اخبار IT, شبکه‌های وایرلس

تفاوت هرتز، مگاهرتز و گیگاهرتز

تفاوت هرتز، مگاهرتز و گیگاهرتز

تفاوت هرتز، مگاهرتز و گیگاهرتز:

در این مقاله به تفاوت هرتز، مگاهرتز و گیگاهرتز می‌پردازیم. در ابتدا مفهوم هرتز را توضیح می‌دهیم. سپس فرکانس‌های موجودی که دستگاه‌ها با آنها کار می‌کنند را نام می‌بریم. برای اینکه بتوان به جمع بندی رسید ، فرکانس محصولات برند میکروتیک را بررسی می‌کنیم.

چقدر برند میکروتیک را می‌شناسید؟

برند میکروتیک ، یک شرکت موفق و فعال در زمینه تجهیزات شبکه است. از آنجایی که این برند موفق دارای انواع تجهیزات شبکه (رادیو ، روتر ، سوئیچ ، اکسس پوینت و غیره) است ، مرجع مناسبی برای بحث و گفت و گو می‌باشد.

برای مشاهده سایت میکروتیک کلیک کنید.

مطالبی که می‌آموزید:

هرتز  (Hz) چیست؟

باند فرکانس بیسیم 2.4 و 5 گیگاهرتز

معرفی رادیوهای BaseBox 2 ، BaseBox 5 ، BaseBox 6

فرکانس 60 گیگاهرتز

معرفی رادیو و اکسس پوینتهایی که در فرکانس 60 گیگاهرتز کار می کنند.

معرفی رادیو LHG 60G

معرفی اکسس پوینت wAP 60G

مگاهرتز سریعتر است یا گیگاهرتز ؟

آیا مگاهرتز (MHz) از گیگاهرتز (GHz) کند تر است؟

مگاهرتز (MHz) قوی تر است یا گیگاهرتز (GHz) ؟

آیا مگاهرتز بالاتر از هرتز است؟

تفاوت بین پردازنده مگاهرتز (MHz) و گیگاهرتز (GHz) چیست؟

پردازنده (CPU) من باید چند مگاهرتز (MHz) باشد؟

چند هرتز (Hz) برای وای فای (Wi-Fi) مناسب است؟

کدام باند وای فای (Wi-Fi) سریعتر است؟

هرتز (Hz) چیست ؟

هرتز به فرکانس انتقال سیگنالهای رادیویی بر حسب سیکل بر ثانیه (تعداد نوسانها در ثانیه) گفته می شود. هرتز واحد اندازه گیری سیگنال است. معیار هرتز توسط دانشمند آلمانی با نام هنریش هرتز در قرن 19 نامگذاری شد.

یک هرتز (Hz) : یک نوسان در ثانیه را یک هرتز می نامند.

یک مگاهرتز (MHz) : یک میلیون نوسان در ثانیه را یک مگاهرتز می نامند.

یک گیگاهرتز (GHz) : یک میلیارد نوسان در ثانیه یا هزار مگاهرتز را گیگاهرتز می نامند.

شبکه های کامپیوتری وایرلس متناسب با تجهیزات شبکه مناسب پروژه ، فرکانس های مشخصی دارند. هرچه فرکانس دستگاه بیسیم بالاتر باشد ، سرعت بهتری در شبکه ایجاد می کند.

باند فرکانس بیسیم 2.4 و 5 گیگاهرتز

دو باند فرکانس بیسیم 2.4 و 5 گیگاهرتز برای استفاده عموم می‌باشد. محدوده استاندارد 802.11b  تا استاندارد 802.11ac از فرکانس بیسیم 2.4 پشتیبانی می‌کنند. استاندارد 802.11a از فرکانس 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند.

به تفاوت فرکانس رادیوهای BaseBox  زیر توجه کنید : 

رادیو BaseBox 2 میکروتیک : 

این رادیو قدیمی از برند میکروتیک در باند فرکانس 2.4 گیگاهرتز فعالیت می‌کند.  سرعت انتقال داده این رادیو برابر 300 Mbit/s است. رادیو BaseBox  2  با استفاده از استاندارد 802.11b/g/n ، یک  چیپ از مدل AR9342 و نسل وایرلس WIFI 4  در فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می‌کند.

رادیو BaseBox 5 میکروتیک : 

این رادیو از برند میکروتیک در باند فرکانس 5 گیگاهرتز فعالیت می‌کند.  سرعت انتقال داده این رادیو برابر 300 Mbit/s است. رادیو BaseBox 5  با استفاده از استاندارد 802.11a/n ، یک  چیپ از مدل AR9342 و نسل وایرلس WIFI 4  در فرکانس 5 گیگاهرتز کار می‌کند.

رادیو BaseBox 6 میکروتیک : 

این رادیو جدیدترین مدل در سری BaseBox است. رادیو BaseBox 6 از برند میکروتیک در باند فرکانس 6 گیگاهرتز فعالیت می‌کند.  سرعت انتقال داده این رادیو برابر 300 Mbit/s است. رادیو BaseBox 6  با استفاده از استاندارد 802.11a/n ، یک  چیپ از مدل AR9342 و نسل وایرلس WIFI 4  در فرکانس 6 گیگاهرتز کار می‌کند.

نتیجه گیری :

همانطور که از توضیحات بالا متوجه شده‌اید ، سرعت انتقال داده ، نسل وایرلس و مدل چیپ این سه دستگاه مانند یکدیگر است. پس تفاوت اصلی همان فرکانس و میزان گیگاهرتز رادیوها می‌باشد . انتقال اطلاعات در باند فرکانس 6 گیگاهرتز با سرعت و امنیت بالاتری تبادل می‌شود.

فرکانس 60 گیگاهرتز :

موافقید بریم چند تا دستگاه با فرکانس 60 گیگاهرتز رو ببینیم؟ در مقاله تفاوت هرتز، مگاهرتز و گیگاهرتز با دستگاه‌ها و باند فرکانسی مختلف آشنا می‌شویم.

در اینجا به معرفی بخش وایرلس دو تا از دستگاه می‌پردازیم که در بین شبکه کارها شهرت بیشتری دارند. مانند رادیو LHG 60 G و اکسس پوینت wAP 60G .

ویژگی‌های رادیو LHG 60G میکروتیک :

این رادیو برای محیط‌های پر نویز و شلوغ طراحی شده است. چون هنوز افراد زیادی از فرکانس 60 GHz استفاده نمی‌کنند ،این باند فرکانس بسیار خلوت و بدون نویز می‌باشد. همانطور که می‌دانید باند فرکانس 2.4 و 5 هم شلوغ هستند و هم باید مراقب امنیت وایرلس آنها باشید . اگر از رادیو LHG 60G برای اتصال نقطه به نقطه (PTP) استفاده کنید تا مسافت 1500 متر را لینک دهی می‌کند . اگر بخواهید به صورت یک نقطه به چند نقطه (PTMP) استفاده کنید ، تا مسافت 800 متر را به خوبی لینک دهی می‌کند.

مشخصات فنی رادیو LHG 60G میکروتیک :

کد محصول RBLHGG-60ad سیستم عامل RouterOS
معماری پردازنده ARM 32bit حافظه رم 256 MB
مدل پردازنده IPQ-4019 حافظه ذخیره سازی 16 MB
تعداد هسته پردازنده 4 پورت یک پورت 10/100/1000
فرکانس اسمی پردازنده 716 MHz حداکثر توان مصرفی 5 وات
لایسنس 3 استاندارد PoE IN 802.3af/at

ویژگی‌های اکسس پوینت wAP 60G میکروتیک :

در بین اکسس پوینت‌ها ، اکسس پوینت wAP 60G از فرکانس 60  گیگاهرتز استفاده می‌کند. این دستگاه برای نسل جدید شبکه‌های خانگی است. از اکسس‌پوینت wAP 60G در محیط داخلی و خارجی استفاده می‌کنند. بدنه دستگاه به صورت ضد آب طراحی شده و به عنوان اتصال نقطه به نقطه (PTP) یا CPE  کاربرد دارد. از این اکسس پوینت برای فواصل 200 متری در فرکانس 60 گیگاهرتز استفاده می‌کنند.

مشخصات فنی اکسس پوینت wAP 60G میکروتیک :

کد محصول RBwAPG-60ad سیستم عامل RouterOS
معماری پردازنده ARM 32bit حافظه رم 256 MB
مدل پردازنده IPQ-4019 حافظه ذخیره سازی 16 MB
تعداد هسته پردازنده 4 پورت یک پورت 10/100/1000
فرکانس اسمی پردازنده 716 MHz حداکثر توان مصرفی 5 وات
لایسنس 3 استاندارد PoE IN 802.3af/at

مگاهرتز سریعتر است یا گیگاهرتز ؟

در مقاله تفاوت هرتز، مگاهرتز و گیگاهرتز با مفاهیم پایه‌ای هرتز و چند مدل دستگاه که فرکانس‌های مختلفی دارند آشنا شدیم . حالا به این سوال که مگاهرتز سریعتر  است یا گیگاهرتز می‌پردازیم.

هرتز رایج ترین واحد فرکانسی مضربی از هزار است. به عنوان مثال ، از آنجایی که یک مگاهرتز (MHz) یک میلیون هرتز و یک گیگاهرتز (GHz) یک میلیارد هرتز است ، یک گیگاهرتز (GHZ) هزاربار سریعتر از یک مگاهرتز است.

آیا مگاهرتز (MHz) از گیگاهرتز (GHz) کند تر است؟

در جواب باید گفت بله ، هر دو مگاهرتز (MHz) و گیگاهرتز (GHz) برای اندازه گیری سرعت CPU استفاده می‌شوند. برای مثال ، یک کامپیوتر 1.6 گیگاهرتز، داده‌ها را به صورت داخلی پردازش می‌کند (محاسبه ، مقایسه و کپی می‌کند) دو برابر سریعتر از یک ماشین 800 مگاهرتزی است.

مگاهرتز (MHz) قوی تر است یا گیگاهرتز (GHz) ؟

به عنوان یک واحد اندازه گیری بزرگتر ، گیگاهرتز 1000 برابر بزرگتر از مگاهرتز است. برعکس ، 1 مگاهرتز 1000 برابر کوچکتر از 1 واحد گیگاهرتز است.

آیا مگاهرتز بالاتر از هرتز است؟

فرکانس با واحد هرتز (Hz) به تعدادی سیکل در ثانیه اشاره دارد ، اندازه گیری می‌شود. هزار هرتز به عنوان کیلوهرتز (KHz) ، یک میلیون هرتز به عنوان مگاهرتز (MHz) و یک میلیارد هرتز به عنوان گیگاهرتز (GHz) نامیده می‌شود.

تفاوت بین پردازنده مگاهرتز (MHz) و گیگاهرتز (GHz) چیست؟

تفاوت بین این دو ، یک گیگاهرتز معادل یک میلیارد سیکل در ثانیه است. در حالی که یک مگاهرتز برابر با یک میلیون سیکل در ثانیه است. گیگاهرتز برای مطالعه طیف الکترومغناطیسی غیر از محاسبات و انتقال رادیویی استفاده می‌شود. مگاهرتز به مطالعه ارتعاشات فیزیکی و سرعت ساعت CPUها محدود می‌شود.

شما در مقاله تفاوت هرتز، مگاهرتز و گیگاهرتز با بسیاری از نکات مهم هرتز آشنا می‌شوید.

پردازنده (CPU) من باید چند مگاهرتز (MHz) باشد؟

سرعت کلاک (clock speed) 3.5 گیگاهرتز تا 4.0 گیگاهرتز به طور کلی یک سرعت کلاک خوب برای بازی در نظر گرفته می‌شود ، اما داشتن عملکرد تک رشته‌ای خوب از اهمیت بیشتری برخوردار است. این بدان معناست که پردازنده شما در درک و تکمیل تکالیف به خوبی کار می‌کند.

چند هرتز (Hz) برای وای فای (Wi-Fi) مناسب است؟

شبکه‌های Wi-Fi در باندهای فرکانسی 2.4 گیگاهرتز ، 5 گیگاهرتز ، 6  گیگاهرتز و 60 گیگاهرتز کار می‌کنند. اینها محدوده فرکانس‌های رادیویی برای ارتباطات عمومی باز هستند.

کدام باند وای فای (Wi-Fi) سریعتر است؟

باند 2.4 گیگاهرتز بیشترین پوشش را فراهم می‌کند اما داده ها را با سرعت کمتری انتقال می‌دهد. باند 5 گیگاهرتز پوشش کمتری را فراهم می‌کند اما داده را با سرعت‌های بالاتر منتقل می‌کند.

باند 6 گیگاهرتز که با اسناندارد جدید WiFi 6 معرفی شده است ، کمترین پوشش را ارائه می‌دهد اما داده‌ها رابا سریع ترین سرعت سه فرکانس انتقال می دهد.

شبکه دیده بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برند های معروف است. از جمله خدمات مجموعه حرفه ای شبکه دیده بان :

  • 48 ساعت مهلت تست
  • یک سال گارانتی
  • ارسال در اسرع وقت به تمام نقاط ایران
  • مشاوره رایگان قبل از خرید محصول
  • امکان کانفیگ و راه اندازی بعد از خرید محصول
  • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره های زیر تماس بگیرید :

20 21 9100 – 021

38 50 800 0912

سایت‌های شبکه دیده‌بان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *