میکروتیک

پیکربندی VLAN و Bridge در میکروتیک

پیکربندی VLAN و Bridge در میکروتیک

پیکربندی VLAN و Bridge در میکروتیک

VLAN و Bridge دو ویژگی مفید در روتر میکروتیک هستند. به طور میانگین این دو ویژگی اغلب در بیشتر پیکربندی‌های شبکه میکروتیکی استفاده می‌شود. VLAN یک رابط فیزیکی را به چندین رابط منطقی تقسیم می‌کند. بنابراین، می‌توانید شبکه خود را به چندین شبکه منطقی در یک رابط فیزیکی تقسیم کنید. از سوی دیگر، Bridge چندین رابط فیزیکی را در یک رابط منطقی ادغام می‌کند. بنابراین، می‌توانید دامنه پخش خود را بر روی چندین رابط فیزیکی گسترش دهید.همچنین می‌توانید خدمات محبوب خود مانند PPPoE یا DHCP را در چندین رابط فیزیکی گسترش دهید. از آنجایی که VLAN و Bridge برای هر شبکه MikroTik مفید هستند، این مقاله برای نشان دادن مراحل لازم برای پیکربندی VLAN و Bridge در روتر MikroTik طراحی شده است.

VLAN در میکروتیک

همانطور که در مقاله پیکربندی مسیریابی VLAN در میکروتیک توضیح دادیم VLAN یک شبکه محلی مجازی است که برای ایجاد یک رابط فیزیکی واحد بکار می رود. این یک روش لایه 2 است که یک دامنه پخش واحد را به چندین دامنه پخش تقسیم می کند. بنابراین برنامه ریزی مناسب VLAN می تواند عملکرد شبکه شما و همچنین حریم خصوصی شبکه را افزایش دهد.

چه زمانی در شبکه به VLAN نیاز پیدا می‌کنیم

موقعیت های مختلفی وجود دارد که شما نیاز به ایجاد VLAN در روتر  میکروتیک خود دارید. به عنوان مثال، اگر ISP شما اتصال WAN شما را از طریق VLAN فراهم می کند، باید یک VLAN در رابط WAN خود ایجاد کنید. یا اگر برای هر هدف امنیتی نیاز دارید کاربران VIP خود را از سایر کاربران شبکه ایزوله کنید، VALN راه حل بهتری برای ایزوله کردن خواهد بود. تا شبکه فیزیکی شما را به چندین شبکه منطقی تبدیل کند.

نحوه ایجاد VLAN در میکروتیک

VLAN را می توان به راحتی در روتر میکروتیک مانند سایر دستگاه های شبکه ایجاد کرد. مراحل زیر به شما نشان می دهد که چگونه VLAN را در روتر خود ایجاد کنید:

مطالعه کنید >> نحوه نصب و ایجاد کاربر User Manager میکروتیک”

 1. از طریق وینباکس به تنظیمات روتر خود بروید.
 2. از منوی سمت چپ روی آیتم Interface کلیک کنید و سپس بر روی تب VLAN کلیک کنید.
 3. برای افزودن VLAN جدید، روی آیتم + کلیک کنید تا پنجره New Interface برایتان ظاهر شود.
 4. در فیلد Name یک اسم برای VLAN خود قرار دهید.
 5. حالا در قسمت VLAN ID شناسه VLAN خود را قرار دهید.(اگر می خواهید VLAN را برای اتصال WAN ایجاد کنید، ISP شما شناسه VLAN را در اختیارتان قرار می‌دهد.در غیر این صورت اگر قرار است برای شبکه خودتان VLAN را ایجاد کنید یک عدد صحیح بین 1 تا 4095 انتخاب کنید.)
 6. حالا باید رابط فیزیکی خود را از منوی کشویی Interface انتخاب کنید.
 7. در آخر بر روی Apply و OK کلیک کنید.

اکنون یک رابط VLAN جدید ایجاد شده است. به همین ترتیب، می توانید طبق دستور بالا  به هر تعداد که می‌خواهید VLAN ایجاد کنید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

عملکرد اینترفیس VLAN

رابط جدید ایجاد شده شما مانند یک رابط فیزیکی عمل خواهد کرد. بنابراین می توانید یک IP به این رابط VLAN اختصاص دهید. از طرفی شما می‌توانید از این رابط برای مسیریابی استفاده کنید. به طور کلی  شما در هر جایی که گزینه ای برای انتخاب رابط مانند اختصاص آدرس IP، انتخاب رابط دروازه شبکه و غیره وجود دارد اینترفیس VLAN جدید خود را خواهید یافت.

حالا اگر می‌خواهید VLAN برای شبکه محلی خود ایجاد کنید، باید یک سوئیچ قابل مدیریت را پیکربندی کنید. برای این کار می‌توانید مقاله پیکربندی مسیریابی VLAN در میکروتیک با سوئیچ قابل مدیریت را مطالعه کنید حتما به شما کمک خواهد کرد.

یکربندی مسیریابی VLAN در میکروتیک

Bridge در میکروتیک

در میکروتیک به طور پیش فرض هر پورت یک پورت لایه 3 است و در دامنه های پخش مختلف نگهداری می‌شود. بنابراین، اگر یک سرور PPPoE با یک سرور DHCP بر روی هر رابطی ایجاد کنید، سرویس از هیچ رابط دیگری قابل دسترسی نیست. و در برخی از مواقع سایر اینترفیس‌ها بدون استفاده باقی می‌‌ماند. اگر قصد دارید از این رابط های استفاده نشده استفاده کنید و می‌خواهید از تمام اینترفیس ها به سرور DHCP و PPPoE خود دسترسی داشته باشید، باید پورت های لایه 3 خود را به پورت های لایه 2 تبدیل کنید و آنها را به یک پورت منطقی لایه 3 متصل کنید. ویژگی Bridge میکروتیک به این منظور کاربرد دارد.

عملکرد Bridge

Bridge میکروتیک پورت های لایه 3 را به پورت های لایه 2 تبدیل می‌کند و آنها را به یک پورت منطقی لایه 3 متصل می‌کند. بنابراین تمام پورت‌های Bridge و همچنین پورت logical لایه 3 در یک دامنه پخش باقی می‌مانند. اکنون دسترسی به هر سرویسی مانند PPPoE یا DHCP از هر پورت Bridge شده امکان پذیر است.

نحوه ایجاد Bridge در روتر میکروتیک

دو مرحله اصلی برای ایجاد Bridge در روتر میکروتیک وجود دارد. مرحله اول ایجاد یک رابط Bridge منطقی و مرحله دوم  اتصال رابط فیزیکی مورد نظر شما به این رابط منطقی است. مراحل زیر پیکربندی کامل بریج در روتر میکروتیک را به شما نشان می‌دهد:

حتما بخوانید >> نحوه راه اندازی وایرلس در میکروتیک

 1. از طریق وینباکس وارد تنظیمات روتر خود شوید.
 2. از منو بر روی آیتم Bridge کلیک کنید تا پنجره تنظیمات برایتان باز شود.
 3. سپس روی تب Bridge کلیک کنید و بعد روی آیتم + بزنید تا پنجره Interface باز شود.
 4. حالا در تب Genrale و در فیلد Name یک نام برای رابط Bridge خود قرار دهید.
 5. بعد بر روی Apply و OK کلیک کنید.
 6. اکنون روی تب Ports کلیک کنید و سپس روی + بزنید تا پنجره Bridge Port برایتان باز شود.
 7. در این مرحله باید Interface فیزیکی خود را که می‌خواهید به رابط  Bridge متصل کنید از منوی کشویی Interface انتخاب کنید.

خب در حال حاضر دیگر تنظیمات ما برای ایجاد یک رابط Bridge logical و اتصال رابط های فیزیکی به این رابط Bridge تکمیل شده است. اکنون هر سرویسی که بر روی رابط Bridge ایجاد می‌شود از رابط‌ های فیزیکی محدود شما به راحتی قابل دسترس خواهد بود.

کلام آخر

در پایان این مطلب باید پاسخ سوالات زیر را بدانیم و به اهداف زیردست پیدا کرده باشیم:

 • چه زمانی باید از VLAN در شبکه استفاده کنیم؟
 • چگونه در روتر برد میکروتیک VLAN ایجاد کنیم؟
 • اینترفیس VLAN چگونه عمل می‌کند؟
 • عملکرد Bridge در میکروتیک چیست؟
 • چگونه در روتر برد میکروتیک اینترفیس Bridge ایجاد کنیم؟

امیدواریم مقاله پیکربندی VLAN و Bridge در میکروتیک برای شما مفید بوده باشد برای خواندن مطالب بیشتر در زمینه کانفیک میکروتیک شبکه دیده بان را دنبال کنید.

جهت اطلاع از قیمت محصولات میکروتیک با شبکه دیده‌بان تماس بگیرید : 20 21 9100 – 021

مراحل ثبت سفارش تعمیر تجهیزات شبکه :
 • تماس با دفتر و ارسال تجهیزات به دفتر شبکه دیده بان
 • بررسی مشکلات تجهیزات شبکه و اعلام هزینه به شما
 • در صورت تایید شما ، تعمیر انجام می شود.
 • ارسال تجهیزات در اسرع وقت
نکات مهم پروسه تعمیرات تجهیزات شبکه :
 1. مشکل و ایرادات احتمالی دستگاه را در برگه‌ای نوشته و همراه دستگاه به دفتر شبکه دیده‌بان ارسال فرمایید.
 2. نام و شماره تلفن مسئول پیگیری تجهیزات را حتما درج بفرمایید.
 3. به دلیل زیاد بودن تعداد کالاهای تعمیری ، حتما پیگیر کالای خود باشید.

شبکه دیده بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برند های معروف است. از جمله خدمات مجموعه حرفه ای شبکه دیده بان :

 • 48 ساعت مهلت تست
 • یک سال گارانتی
 • ارسال در اسرع وقت به تمام نقاط ایران
 • مشاوره رایگان قبل از خرید محصول
 • امکان کانفیگ و راه اندازی بعد از خرید محصول
 • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره های زیر تماس بگیرید :

02191002120

09128005038

سایت های شبکه دیده بان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *