میکروتیک

راهنمای خرید روتر

راهنمای خرید روتر

راهنمای خرید روتر

اگر برای کسب و کار خود نیاز به روتر دارید لازم است قبل از خرید به نکاتی توجه کنید تا روتر مناسب را برای خود تهیه کنید. در مقاله راهنمای خرید روتر ما به بررسی نکات مهم برای خرید روتر می‌پردازیم ، در ادامه همراه شبکه دیده‌بان باشید.

ابتدا بیایید با روتر و نحوه کار آن آشنا شویم :

روتر به عنوان هسته‌ی مرکزی شبکه ، تجهیزات شما اعم از کامپیوتر ، لپ‌تاپ ، تلفن همراه ، تبلت و هر دستگاه هوشمند دیگر را به یکدیگر متصل می‌کند و با ارسال اینترنت به هر یک از آن‌ها شبکه‌ی خصوصی شما را ایجا می‌کند.

همانطور که از نام روتر هم پیداست روتر وظیفه مسیریابی در شبکه دارد. یعنی بسته اطلاعاتی ارسال شده توسط مبدأ (دستگاه ارسال کننده) را دریافت می‌کند و آن را به مقصد‌ مناسب ارسال می‌کند و از تداخل داده‌های ارسال شده توسط دستگاه‌های موجود در شبکه جلوگیری می‌کند.

به طور خلاصه وظیفه روتر درون شبکه کامپیوتری ، مسیریابی بین شبکه‌ها می‌باشد. در واقع شبکه‌های کامپیوتری توسط سوئیچ‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و شبکه محلی را تشکیل می‌دهند. از آنجا که شبکه‌های محلی توسط  IPهای متفاوت نمی‌توانند به طور مستقیم با یکدیگر ارتباط داشته باشند از  طریق روترها با یکدیگر اتصال برقرار می‌کنند.(مودم هایی که در منازل استفاده می‌شوند ، مودم روتر هستند. اما در شرکتها و سازمان‌ها از روتر و مودم به صورت جداگانه استفاده می‌شود.).

ممکن است هنگام تهیه‌ی روتر سوالاتی از این قبیل ذهن شما را مشغول کند:
 • کدام روتر مناسب کسب و کار من است؟
 • چقدر برای تهیه روتر هزینه کنم؟
 • کدام روتر مناسب راه‌اندازی شبکه‌ی من است؟
 • کدام قابلیت‌ها و ویژگی‌های روتر را باید مدنظر داشته باشم؟
 • کدام روتر پاسخگوی نیازهای شبکه‌ی من است؟

اگر می‌خواهید جواب سوالاتتان برای تهیه مناسب‌ترین روتر را بگیرید تا پایان این مقاله همراه شبکه دیده‌بان باشید.

راهنمای خرید روتر

سطح پوشش WiFi و سرعت انتقال

اولین و مهم‌ترین نکته برای انتخاب روتر مناسب کسب و کار یک روتر سطح پوشش WiFi و سرعت انتقال آن است.

سطح پوشش روتر WiFi به عوامل مختلفی از جمله تعداد آنتن رادیویی، فرکانس فعالیت ، تداخل‌ فرکانسی و … بستگی دارد . روترهای وایرلس از لحاظ پوشش‌دهی دارای سه مدل AC و N و G هستند که روتر با استاندارد AC فواصل و نقاط بیشتری را پوشش می‌دهد و از سرعت بسیار بالایی نیز برخوردار است. روترهای وایرلس AC، سه برابر سریع‌تر از روترهای وایرلس N و روترهای وایرلس N، چهارده برابر سریع‌تر از روترهای وایرلس G هستند. بنابراین اگر آنلاین بازی می‌کنید، ویدئو می‌بینید و یا از برنامه‌هایی استفاده می‌کنید که نیازمند سرعت بالایی هستند یا به دنبال بهترین پوشش WiFi برای شبکه‌ی خود هستید ، رادیو با استاندارد AC بهترین گزینه برای انتخاب است.

فرکانس فعالیت

روترها در انواع مختلف تک باند ، دو باند و سه باند وجود دارند. منظور از باند همان فرکانس فعالیت روتر می‌باشد.

تک باند : روترهای یک باند، تنها روی یک فرکانس 2.4GHz فعالیت می‌کنند. اگرچه همین یک باند فرکانسی هم نیازهای ما را پاسخ می‌دهد، اما اگر شبکه شلوغ باشد استفاده از برنامه‌های سنگین مانند پخش ویدئو، ممکن نخواهد بود.

دو باند : روترهای دو باند روی دو فرکانس 2.4GHz و 5GHz فعالیت می‌کنند و این قابلیت بار فرکانس شبکه را کاهش می‌دهد. می‌توانید از فرکانس 2.4GHz برای جستجوهای اینترنتی خود و استفاده‌های روزمره بهره ببرید و از فرکانس 5GHz برای استفاده از برنامه‌های سنگین مانند پخش ویدئو بهره ببرید.

روتر فعال در دو فرکانس سبب تداخل کمتر، سرعت بیشتر می‌شود. اکثر روترهای وایرلس AC و برخی از روترهای وایرلس N در هر دو فرکانس به صورت همزمان فعال هستند.

سه باند : روترهای سه باند اغلب در دو فرکانس 2.4GHz و یک فرکانس 5GHz (یا یک فرکانس 2.4GHz و دو فرکانس 5GHz) فعال هستند. اطلاعات بر روی این روترها در سه باند رفت و آمد می‌کنند که همین امر سبب کاهش چشمگیر تداخل داده‌ها و افزایش سرعت انتقال می‌شود.

برای محیط‌هایی که چند کاربر با بیش از یک دستگاه یا چند وسیله هوشمند وجود دارند ، یک روتر سه باند می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد و  از تداخل دستگاه‌ها جلوگیری کرده و اتصال با کیفیت برای دستگاه‌ها به شبکه را فراهم کند.

پردازنده مرکزی (CPU) و ظرفیت حافظه RAM

هنگام خرید روتر باید به تعداد هسته پردازنده مرکزی (CPU) توجه کنید ، هرچه تعداد هسته و سرعت CPU و ظرفیت حافظه RAM در روتر بیشتر باشد به همان نسبت مجموعه‌ای از کارها را در کمترین زمان ممکن پردازش می‌کند و سرعت روتر بالاتر می‌رود و می‌تواند همزمان به چندین دستگاه سرویس بدهد.

CPU تک هسته‌ای و حافظه RAM با ظرفیت 128MB ، مناسب فضاهای کوچک مانند خانه ، آپارتمان و … با تعداد کاربر کم است.

CPU دو هسته‌ای و حافظه RAM با ظرفیت 256MB ، مناسب فضای ادارات و شرکت‌های متوسط و … با تعداد کاربر محدود است

CPU سه هسته‌ای به بالا و حافظه RAM با ظرفیت 512MB به بالا، مناسب فضای ادارات و سازما‌ن‌های بزرگ، رستوران‌ها و … با تعداد کاربر زیاد است[/vc_column_text][vc_btn title=”حتما بخوانید >> آموزش راه‌اندازی DHCP سرور در میکروتیک

تعداد پورت

هنگام تهیه روتر باید به تعداد پورت‌ها و سرعت انتقال آن توجه داشته باشید و با توجه به کسب و کار خود بسته به نیازتان روتر با پورت‌های مناسب را تهیه کنید.

پورت اترنت : این پورت برای اتصالات اترنت سریع با سرعت انتقال داده 10/100 مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پورت اترنت گیگابیتی : این پورت برای اتصال سریع گیگابیتی با سرعت انتقال داده 10/100/1000 معادل 10 برابر سرعت پورت اترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پورت فیبرنوری : پورت‌های فیبر نوری برای اتصالا از نوع فیبر هستند که دارای انواع مختلفی می‌باشند. اتصالات از این نوع، داده‌ها را در بستر فیبرنوری با سرعت بسیار بالا و تا مسافت‌های طولانی را انتقال می‌دهند. پورت +SFP ، SFP و QSFP جزء پورت‌های فیبرنوری هستند .

در اتصالات فیبرنوری با پورت SFP سرعت انتقال داده 1.25G معادل ده برابر اتصال اترنت گیگابیتی، در اتصالات فیبرنوری با پورت +SFP سرعت انتقال داده 10G معادل ده برابر اتصال SFP، در اتصالات فیبرنوری با پورت +QSFP سرعت انتقال داده 40G معادل چهار برابر اتصال +SFP می‌باشد.

VPN ، FireWall ، DHCP

 • روتر با قابلیت VPN در شبکه بسیار مفید و کارآمد است . تنظیمات VPN به صورت مستقیم یک بار بر روی روتر انجام می‌گیرد و دیگر نیاز نیست برای هر دستگاه بطور جداگانه اکانت VPN تهیه و نصب و راه‌اندازی شود که از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است. در واقع توسط روتر VPN این اطمینان را به شما می‌دهد که انتقال داده به صورت ایمن و غیرقابل ردیابی انجام می‌گیرد.
 • روتر با قابلیت FireWall (دیوار آتش) امنیت را در شبکه راه‌اندازی می‌کند و اجازه ورود کاربر مزاحم را به شبکه شما نمی‌دهد و به محض اطلاع از ورود هکر آن را از شبکه خارج می‌کند . در واقع سیستم FireWall شبکه شما را در مقابل نفوذ مهاجمین، دسترسی‌های غیرمجاز، ترافیک‌های مخرب و حملات هکرها محافظت کند.
 • روتر با قابلیت DHCP Server در شبکه بصورت اتوماتیک به دستگاه‎‌های شما ، IP می‌دهد. به بیان ساده‌تر DHCP Server یک پروتکل مدیریت شبکه است که به تمام دستگاه‌های موجود در شبکه یک IP اختصاص می‌دهد که به‌ وسیله آن IP در شبکه با دیگر دستگاه‌ها ارتباط برقرار کند. DHCP روی روتر ، مدیریت این تنظیمات را به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهد و نیازی نیست که مدیران شبکه به‌صورت دستی آدرس‌ IP به تمام دستگاه‌ها بفرستند.

PoE

برخی از روترها دارای قابلیت PoE هستند ،PoE به کابل های شبکه اترنت این قابلیت را می‌دهد که بتوانند همانند کابل‌های برق عمل کنند. یعنی روتر می‌تواند برق دستگاهی را که به آن متصل می‌شود را تأمین کند.

به‌عنوان‌مثال اگر بخواهید یک دوربی تحت شبکه را در خارج محیط ساختمان نصب و راه‌اندازی کنید با اتصال آن به روتر PoE علاوه بر ارسال ترافیک داده ، جریان الکتریکی مستقیم (DC یا همان برق) آن را نیز تأمین می‌کنید. همچنین برق تجهیزات شبکه‌ای که بر روی سقف یا دیوار هستند و دسترسی به پریز برق برای آن‌ها به آسانی امکان پذیر نیست را می‌توان با روتر PoE تأمین کرد.

رکمونت

رک یک جعبه فلزی مخصوص نگهداری تجهیزات شبکه اعم از سوئیچ ، روتر ، مودم و … است . استفاده از رک سبب محافظت فیزیکی از این تجهیزات ، دسترسی آسان و ایجاد نظم در قرارگیری آن‌ها جهت رفع مشکلات احتمالی می‌باشد. به بیان ساده‌تر رک محل نگهداری تجهیزات شبکه به منظور حفظ سلامت تجهیزات و دسترسی آسان به آنها و همچنین نظم محیط می‌باشد.

برخی از روترها رکمونت هستند و توسط گیره داخل محفظه رک قرار می‌گیرند ، اگر در محیط شما از تجهیزات شبکه‌ دیگری هم استفاده می‌شود پیشنها می‌کنیم روتر رکمونت انتخاب کنید تا مانند سایر تجهیزات بتوانید آن را داخل رک قرار دهید.

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می‌شود

قیمت رقابتی

شما می‌توانید مناسب‌ترین روترهای میکروتیک و سایر تجهیزات شبکه را با قیمت رقابتی از شرکت شبکه دیده‌بان تهیه کنید ، ضمن اینکه شرکت شبکه دیده‌بان **توجه به نیازهای مشتریان در جهت پاسخگویی مؤثر به نیازها و رفع آنها در کوتاهترین زمان، جلب رضایت و خشنودی ایشان** را سرلوحه کار خود قرار داده و با  کارشناسان مجرب در زمینه پشتیبانی و خدمات پس از فروش، سعی در ارائه بهترین سرویس به مشتریان خود را دارد.

اگر با خواندن مقاله راهنمای خرید روتر همچنان نتوانستید روتر مناسب خود را انتخاب کنید، می‌توانید از کارشناسان مشاور ما کمک بگیرید تا کارشناسان ما بهترین روتر را برای کسب و کار شما معرفی کنند.

جهت اطلاع از قیمت روترهای میکروتیک با شبکه دیده‌بان تماس بگیرید : 20 21 9100 – 021

مراحل ثبت سفارش تعمیر تجهیزات شبکه :
 • تماس با دفتر و ارسال تجهیزات به دفتر شبکه دیده بان
 • بررسی مشکلات تجهیزات شبکه و اعلام هزینه به شما
 • در صورت تایید شما ، تعمیر انجام می شود.
 • ارسال تجهیزات در اسرع وقت
نکات مهم پروسه تعمیرات تجهیزات شبکه :
 1. مشکل و ایرادات احتمالی دستگاه را در برگه‌ای نوشته و همراه دستگاه به دفتر شبکه دیده‌بان ارسال فرمایید.
 2. نام و شماره تلفن مسئول پیگیری تجهیزات را حتما درج بفرمایید.
 3. به دلیل زیاد بودن تعداد کالاهای تعمیری ، حتما پیگیر کالای خود باشید.

شبکه دیده بان وارد کننده و ارائه کننده انواع تجهیزات شبکه برند های معروف است. از جمله خدمات مجموعه حرفه ای شبکه دیده بان :

 • 48 ساعت مهلت تست
 • یک سال گارانتی
 • ارسال در اسرع وقت به تمام نقاط ایران
 • مشاوره رایگان قبل از خرید محصول
 • امکان کانفیگ و راه اندازی بعد از خرید محصول
 • تعمیر تجهیزات شبکه

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره های زیر تماس بگیرید :

02191002120

09128005038

سایت های شبکه دیده بان :
راهنمای خرید روتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *