اخبار IT, مقالات

شاخص MTBF چیست

شاخص MTBF چیست

شاخص MTBF چیست؟

در این مقاله در مورد شاخص MTBF صحبت می‌کنیم. MTBF نشانه دهنده چیست و چه کاربردی دارد. کارایی آن در تجهیزات چیست؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد MTBF بهتر است با ما همراه باشید.

امروزه قبل از خرید و تهیه جنسی ابتدا تاریخ مصرف یا همان تاریخ انقضا آن را بررسی می‌کنید. که اگر رو به اتمام است یا که تمام شده است آن را خریداری نکنید. چرا؟ چون آن جنس بلااستفاده است و دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد. یا به معنای واقعی خراب شده است. همچین اتفاقی هم در تجهیزات امکان دارد رخ دهد. در این صورت باید تعمیر شود یا که با یک تجهیز یا تجهیزات دیگری جایگزین آن شود.

   شاخص MTBF چیست

 

معیارهای کلیدی شکست برای ردیابی چیست؟

 • میانگین زمان بین شکست
 • یعنی زمان شکست
 • میانگین زمان تعمیر

MTBF معیاری است که به 3 روش کمک می‌کند:

 1. به شناسایی علل خرابی
 2. به کاهش آنها یا برنامه‌ریزی برای بازیابی سریع
 3. به در دسترس بودن بهتر سیستم‌های IT

شاخص MTBF

Mean time between failures که به اختصار به آن MTBF می‌گویند. در واقع میانگین زمان بین خرابی‌های یک دستگاه را مشخص می‌کند. مدت زمانی است که انتظار می‌رود یک سیستم در حال کار دوباره خراب شود. MTBF را می‌توان از میانگین زمانهای بین خرابی‌های سیستم حساب کرد. MTBF بخشی از مدلی است که فرض می‌کند سیستم از کار افتاده را می‌توان بی‌درنگ راه‌اندازی کرد. معیارهای شکست به تیم‌های نگهداری و تعمیرات کمک می‌کند. تا ضعف‌های زیرساخت فناوری اطلاعات را شناسایی کنند. و به ارزیابی پاسخ‌ها به رویدادهای شکست کمک کنند. در واقع این معیارها در مرکز مدیریت خدمات فناوری اطلاعات هستند. و باعث ایجاد بینش‌هایی در مورد عملیات می‌شود. و به شناسایی مناطق برای بهبود مستمر کمک می‌کنند. این اطلاعات به تیم‌های فناوری اطلاعات کمک می‌کند تا تأثیراتی که امکان دارد. خرابی‌ها بر روی سیستم‌های حیاتی داشته باشند، را به حداقل برسانند. در واقع میانگین زمان بین خرابی‌ها برای واحد نگهداری و تعمیرات مهم است. که بدانند دستگاه چه زمانی رخ میدهد.

فقط امکان دو راه‌حل برای بررسی وجود دارد.

 1. تعویض APIها با جایگزین‌های ویندوز برای پروتکل‌های ذخیره‌سازی SATA و NVMe. و یا دریافت نسخه جدید و بهتر از درایور از OEM که می‌تواند. به پیاده‌سازی به‌روزرسانی‌ها، رفع اشکال‌ها و بستن حفره‌های امنیتی کمک کند.
 2. نظارت و پیگیری ارتقاء و خرابی درایورها به بهبود در دسترس بودن درایوهای ذخیره سازی کمک می‌کند.
شبکه دیده بان شبکه دیده‌بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه به خصوص رادیو وایراس سری NetMetal می‌باشد. تمامی تجهیزات شبکه دیده‌بان دارای 12 ماه گارانتی هستند. شبکه دیده بان جهت پیکربندی ، نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه با شماره 02191002120 تماس بگیرید.
شبکه دیده بان شبکه دیده‌بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه به خصوص رادیو وایراس سری NetMetal می‌باشد. تمامی تجهیزات شبکه دیده‌بان دارای 12 ماه گارانتی هستند. شبکه دیده بان جهت پیکربندی ، نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه با شماره 02191002120 تماس بگیرید.

نحوه بهبود MTBF

 1. اجرای فرآیندی برای مشاهده سلامت دارایی برای ردیابی و پایش خرابی‌ها. این به شناسایی علت اختلالات کمک می کند.
 2. علت اصلی مشکل را برای ایجاد آگاهی. رسیدگی به علل بلندمدت و بهبود عملکرد دارایی تجزیه و تحلیل کنید.
 3. یک استراتژی واکنش سریع برای مقابله موثر و کاهش زمان‌های خرابی که بر عملیات تأثیر می‌گذارد. ایجاد کنید و هدف دستیابی به زمان کمتر و بیشتر بین اختلالات است.

 

شاخص MTBF چیست

شاخص MTTF

Mean time to failure که به اختصار به آن MTTF می‌گویند. در واقع هم معنی MTBF است. یعنی میانگین زمان بین خرابی‌های یک دستگاه را مشخص می‌کند. ولی با این تفاوت ظریف ولی مهمی با هم دارند.

 1. MTTF: با تجهیزاتی سر و کار دارد که قابل تعمیر نیستند. در واقع به آنها تجهیزات غیرقابل تعمیر می‌گویند. حتما باید جایگزین با تجهیزات جدید شوند.
 2. MTBF: با تجهیزاتی سر و کار دارد که قابل تعمیر هستند. در واقع به آنها تجهیزات قابل تعمیر می‌گویند. و نیازی به جایگزین شدن ندارد. و فقط با تعمیر به موقع دوباره قابل استفاده هستند.

دارایی‌هایی که به طور منظم از کار میفتند. می‌توانند عملیات فناوری اطلاعات سازمان شما را مختل کنند. و منجر به کاهش عملکرد ضعیف زیرساخت فناوری اطلاعات شوند. متریک MTTF به تعیین طول عمر معمول یک دارایی، دستگاه یا جزء کمک می‌کند. جایگزینی مؤلفه فناوری اطلاعات به جای تعمیر مؤلفه. برای دارایی‌های فناوری اطلاعات و مؤلفه‌های با MTTF پایین می‌تواند از نظر زمانی بسیار کارآمدتر باشند. و تأثیرات و هزینه‌های عملیاتی را به کاهش دهد. این امر به ویژه در مورد اجزای فناوری اطلاعات مرتبط با عناصر عملیاتی حیاتی زیرساخت مانند پشته سرور اصلی یا نقطه دسترسی شبکه اعمال می‌شود. اگر MTTF یک دارایی نامطلوب باشد و مرتباً از کار بیفتد، نشان می‌دهد که دارایی فناوری اطلاعات غیرقابل اعتماد است و برای جلوگیری از تأثیرگذاری بر عملیات فناوری اطلاعات، نیاز به جایگزینی مکرر دارد.

برای درک بهتر از MTTF یک مثال را برای شما آوردیم:
فرض کنید در یک شرکت توسعه نرم‌افزار فناوری اطلاعات هستید. هنگامی که یک کابل از سوئیچ موجود در پشته سرور داده و شبکه جدا می‌شود. در کل کابل‌های شبکه شل می‌شود و در نهایت قطع می‌شود یا آسیب می‌‌بیند. که این خود باعث خراب شدن فایل‌ها به دلیل قطع شدن انتقال اطلاعات می‌شود. تجزیه و تحلیل بیشتر توسط تیم شبکه نشان می‌دهد. که پوشش پلاستیکی بدون گیره روی کابل پچ CAT6 RJ45 همچنان شکسته است. دلیل این امر این است که کابل تهیه شده از مواد ارزان قیمت برایا تولیدش استفاده شده است. سپس تیم فناوری اطلاعات کابل‌های قدیمی را با کابل‌هایی با کیفیت بهتر جایگزین می‌کنند. تا مطمئن شوند در آینده هنگام جابجایی کابل‌ها هیچ مشکلی بوجود نمی‌آید. مثل از بین رفتن یا خراب شدن داده‌ها وجود نخواهد داشت. این یک مثال ساده و معمولی است.اما ردیابی MTTF کابل به صورت منظم به تیم‌های فناوری اطلاعات کمک می‌کند. تا تأثیر دارایی‌های حیاتی مانند قطعات را درک کنند. بنابراین آنها می‌توانند تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد تعمیر و تعویض بگیرند.

نحوه افزایش MTTF

 1. با تهیه دارایی‌های با کیفیت بالا و از کار انداختن دارایی‌های با کیفیت و هزینه پایین، طول عمر دارایی را افزایش دهید.
 2. با برنامه‌ریزی منظم برای بررسی اجزای مرتبط با دارایی‌های حیاتی، از اختلالات در مقیاس بزرگ در عملیات تجاری جلوگیری کنید.
 3. اجرای یک فرآیند موجودی به موقع که زمان عملیاتی شدن یک دارایی را تخمین می‌زند و منجر به کاهش هزینه‌های سربار برای ذخیره دارایی می‌شود.

 

شاخص MTBF چیست

شاخص MTTR

Mean Time To Repair که به اختصار به آن MTTR می‌گویند. این معیاری است که برای اندازه‌گیری میانگین زمان صرف شده برای تعمیر یک سیستم می‌باشد. یا جزء خراب و بازگرداندن آن به عملکرد عادی استفاده می‌شود. MTTR معمولاً با تقسیم کل خرابی ناشی از خرابی بر تعداد حوادث تعمیر محاسبه می‌شود. هنگامی که یک سیستم مهم فناوری اطلاعات از کار می‌افتد. تیم‌های فناوری اطلاعات باید سیستم را در اسرع وقت راه اندازی کنند. تأخیر در بازیابی سیستم‌های فناوری اطلاعات می‌تواند منجر به از دست دادن درآمد شود. و بر عملیات حیاتی کسب‌وکار تأثیر بگذارد. یک سیستم بازیابی و پاسخ به خوبی سازماندهی شده می‌تواند به تیم‌های فناوری اطلاعات کمک کند تا به خرابی‌های برنامه‌ریزی نشده پاسخ دهند و عملیات را به طور موثر بازیابی کنند. MTTR میانگین زمان صرف شده برای تعمیر یا عیب‌یابی یک دارایی و بازگرداندن آن به قابلیت عملیاتی آن را اندازه‌گیری می‌کند.

هزینه خرابی با افزایش MTTR افزایش می‌یابد. MTTR بالا نشان دهنده این است که عملیات بازیابی و پاسخ شما سریع و مؤثر نیستند. خرابی سیستم اجتناب ناپذیر است، اما MTTR تیم‌ها را قادر می‌سازد. تا به خرابی دارایی‌ها به شیوه‌ای به موقع و استراتژیک واکنش نشان دهند.

برای درک بهتر از MTTR یک مثال را برای شما آوردیم.
یک شرکت نرم‌افزاری را فرض کنید. که به دلیل آسیب‌پذیری در یک کد با حمله روز صفر به یک بازی ویدیویی که در حال توسعه بود. مواجه شده است. این حمله باعث اختلال در عملیات مانند Wi-Fi و سیستم های نظارتی شد. این منجر به دسترسی مهاجمان به دامنه شبکه و فایل‌های تجاری محرمانه سازمان‌ها شد. تیم امنیت سایبری به کارمندان در مورد حملات روز صفر و مکان‌هایی که می‌توانند آنها را گزارش کنند، اطلاع داد. هر دارایی IT در سازمان مجهز به آنتی ویروس نسل بعدی (NGAV) بود. این حمله LAN و پورتال سلف سرویس کارکنان را غیرفعال کرد و عملیات سازمان را فلج کرد. ظرف یک ساعت پس از حمله، تیم امنیت سایبری از توانایی NGAV که از تحلیل تهدیدات و الگوهای رفتاری کاربران استفاده می‌کند. مطلع شد و به آنها کمک کرد و فعالیت مشکوک را شناسایی کرد. تیم امنیت سایبری بلافاصله یک اسکریپت مدیریت پچ را برای اصلاح آسیب‌پذیری در کد اجرا کرد. و شبکه داخلی خود را قفل کرد. تا از عملیات‌های تأثیر بیشتر و سرقت داده‌ها جلوگیری کند.

نحوه کاهش MTTR

 1. با طراحی یک استراتژی مدیریتی برای دارایی کارآمد با شناسایی تنگناها. و تعیین تعمیر یا جایگزینی دارایی‌ها به تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند. این باعث صرفه‌جویی در هزینه و فضای ذخیره‌سازی می‌شود.
 2. تعریف مسئولیت‌ها و نقش‌های تکنسین‌ها برای ساده‌سازی فرآیند تشخیص و حل حادثه.
 3. ارائه روش‌های عملیاتی استاندارد دقیق به تکنسین‌ها. تا ارتباطات نادرست و سردرگمی در طول زمان خرابی کاهش یابد.
 4. MTTR را اندازه‌گیری کنید. با استفاده از راه حل مدیریت دارایی سازمانی که اطلاعات نگهداری و نظارت دارایی را متمرکز می‌کند. این امر خود 3 مرحله را پوشش می‌دهد و در واقع به آنها کمک می‌کند.
  • به بهینه‌سازی استفاده از دارایی‌ها
  • جمع آوری داده‌های دارایی
  • پیش بینی زمان خرابی احتمالی

 

شاخص MTBF چیست
 

نتیجه‌گیری

این معیارهای شکست به تیم‌های نگهداری و تعمیرات کمک بسیار می‌کند. به عنوان مثال تا گلوگاه‌ها بتوانند در عملیات و پاسخ‌دهی به آن‌ها حوادث را شناسایی کنند. آنها مداوم تیم‌های فناوری اطلاعات را برای دستیابی به کارایی عملیاتی بالاتر با مشخص کردن علت اصلی حوادث توانمند می‌سازند. تیم‌های فناوری اطلاعات می‌توانند استراتژی واکنش به حادثه خود را بهبود بخشند. چگونه؟ با تصویری واضح از مناطقی که عملیات فناوری اطلاعات تحت تأثیر قرار می‌گیرند. با استفاده از این معیارها می‌توان آنها را به عنوان KPI به جای اهداف عملکرد، در سازمان‌ها پیاده‌سازی کرد. معیارها به مناطقی برای ساده‌سازی فرآیند و بهبود عملیاتی اشاره می‌کنند و صرفاً اهدافی برای ضربه زدن نیستند.

خلاصه‌ای سریع از هر متریک

 1. MTBF: بینش بهتری در مورد اثر بخشی میز خدمات شما در جلوگیری از اختلالات آینده ارائه می‌دهد.
 2. MTTF: به شما کمک می‌کند تا چرخه عمر دارایی و قابلیت اطمینان آن را درک کنید.
 3. MTTR: زمان صرف شده برای تعمیر و اینکه تیم‌های IT شما با چه سرعتی قادر به تشخیص اختلالات هستند را نشان می‌دهد.

مقاله‌ مرتبط ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *