اخبار IT

چگونه پهنای باند را افزایش دهیم؟

چگونه پهنای باند را افزایش دهیم؟

چگونه پهنای باند را افزایش دهیم؟

چگونه پهنای باند را افزایش دهیم؟ در این مقاله به سوال مهم ، چگونگی افزایش پهنای باند می پردازیم. در بسیاری از موارد تکنیک‌های ساده باعث افزایش سرعت پهنای باند می‌شود. در ابتدا به نکات مقدماتی اشاره می‌کنیم :

مکان مودم یا روتر مودم

مودم یا روتر مودم روتر را در نقطه مرکزی خانه یا دفتر کار قرار دهید. سیگنال‌های مودم به صورت دایره‌ای محیط اطراف را پوشش می‌دهد.

مودم را بر روی سطوح بلند بگذارید

 برای اینکه موانع جلوی سیگنال‌های مودم را نگیرد ، آن را بر روی سطوح بلند قرار دهید. از این رو سیگنال به نقاط کور دفتر یا منزل بهتر می‌رسد.

ساختمان های چند طبقه

اگر می خواهید یک ساختمان چند طبقه را پوشش دهی کنید. باید از چند دستگاه استفاده کنید.

مودم را در فضای باز قرار دهید.

دستگاه مودم را در جایی قرار دهید که بتوانید آن را ببینید. در محیط هایی مانند کابینت ، کمد ، کشو و غیره قرار ندهید. امواج باید در محیط منتشر شوند.

از مودم‌های آنتن دار استفاده کنید. 

اگر دستگاه شما آنتن داشت. یک ، دو ، سه ، چهار … آنتن ها را در جهات مختلف قرار دهید تا سیگنال به همه ی نقاط منزل برسد.

بررسی نرم افزار مودم

در مرورگر آی پی دستگاه را وارد کنید. وارد صفحه‌ی تنظیمات می‌شوید. 1. تنظیمات کانال مودم روتر را بررسی کنید. 2. فریم ور دستگاه را ارتقا یا به روز رسانی کنید.

بررسی شرکت سرویس دهنده

ابتدا سرعت اینترنت را بررسی کنید. یکبار به صورت وایرلس و یکبار با کابل امتحان کنید. اگر سرعت اینترنت در هر دو یکسان بود . با ISP خود تماس بگیرید.

بررسی سخت افزار 

اگر هیچ یک از راه های بالا کارآمد نبود ، ممکن است مشکل از سخت افزار شما باشد. با شبکه دیده بان تماس بگیرید و یک دستگاه جدید سفارش دهید.

سرعت اینترنت را تست کنید:

اولین قدم برای افزایش پهنای باند ، تست سرعت اینترنت است. باید میزان سرعت خود را بدانید. سپس با سرعتی که باید داشته باشید مقایسه کنید. تست سرعت ، کار بسیار آسانی است. در گوگل کلمات Speed Test را جستجو کنید. لیستی از ابزارهای رایگان برای شما باز می‌شود. برای مثال به سایت speedtest.net مراجعه کنید. در ادامه چند سایت دیگر را معرفی می‌کنیم :

سایت تست سرعت اینترنت : fast.com

سایت تست سرعت اینترنت : hiztesti.turktelekom.com.tr

مودم را روشن خاموش کنید:

برای افزایش سرعت پهنای باند، بهتر است یکبار مودم را روشن خاموش کنید. وقتی دستگاه از نو فعالیت خود را شروع می‌کند، سرعت انتقال داده خوبی دارد.  مودم هم یک دستگاه سخت افزاری است. سخت افزارها بعد از مدتی نیاز دارند خاموش شوند. ریست شدن یا روشن خاموش کردن، به دستگاه فرصت می‌دهد ، فعالیت‌های خود را به درستی انجام دهد.

همیشه پسورد مودم ، روتر مودم و … را یادداشت کنید. ممکن است بعد از ریست کردن دستگاه ، پسورد نیاز داشته باشید.

تغییر مکان مودم :

مودم یا روتر مودم خود را دور از وسایل نویزدار قرار دهید. دستگاه‌هایی که نویز ایجاد می‌کنند باعث تداخل در انتقال داده مودم می‌شوند. مانند مایکروویو و آسانسور .

اگر در ساختمان چند طبقه هستید ، بهتر است از چند دستگاه استفاده کنید. اگر مکان شما یک طبقه است. مودم را در کانون محیط قرار دهید. برای افزایش سرعت اینترنت مودم را در سطوح بالا قرار دهید . از این رو سیگنال‌های مودم در تمام نقاط خانه یا دفتر کار پخش می‌شوند.

سعی کنید همیشه دستگاه را تمیز نگه دارید . گرد و خاکی که در دستگاه وجود دارد باعث ایجاد اختلال در کار مودم می‌شود. اگر مودم شما قدیمی است. پیشنهاد می کنیم یک دستگاه جدید خریداری کنید. برای مشاوره در مورد مودم‌های جدید ، با کارشناسان شبکه دیده‌بان مشورت کنید.

به جای وایرلس از کابل شبکه استفاده کنید:

یکی از روش‌های موثر در چگونگی افزایش پهنای باند استفاده از کابل شبکه است. اگر متوجه کاهش سرعت اینترنت شده‌اید ، با کابل به مودم وصل شوید. سپس از طریق سایتهایی که در بالا معرفی کردیم. سرعت پهنای باند را بسنجید.

همیشه امنیت و سرعت اینترنت از طریق کابل بیشتر است. سعی کنید تجهیزات خود را از طریق کابل شبکه به مودم وصل کنید. به جز دستگاه‌هایی مانند گوشی تلفن ، تبلیت و غیره.

افزایش امنیت شبکه:

امنیت شبکه خود را بررسی کنید. حتما برای مودم یا روتر مودم خود رمز پیچیده قرار دهید. از گذاشتن پسوردهای ساده جدا پرهیز کنید . مانند شماره تلفن ، شماره تلفن همراه ، اعداد ساده مانند 123456789 …

ممکن است کسانی بخواهند از اینترنت شما استفاده کنند. اگر پسورد نداشته باشید یا پسورد ساده‌ای داشته باشید. افراد سودجو به اینترنت شما وصل می‌شوند. بنابراین سرعت اینترنت شما کم می‌شود.

Splitter خط ADSL را بررسی کنید:

اگر از ADSL استفاده می‌کنید. باید از دستگاه Splitter برای تفکیک خط تلفن و سرویس اینترنت استفاده کنید. دستگاه Splitter یک ورودی و دو خروجی دارد. اگر این دستگاه آسیب دیده باشد ، به شدت در سرعت پهنای باند شما تاثیر می‌گذارد. این دستگاه را بررسی کنید.

کاهش تعداد دستگاه‌های متصل به مودم :

یک منزل را در نظر بگیرید. چندین دستگاه به مودم متصل هستند. اگر می خواهید سرعت اینترنت بیشتری داشته باشید . دستگاه هایی که ضروری نیستند را به مودم وصل نکنید. مثلا اگر یک کلاس آموزشی آنلاین دارید. اتصال وای فای تلویزیون را قطع کنید.

هر چه تعداد دستگاه‌های متصل به مودم بیشتر باشد. میزان پهنای باند موجود بین دستگاه‌ها تقسیم می‌شود. پس تعداد دستگاه ها را کم کنید تا پهنای باند بیشتر به شما اختصاص یابد.

بررسی امنیت شبکه :

با گسترش شبکه‌های وایرلس ، برخی افراد به فکر کارخرابی و سوءاستفاده از شبکه دیگران می‌افتند. بهترین راه مقابله با آنها استفاده از آنتی ویروس و افزاش امنیت شبکه است. سعی کنید هر لینکی را باز نکنید. وارد هر سایتی نشوید. هر نرم افزاری را دانلود نکنید. فقط چیزهایی که لازم دارید را باز کنید. ممکن است بد افزارها ، ویروس‌ها ، کرم‌ها و غیره وارد سیستم شما شوند.

همیشه آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید. اگر برای افزایش امنیت شبکه خود مشکلی دارید با متخصصین شبکه دیده‌بان تماس بگیرید. بخش فنی شبکه دیده‌بان به شما کمک می‌کند شبکه‌ای امن و مورد اطمینان داشته باشید.

کش مرورگر را پاک کنید:

وقتی وارد سایتی می‌شوید. یکسری اطلاعات در کش (Cache) مرورگر شما ذخیره می‌شود. با این کار دفعه‌ی بعدی این سایت سریعتر برای شما باز می‌شود. بر اثر پر شدن کش (Cache) مرورگر ، سرعت شما کم می‌شود. هر از گاهی کش مرورگر را پاک کنید. این کار باعث افزایش سرعت اینترنت می‌شود.

ابزارهایی که لازم ندارید از مرورگر پاک کنید:

بسیاری از نرم افزارها ، برای دسترسی بهتر شما Toolbar طراحی کرده اند. این Toolbar ها بر روی مرورگر نصب می شود. پس از گذشت مدت زمان زیاد و وبگردی شما ، تعداد این Toolbarها بسیار زیاد می شود. به مرور کارکرد مرورگر کم می شود. پس بهتر است ابزارهایی که لازم ندارید را نصب نکنید . اگر هم نصب شد ، پاک کنید.

از مرورگر دیگه ای استفاده کنید:

مرورگرها نرم افزارهایی تحت وب هستند. طراحان مرورگرها ، همواره در حال به روز رسانی مرورگر خود می‌باشند. توصیه می شود برای بالابردن سرعت اینترنت خود ، مرورگر خود را به آخرین ورژن ارائه شده به روز کنید. برای دریافت آخرین ورژن باید به سایت مرورگر مورد نظر مراجعه کنید.

اگر سرعت اینترنت کندی دارید ، مرورگر خود را عوض کنید و تست سرعت بگیرید. برخی مرورگرها قدیمی هستند مانندچگونه پهنای باند را افزایش دهیم؟

سخت افزار را بررسی کنید:

کامپیوتر ، گوشی و یا تبلت خود را بررسی کنید. اگر ورژن سخت افزار شما قدیمی است. توقع نداشته باشید سرعت اینترنت بالایی داشته باشید. حتما اقدام به تعویض سخت افزار خود کنید. از نصب نرم افزارهای اضافی یا تکراری بپرهیزید. امروزه بسیاری از نرم افزارها بخش تبلیغات دارند. اجرا شدن دانلود و آپلود بخش تبلیغات این نرم افزارها ، سرعت اینترنت شما را کم می‌کند.

ریستارت سخت افزار :

سخت افزار بعد از ساعت‌ها کار ، دچار اختلال می‌شوند. نرم افزارهای زیادی بر روی آنها اجرامی‌شوند. هر کدام کدنویسی و طراحی منحصر به فرد خود را دارد. گوشی هوشمند ، کامپیوتر یا تبلت باید بعد از مدتی ریستارت یا خاموش شود. خاموش شدن دستگاه ، حکم استراحت برای آن را دارد. سعی کنید وقتی با سیستم خود کار ندارید ، آن را خاموش نگه دارید.

نرم افزارهایی که پهنای باند را اشغال می‌کند را پاک کنید:

همانطور که قبلا هم گفته شد، امروزه در زمان نصب نرم افزارها ، نرم افزارهای تبلیغاتی نصب می‌شوند. در بین برنامه‌ها نگاه کنید (Add Remove Programs) . برنامه‌ای که شما نصب نکرده‌اید یا اصلا از آن استفاده نمی‌کنید را پاک کنید.

در این مقاله نکاتی در مورد چگونه پهنای باند را افزایش دهیم؟ ذکر شد. این موارد جز مهمترین علت‌های افزایش پهنای باند می‌باشند. اگر نکات ذکر شده را انجام دادید و هنوز به سرعت مد نظر خود نرسیدید . با کارشناسان شبکه دیده‌بان تماس بگیرید. کادر فنی شبکه دیده‌بان به صورت حضوری و از راه دور خدمات ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *