اخبار IT, مقالات

UICC چیست؟

UICCچیست

UICC چیست؟

کلمه UICC ، برای مردم عادی جامعه لفظ آشنایی نیست.  این کلمه مخفف چه چیزی است؟ اصلا UICC چیست؟ و یا این اصطلاح به چه چیزی دلات می‌کند؟ آیا UICC یک سیم کارت است؟ و کاربرد آن چیست و برای چه کاری استفاده می‌شود. برای پاسخ این سوالات و تمام سوالاتی که تاکنون با آن برخوردید و جوابی برایشان پیدا نکردید. آیا تفاوتی بین سیم‌کارت‌های معمولی و UICC است؟

با ادامه این مقاله با همراه باشید تا در مورد آن به شما بیشتر توضیح بدهیم.

سیم کارت چیست؟

سیم کارت یک مدار مجتمع است. در واقع به عنوان ماژول هویتی برای مشترک موردنظر شناخته می‌شود.

سیم‌کارت یک کارت هوشمند است که اطلاعات شناسایی فرد را ذخیره می‌کند. تلفن هوشمند توسط یک شبکه تلفن همراه مشخص نشان داده شود.

جالب است که بدانید که درون سیم‌کارت یک عدد تراشه آی‌سی به کار رفته است. که این تراشه درون سیم‌کارت کپسوله می‌شود و در نهایت اطلاعات فردی درون این تراشه ذخیره می‌گردد. و روشی برای تشخیص دستگاه در شبکه تلفن همراه می‌باشد..

UICC به چه معناست؟

UICC همان کارت مدار مجتمع جهانی است. یک استاندارد برای اسلات سیم‌کارت می‌باشد. این سیم‌کارت علاوه بر هوشمند بودن، قابلیت جابجایی را هم دارد. که می‌تواند در تلفن‌های همراه GSM ،CDMA یا UMTS وجود داشته باشد. البته به برنامه‌هایی که روی سیم‌کارت است، بستگی دارد و می‌توانید از آنها استفاده کنید.

این سیم‌کارت امنیت و یکپارچگی را برای اطلاعات شخصی افراد ایجاد می‌کند. حتی این سیم‌کارت درون خود چند صد کیلوبایت اطلاعات ذخیره می‌کند.

پس تا اینجا دریافتیم که UICC اصطلاحی است که برای توصیف خود سیم‌کارت به کار می‌رود. در ضمن ICCID شماره سریالی است که به کارت UICC اختصاص داده شده است.

شبکه‌های تلفن همراه‌ به شرح زیر می‌باشد:

 • 2G :GSM
 • 3G :UMTS
 • 4G :LTE و 5G

تفاوت سیم کارت و UICC چیست؟

UICC

همان طور که در بالا اشاره شده است یک کارت مدار مجتمع جهانی می‌باشد. نسل جدیدی از سیم‌کارت (ماژول شناسایی مشترک) است که در شبکه‌های بی‌سیم پرسرعت استفاده می‌شود. UICC این امکان را به اپراتورهای بی‌سیم می‌دهدند که تا شما را شناسایی کنند. در واقع USIMبه عنوان یک کارت جاوا به شمار می‌رود. و اپلت‌ها را روی خود نگه می‌دارد و دارای یک سیستم عامل است.

هدف از سیستم عامل UICC در یک سیم‌کارت مدیریت حافظه، مدیریت امنیت و انتقال داده‌ها است. که شرایط را برای اپلت‌های نصب شده مانند سیم‌کارت فراهم می‌کند.

UICC ممکن است شامل چندین برنامه کاربردی باشد. که امکان دسترسی یک کارت هوشمند به هر دو شبکه GSM و UMTS را فراهم می‌کند. همچنین ذخیره‌سازی دفترچه تلفن و سایر برنامه‌ها را فراهم می‌کند.

از آنجایی که اسلات کارت استاندارد است، کاربران می‌‌تواند به راحتی حساب بی‌سیم و شماره تلفن خود را از یک گوشی به گوشی دیگر منتقل کنند. با این کار دفترچه تلفن و پیام‌های متنی آنها نیز منتقل می‌شود. به طور مشابه، معمولاً یک کاربر می‌تواند با قرار دادن کارت UICC اپراتور جدید در گوشی خود، اپراتور را تغییر دهد.

استفاده و محتوای کارت را می‌توان با استفاده از کدهای پین محافظت کرد. کد PIN1، برای کنترل استفاده عادی از تلفن می‌توان استفاده کرد. یک کد دیگر به نام PIN2 برای استفاده از عملکردهای ویژه مانند محدود کردن تماس‌های تلفنی خروجی به لیستی از شماره‌ها تنظیم کرد.

PUK1 و PUK2 به ترتیب برای تنظیم مجدد PIN1 و PIN2 استفاده می‌شود.

SIM

یک برنامه کاربردی برای UICC است. و به عنوان یک ماژول تشخیص هویت مشترک به کار می‌رود.

USIM

USIM مانند سیم کارت است. یک برنامه کاربردی در UICC می‌باشد.  ولی با این حال، انعطاف‌پذیری و ویژگی‌های بسیار بیشتری نسبت به سیم کارت ارائه می‌دهد.

امروزه سیم‌کارت‌ها در کشورهای توسعه یافته معمولاً به صورت  UICC می‌باشد. که این سیم‌کارت‌ها حداقل شامل یک برنامه سیم کارت و یک برنامه USIM هستند.

کلام آخر

UICC نسلی جدید از سیم‌کارت است که این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند. تا در شبکه‌های بی‌سیم سرعت فوق‌العاده بالایی را تجربه کند. در واقع یک برنامه کاربردی به عنوان یک ماژول شناسایی برای کاربر است. و این امکان را به شبکه تلفن همراه می‍‌‌‌‌دهد که دستگاه شما را شناسایی و تشخیص دهد. و البته به دلیل داشتن چند صد کیلوبایت این توانایی را دارد که اطلاعات را در خود ذخیره کند.

UICC در درون خود یک سیستم عامل دارد که وظایف این سیستم عامل این است که:

 1. مدیریت حافظه
 2. مدیریت امنیت
 3. انتقال داده‌ها

خدمات شبکه دیده‌بان

امیدواریم که مقاله UICC چیست؟ برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرات ، پیشنهادات و یا انتقادات خود را در کادر نظرات درج بفرمایید.

مراحل ثبت سفارش تعمیر تجهیزات شبکه :

 • تماس با دفتر و ارسال تجهیزات به دفتر شبکه دیده‌بان
 • بررسی مشکلات تجهیزات شبکه و اعلام هزینه به شما
 • در صورت تایید شما، تعمیر انجام می شود.
 • ارسال تجهیزات در اسرع وقت

نکات مهم پروسه تعمیرات تجهیزات شبکه :

 1. مشکل و ایرادات احتمالی دستگاه را در برگه‌ای نوشته و همراه دستگاه به دفتر شبکه دیده‌بان ارسال فرمایید.
 2. نام و شماره تلفن مسئول پیگیری تجهیزات را حتما درج بفرمایید.
 3. به دلیل زیاد بودن تعداد کالاهای تعمیری‌، حتما پیگیر کالای خود باشید.

جهت اطلاع از قیمت محصولات با شبکه دیده‌بان تماس بگیرید : 20 21 9100 – 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *