ارز دیجیتال

پنج ارز دیجیتالی که باید حواستان باشد

پنج ارز دیجیتالی که باید حواستان باشد

پنج ارز دیجیتالی که باید حواستان باشد  !

در این مقاله به موضوع ” پنج ارز دیجیتالی که باید حواستان باشد ” می‌پردازیم. این پنج ارز دیجیتال در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. مثلا قراردادهای هوشمند ، بازی آنلاین و غیره. در ابتدا در مورد بیت کوین صحبت می‌کنیم. این ارز دیجیتال شناخته شده‌ترین ارز است. بیت کوین فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته. با مشاهده روند رشد بیت کوین مطالب زیادی متوجه می‌شوید.

سرمایه گذاری ارز دیجیتال 

اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید ، توجه کنید با سرمایه اصلی خود این کار را نکنید. در ادامه مطلب گفته می‌شود که چه کسانی تحت حملات هکرها یا افت ارزش بیت کوین، سرمایه خود را از دست داده‌اند. قبل از انجام هر کاری اطلاعات خود را بالا ببرید و به شنیده‌ها اکتفا نکنید. سعی کنید نحوه خرید ، فروش و نگهداری را خودتان یاد بگیرید. در این صورت اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهید.

مشاهده نرخ لحظه‌ای 5 ارز دیجیتال (بیت کوین – اولنچ – پالیگان – الروند – دسنترالند )

حتما بخوانید >> آموزش ارز دیجیتال[

بیت کوین ( BTC – Bit Coin)

همانطور که می‌دانید ارزشمندترین ارز دیجیتال بیت کوین است. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به عملکرد بیت کوین داشته باشیم. بیت کوین در سال 2008 معرفی شد.

سال 2009 : آغاز کار از ارزش 0 دلار

سال 2010 :

شروع کار در صرافی BitcoinMarket.com صورت گرفت.از طرفی قابلیت خرید توسط بیت کوین ایجاد شد. صرافی‌های بیشتری از بیت کوین حمایت و پشتیبانی کردند. در نهایت ارزش بیت کوین در سال 2010 به 0.39 دلار رسید.

مقاله قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال از دست ندهید

سال 2011 :

بیت کوین ارزش خود را از 32 دلار تا 2 دلار  از دست داد. دلیل این سقوط قیمت هک صرافی ام‌تی‌گاکس بود. هکرها پیاپی سعی در هک کاربران داشته اند. در برخی از مواقع تعداد بسیار زیادی بیت کوین به سرقت برده‌اند. این ناامنی کاربران را نگران کرده بود. در نهایت با سرمایه‌گذری یک سریال تلویزیونی ارزش بیت کوین بالا رفت. قیمت بیت کوین از 0.03 دلار تا حدود 30 دلار افزایش یافت.

سال 2012 :

در این سال هم بیت کوین هم شکست داشت و هم حمایت . مثلا دو صرافی پاکسوم و ترید هیل متوقف شدند. در صورتیکه وردپرس یکی از حامی‌های اصلی بیت کوین قرار گرفت.

سال 2013 :

در این سال بیت کوین مورد استقبال کاربران قبرس و روسیه قرار گرفت. از طرفی به دلیل مراجعه بسیار زیاد به صرافی ام‌تی‌گاکس ، سرورهای این صرافی جوابگو مراجعین نبودند. دولت چین بازار بیت کوین را برای مردم خود باز کرد. ولی به موسسات مالی اجازه نداد با بیت کوین کار کنند.

سال 2014 :

در ابتدای سال 2014 هکرها حسابی از خجالت سرمایه داران در آمدند. با انجام حملات و سرقت گسترده ، توانستند صرافی ام‌تی گاکس را تعطیل کنند! طی این حملات 744.000 بیت کوین به سرقت رفت. در این بین موضوعاتی مانند مالیات بر بیت کوین مطرح شد. در سال 2014 بیت کوین حامیان جدیدی پیدا کرد مانند : شرکت دل (DELL) ، برین‌تری و شرکت مایکروسافت

سال 2015 :

در بین اتفاقات کوچک سال 2015 ، می‌توان به راه اندازی صرافی کوین بیس اشاره کرد. کمترین ارزش در سال 2015 حدود 165 دلار و بیشترین ارزش در حدود 464 دلار بوده است.

سال 2016 :

در سال 2016 پاداش بلاک چین بیت کوین نصف شد و به 12.5 بیت کوین برای هر بلاک چین رسید. همچنان هکرها به فعالیت خود ادامه می دادند و این بار صرافی بیتفینکس را هک کردند. سرانجام قیمت بیت کوین در پایان سال 2016 حدود 973 دلار ارزش گذاری شد.

سال 2017 :

سال 2017 دوره طلایی برای بیت کوین بود. در اوایل سال ارزش بیت کوین همواره بالا می‌رفت. به حدی که ارزش 4000 دلار هم پیدا کرد. رفته رفته قیمت بالا می رفت تا حدود 20000 دلار !

اما به یکبار مقدار زیادی از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 14000 دلار رسید. در همین سال بود که هاردفورک و بیت کوین گلد متولد شدند.

سال 2018 :

فیس بوک و گوگل تبلیغات کریپتوکارنسی‌ها را ممنوع کردند. همچنان هکرهای مشغول کار بودند و این بار صرافی کوین‌ریل را هک کردند. در اتفاقی دیگر کوین مارکت کپ صرافی‌های کره جنوبی را حذف کرد. این کار باعث تاثیر منفی بر روی بازار بیت کوین داشت.

سال 2019 : 

در این سال هم حمایت و حملاتی به بیت کوین انجام شد. هکرها توانستند 7000 بیت کوین را از صرافی بایننس سرقت کنند. امکان ارسال بیت کوین توسط واتساپ راه اندازی شد. شرکت ای‌تی‌اندتی (شرکت بزرگ مخابراتی) ، شرکت فیدلیتی ، سامسونگ ، مرورگر اپرا و حمایت چین از بلاک چین صورت گرفت. همچنان دولت آمریکا سعی کرد در مقابل رسمی شدن بیت کوین مقاومت کند. از این رو ترامپ گفت ما فقط یک ارز داریم و آن دلار است.

در این سال قیمت دلار بسیار افت کرد و از حدود 3376 به 12657 دلار نزول کرد!

سال 2020 :

همانطور که بانگاهی به سالهای گذشته متوجه می شویم ، هرگاه ارزش بیت کوین در حال سقوط بود. شرکتهای معتبر یا افراد مشهور به کمک آن آمدند. سال 2020 هم از این قاعده مستثنا نبود!

اتفاقات زیادی برای بیت کوین در این سال رخ داد. هک متوالی صرافی‌ها و اکانتهای کاربری افراد مشهور در توییتر یکسری از فعالیت هکرها بود. با هک اکانت توییتر افراد مشهور بین المللی ، هکرها درخواست بیت کوین داده بودند. از این راه بیت کوین بسیاری به دست آوردند.

از طرف دیگر با هک کیف پول یا ارائه نرم افزارهای کیف پول ، سرقت بیت کوین زیادی انجام شد. خلاصه بی اعتمادی زیادی در زمینه ارز دیجیتال صورت گرفت. ولی نکته مهم این است که باز هم افرادی برای اعتبار بخشی به بیت کوین وارد عمل شدند.

مانند : بیت کوین در بورس کالای شیکاگو ، امکان پرداخت مالیات در دومین شهر سوئیس ، جذب سرمایه ار طریق لایتنینگ لبز ، خرید 50 میلیون دلار توسط شرکت اسکوئر ، امکان معاملات بیت کوین در هند و غیره.

جالب است دولت آمریکا حساب هر کجا را که بخواهد می بندد و اعلام می کند ممکن است، از ارز دیجیتال بیت کوین برای پولشویی یا تامین مالی گروه های تروریستی استفاده کنید!

در ادامه این طلب بخوانید >> چشم‌پوشی از ارزهای دیجیتال غیرممکن است

مقاله پنج ارز دیجیتالی که باید حواستان باشد  !

اولنچ (Avalanche –  AVAX)

اولنچ یکی دیگر از ارزهای دیجیتال مطرح دنیای دیجیتال است. AVAX یک پلتفرم برای درست کردن بلاک چین است. این پلتفرم به صورت متن باز ارائه شده است. اولنچ به صورت غیرمتمرکز کار می‌کند. بیت کوین اولین برنامه غیرمتمرکزی بود که مبتنی بر بلاک چین ساخته شد.

عملکرد پروتکل اولنچ :

سرعت العمل پروتکل اولنچ بسیار بالاست. در یک ثانیه هزاران تراکنش انجام می شود. این پروتکل دارای امنیت زیادی است. نفوذ به این پروتکل برای هکرها سخت است. علت آن نداشتن رهبر در انجام فعالیت خود است.

صرافی بایننس :

صرافی بایننس از مهر سال 1399 ، ارز دیجیتال اولنچ را وارد چرخه کار خود کرد. این ارز دیجیتال با ارزهای بایننس کوین ، بیت کوین ، BUSD و تتر قابل معامله است.

پالیگان (Polygon   –   MATIC)

ارز دیجیتال پالیگان از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند. پالیگان در سال 2017 به بازار ارز دیجیتال معرفی شد. این رمز ارز با نام متیک هم شناخته می‌شود. پالیگان به دنبال راهی برای اتصال شبکه‌های بلاک چین است. در این شبکه از نوآوری ZK Roll-Ups و Optimistic Roll-Ups استفاده شده است.

توسط ZK Roll-Ups تراکنش‌های خارج از زنجیره به یک تراکنش تبدیل می‌شوند. توسط Optimistic Roll-Ups تراکنش‌ها در کوتاهترین زمان اجرا می‌شوند.

مهمترین ویژگی‌های پالیگان :

 • مقیاس پذیری
 • توان و قدرت عملیاتی بالا
 • امنیت
 • قابلیت همکاری
 • سرعت پایین تراکنش‌ها
 • اندازه بلوک‌ها
 • هزینه‌ی بالای معاملات
 • رابط کاربری نامطلوب

کیف پول‌های پالیگان ماتیک :

 • کیف پول تراست والت
 • کیف پول اتمیک والت
 • کیف پول متاتسک
 • کیف پول والت کانکت

الروند (Elrond     –    EGLD)

ارز دیجیتال الروند به صورت غیرمتمرکز و بر مبنای الگوریتم اثبات سهام (PoS) کار می‌کند. این ارز دیجیتال تمرکز خود را بر روی حل مشکلاتی مانند مقیاس پذیری بلاک چین و حمله سیبل قرار داده است.

ارز دیجیتال الروند سعی دارد توان عملیاتی و سرعت اجرایی انجام تراکنش را بالا ببرد. برای این هدف از دو ویژگی استفاده کرده اند. 1. مکانیسم تطبیق وضعیت 2. الگوریتم اثبات سهام .

با استفاده از این دو راهکار ، الروند قادر می‌شود ده هزار تراکنش را در ثانیه (TPS 10000) انجام دهد . از طرفی کارمزد آن بسیار ناچیز است.

کیف پول الروند (Elrond) :

شرکت الروند کیف پول الروند (Elrond Wallet) را ارائه کرده است. مانند سایر کیف پول ها ، Elrond Wallet  قادر است توکن الروند را ارسال ، دریافت و ذخیره کند. به طور کلی تمرکز و جامعه هدف الروند قراردادهای هوشند است.

پیشنهاد می‌شود برای نگهداری توکن‌های خود از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید. شبکه دیده‌بان ارائه کننده کیف پول سخت افزاری است. جهت کسب اطلاعات با دفتر تماس بگیرید.

سایت الروند : www.wallet.elrond.com[/vc_column_text][vc_single_image image=”24907″ img_size=”full” alignment=”center” title=”روند پیشرفت 5 سال اخیر الروند”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

دسنترالند (Decentraland  –  MANA)

دسنترالند (Decentraland) ، یک پلتفرم بازی آنلاین است. دسنترالند بر بستر بلاک چین و به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. کاربران با پولی که به دست می‌آورند قادر هستند، اموال مجازی خرید کنند. دسنترالند بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند.

در این بازی کاربران می توانند ساختمان و جاذبه های متنوعی را در زمین خود ایجاد کنند. سپس با فروش آنها پول به دست آورند.

طراحان دسنترالند :

دو تا مهمترین نفرات گروه طراحی دسنترالند ، آری میلیش (Ari Meilich) و استبان اوردانو (Esteban Ordano) هستند. این گروه متخصص پس از صرف سالها برای طراحی ، در سال 2020 موفق به راه اندازی دسنترالند شده‌اند.

پلتفرم در سه لایه طراحی شده است:

 • لایه اجماع : در این قسمت قراردادهای هوشمند قرار می‌گیرند.
 • لایه محتوای زمین : در این قسمت اطلاعاتی که در زمان ورود به دسنترالند می‌بینید را ارائه می‌کند.
 • لایه زمان واقعی (Real Time) : اگر کاربران دوست داشته باشند با یکدیگر در ارتباط باشد ، در این قسمت می‌توانند در ارتباط باشند.

توکن مانا :

روزی که مانا وارد صرافی ها شد، ارزش 0.02 دلار داشت. در سال 2018 ارزش مانا به 0.26 دلار رسید. اما مانا فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد. ارزش مانا تا اواسط سال 2020 به زیر 0.04 دلار رسید. پس از آن مانا رشد قیمت راتجربه کرد. در سال 2021 به قیمت 1.19 دلار رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *