه پسیو به فروشگاه آنلاین تجهیزات شبکه مراجعه فرمایید. در فروشگاه آنلاین تجهیزات شبکه قیمت داکت ، قیمت کابل شبکه ، قیمت خدمات پسیو شبکه و غیره درج شده است.

  قیمت خدمات پسیو شبکه به صورت حدودی درج شده است. متناسب با مقیاس شبکه شما قیمت تغییر می‌کند. در صورت تمایل با همکاران ما تماس بگیرید. از مشاوره قبل از خرید بهره مند شوید. کارشناسان فنی شبکه دیده‌بان آماده پاسخگویی به شما هستند.

  شبکه دیده‌بان واردکننده و ارائه‌کننده مستقیم انواع تجهیزات شبکه اعم از رادیو وایرلس، مودم، روتر، سوئیچ، اکسس‌پوینت، دوربین مداربسته و دستگاه ضبط تصاویر، آنتن، پچ پنل ، ریگ ماینر، کارت شبکه، پاورلاین و … در برندهای مختلف می‌باشد.[/vc_column_text]

  قیمت رقابتی

  شما می‌توانید انواع تجهیزات شبکه را با قیمت رقابتی از شرکت شبکه دیده‌بان تهیه کنید ، ضمن اینکه شرکت شبکه دیده‌بان **توجه به نیازهای مشتریان در جهت پاسخگویی مؤثر به نیازها و رفع آنها در کوتاهترین زمان، جلب رضایت و خشنودی ایشان** را سرلوحه کار خود قرار داده و با  کارشناسان مجرب در زمینه پشتیبانی و خدمات پس از فروش، سعی در ارائه بهترین سرویس به مشتریان خود را دارد.

  خدمات شبکه دیده‌بان

  سایت های شبکه دیده بان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *